Braňo Závodský: Slovensko posiela do trvalého eurovalu 264 miliónov eur. Tie peniaze odídu zo Slovenska v najbližších dňoch. Odsúhlasila to vláda. Čo je ale podstatné, ďalšie stovky miliónov, okolo 400 miliónov eur, pošleme do trvalého eurovalu v najbližšom období. Slovensko tieto …
… peniaze ale nemá, tak si ich musí požičať.
No, ale hovorca Ministerstva financií povedal, že neposielame peniaze zadlženým krajinám, ale že si kupujeme akcie v trvalom eurovale. No a o tomto všetkom sa budeme dnes rozprávať so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Dobrý deň pán predseda, vitajte.
Richard Sulík: Dobrý deň prajem.
Majú KDH, SDKú, a Most-híd k trvalému eurovalu pozitívny vzťah?
Braňo Závodský: Ja by som to hneď na úvod trošku odľahčil, dúfam, že nebudete protestovať, je to zhruba rok, plus-mínus nejaký ten deň, čo padla vláda Ivety Radičovej, v ktorej ste boli aj vy, práve pre tieto eurovalové veci. Tak rozmýšľam, že ak by nejakým zázrakom vtedy nepadla, tak dnes by už asi určite áno.
Richard Sulík: No, ešte by sa mohlo stať, že naši koaliční partneri by dospeli k rozumu, lebo keď si pozriete udalosti za posledný rok, tak je to v podstate stále horšie a horšie. Slovensko stále viac dopláca na krajiny a čo ja najväčšia nehoráznosť, vyše jednej miliardy eur budeme platiť na súkromné španielske banky.
Braňo Závodský: No ja si myslím, že by teda ako vy hovoríte nedospeli k rozumu, lebo za ten rok sa nezdá, že by zmenili svoj pohľad na euroval a skôr sa mi zdá, že aj KDH, aj SDKú, aj Most-híd majú skôr k trvalému eurovalu pozitívny vzťah.
Richard Sulík: Nemajú. Skôr nemajú na trvalý euroval žiadny názor, strkajú hlavu do piesku, nechcú sa k tomu vyjadrovať a keď už teda musia, tak hrajú sa na dobrých Europánov, ale presne vedia, že jednoducho toto je zlá cesta.
Do trvalého eurovalu prispejeme 660 miliónmi eur – tie peniaze však nemáme
Braňo Závodský: Dobre, tak poďme k veci. 264 miliónov, potom tých 400, dohromady myslím v hotovosti budeme platiť do trvalého eurovalu okolo 660.
Richard Sulík: Áno a ešte viac.
Braňo Závodský: Ale to by mohlo pomôcť eurozóne, Európskej únii, dostať ju trošku von z tej krízy, z tej šlamastiky v ktorej je dnes.
Richard Sulík: Nie. Tieto peniaze do eurovalu všetky problémy len zhoršia. Vy jednoducho nemôžete riešiť dlhovú krízu ďalšími dlhmi. Treba si uvedomiť, že týchto vyše 600 miliónov eur, ktoré Slovensko pošle do trvalého eurovalu, my ich nemáme. Aj my si ich musíme požičať. Slováci si idú vytvoriť ďalší dlh na to, aby zachraňovali súkromné španielske banky alebo aby si Gréci mohli postaviť okruh pre formulu 1. Veď to je postavené na hlavu. Slovensko nemá ani len diaľnicu do Košíc a ideme posielať Grékom peniaze a oni si postavia okruh pre F1. Toto je čisté Kocúrkovo.
To, že euro posilnilo finančné trhy, ešte neznamená, že ide o dobré signály
Braňo Závodský: Ja to nebudem komentovať, váš názor je jasný. No dobre, ale euro mierne posilnilo finančné trhy, akoby sa ukľudnili. Také sú signály.
Richard Sulík: Euro posilnilo finančné trhy, ale to vôbec nie sú dobré signály. Euro posilnilo preto, lebo šéf Európskej centrálnej banky povedal, že bude vykupovať španielske a talianske dlhopisy. Čo sú opäť len ďalšie dlhy krajiny, kde sa viac ako tretina rozpočtu financuje cez Emisnú banku, tak približne do piatich rokov museli meniť menu. To sú historické poznatky. Takisto už aj tie skúsenosti s Menovou úniou, to všetko už máme odžité. To už história pozná príklady. Šéf ECB Mario Draghi v rozpore s pravidlami to jednoducho nesmel spraviť, povedal, že budú vykupovať dlhopisy, čo je jednoducho veľký hriech. Euro posilnilo, lebo veď aj obchodníci a špekulanti sa tešia, lebo vedia, že neprídu o peniaze.
Vytvorme spoločný balík peňazí, zviažme sa reťazami a potopí sa celá eurozóna
Braňo Závodský: Dobre, ale pozrime sa na to takým tým obyčajným rozumom, že padajú nám tu krajiny v Európe. Ak niektorá z tých krajín padne, bude to bolieť všetky ostatné ešte viac.
Richard Sulík: Nie, to nie je pravda.
Braňo Závodský: Je to pravda, veď predsa prídu o peniaze aj banky, tým pádom aj ľudia, aj rozpočty.
Richard Sulík: Vy ste banky, ja som banka.
Braňo Závodský: Ale ja sa vás pýtam, dovoľte tú otázku, hneď to môžete samozrejme vysvetliť, ale mne to príde teraz také celkom logické, že urobíme nejaký spoločný balík peňazí ako je trvalý euroval a keď niekomu z nás bude zle, ťažko, no tak mu pomôžeme z tých peňazí. A on nakoniec aj tak ich bude musieť vrátiť, čiže môžeme rozmýšľať aj nad tým, že tie peniaze sa ku nám nakoniec vrátia.
Richard Sulík: Áno, jasné. Urobíme spoločný balík peňazí, dobre sa zviažeme železnými reťazami a potom sa potopíme všetci, celá eurozóna naraz. Toto je riešenie.
Braňo Závodský: To si myslíte?
Richard Sulík: Ale veď tie dlhy stále rastú. Veď tu nejde o to, že nejaká krajina dočasne potrebovala niečo vyriešiť. V Španielsku, veď pozrite ako sa vyvíja dlh. Španieli mali mať nejaký dlh, budú mať oveľa väčší. Tento rok budú mať Španieli väčší dlh ako mali minulý rok a to už teda urputne šetria. Veď tie dlhy stále viac a viac rastú. Grécko má opäť dlh na vyše 300 miliárd eur, čo je veľmi zaujímavé. Za druhý kvartál 2012, čiže mesiace apríl, máj a jún v tomto roku, čiže dva roky po tom, čo Gréci tak hrozne šetria, vzrástol grécky dlh o rekordnú sumu. To taký nárast zažil grécky dlh. V druhom kvartáli nebol ešte nikdy .
Braňo Závodský: Odo mňa si to teraz pýta otázku, že čo s tým, ale ja by som sa posunul o jednu otázku ešte ďalej a pozrime sa na Slovensko.
Richard Sulík: Počkajte, najprv vám poviem teda, čo s tým. No, Grécko treba nechať skrachovať.
Braňo Závodský: Nie, nie, nie. To nie je len otázka Grécka, ale aj niekoho iného.
Richard Sulík: Je.
Socialistické úvahy Fica: Kto nám potom pomôže, keď odstúpime od trvalého eurovalu?
Braňo Závodský: Ale pozrime sa na Slovensko, že vy patríte medzi najväčších kritikov vlády Roberta Fica a vždy ste aj patrili a teraz hovoríte, že Slovensko bude na tom zle a že nevedia hospodáriť. No a mne to tu teraz navodzuje ten moment, tú situáciu, že Slovensko na tom bude zle. A pokiaľ my by sme odstúpili od týchto európskych dohôd, trvalých eurovalov, ja neviem, fiškálnej únie, bankovej a všetkých týchto vecí, kto nám potom pomôže, ak my sa naozaj ocitneme v zlej situácii?
Richard Sulík: Áno, presne toto sú tie socialistické úvahy, lebo Robert Fico presne vie, že on je taký tak premiér akurát tak do pekného počasia, že jednoducho nevie vládnuť v ťažšom období.
Braňo Závodský: Dobre, socialistické úvahy, ale otázka je: kto nám pomôže.
Otázka je: kto na Slovensku vládne …
Richard Sulík: Ale nie najprv, že kto nám pomôže. Predtým je otázka, že kto nám tu vládne. Nám tu skrátka vládnu ekonomickí diletanti. Nám tu vládne premiér, ktorý jednoducho si mýli percentá, ktorý vám povie, že keď zvýšite DPH o jedno percento, tak chlieb stúpne o päť percent, lebo tam máte jedno percento múku, jedno percento voda, jedno percento kvasnice.
Braňo Závodský: Jasné, ale to je politika. Tiež tu neboli nejaké jasné výsledky.
Richard Sulík: Počkajte, prosím vás, minister financií nevie prečítať jeden základný graf. Takíto dvaja ľudia nám vládnu, čo za našej vlády bolo? Za našej vlády, my sme tam aspoň nemali ekonomický diletantov. Bola ťažká situácia, áno, lebo sme práve po Ficovi zdedili 8-percentné deficity, ukrutné dlhy a robili sme to myslím si, že obstojne, ale títo dvaja šaškovia, čo tu teraz sú, prosím vás, jeden si pletie percentá, druhý nevie čítať grafy, títo dvaja ľudia vládnu našej ekonomike. Tak samozrejme, že potom pekne budú súhlasiť s takými akýmikoľvek eurovalmi, lebo presne vedia, že to Slovensko pekne práve tam oni dvaja dopracujú.
Braňo Závodský: Jasné, jasné, ale život je taký, skrátka veci nejdú ideálne. Akokoľvek by sme si to predstavovali.
Richard Sulík: V tomto prípade určite nie.
Pokiaľ sa Slovensko ocitne v situácii, že by nám mal trvalý euroval pomôcť – už tam nič nebude
Braňo Závodský: No a teraz znova moja otázka. Život nie je ideálny, môžeme sa ocitnúť v zlej situácii, ak budeme v tomto spoločenstve, budeme kupovať akcie eurovalu, budeme mať právo na to, aby mal euroval povinnosť nám pomôcť. Nie je to bonus?
Richard Sulík: Určite nie. Dokedy my sa ocitneme v takej situácii, že by nám euroval pomáha, dovtedy tam nič nebude. Veď teraz Španieli dostanú 300 miliárd, už nastrčili ruku Cyprus, Slovinci. My najprv zachránime všetkých naokolo, ešte potom stihneme postaviť tam okruh Formula 1, stihneme státisícové platy španielskym súkromným bankárom financovať a potom keď dôjde na nás, tak tam už nič nebude.
Slovensko si zachraňovalo banky samo
Braňo Závodský: Dobre, posledná otázka. Inak pripomenul by som tie roky 98, 99, kedy aj my sami sme si museli zafinancovať svoje banky a tiež vtedy možno ľudia hovorili: „prečo my tu máme dávať súkromným bankám“ a potom sa ukázalo, že to bolo možno aj dobré.
Richard Sulík: Počkajte, prosím vás pekne. To boli bývalé štátne banky, ktoré na ceste do privatizácie, štát im nejakým spôsobom musel pomôcť. Nehovorím, že to bol ideálny spôsob, ale bolo správne tie banky sprivatizovať a nie aby štát tam večne platil tie straty.
Braňo Závodský: /…/museli platiť obrovské peniaze.
Richard Sulík: My sme si museli platiť. Nikto nám nepomohol. A teraz Španieli majú problémy a nastrčia ruky a nikoho nezaujíma, že my máme najnižšie platy v eurozóne.
Trvalý euroval je len pyramídová hra
Braňo Závodský: Posledná otázka. Myslím, že jedna z tých najdôležitejších – to je to, že čo s tým, ako? A ja by som si pomohol trošku týmto, že Smer chce euroval, SDKú asi chce euroval, KDH tiež, Most-híd tiež, keď to zrátame v percentách, ktoré dostali tieto strany vo voľbách, tak je to absolútna väčšina, to znamená, že ľudia vedeli o tom, že tieto strany chcú ísť do toho a napriek tomu ich podporili. Čiže tam myslím, že tam je to jednoznačné, že im dali hlas – robíte to a preto ja sa vás pýtam, ako je možné, že vy ste nedokázali presvedčiť ľudí o tom, že to nie je potrebné, že nemáme platiť Grécku, eurovalu, Španielsku, nikomu a že tomu nerozumejú.
Richard Sulík: Pozrite, po prvé, bola proti SaS vedená dosť nechutná kampaň, špinavá – to, myslím si, že vy ako zástupca médií, viete celkom dobre.
Braňo Závodský: Ale to medzi sebou strany robia vždy. Poďme k podstate veci.
Richard Sulík: Nie. Taká špinavá kampaň aká bola vedená proti SaS, to mi viacerí politológovia hovorili, tak takú Slovensko ešte nezažilo, čiže nie je pravda, že to robia vždy. No, ale teraz k podstate veci, k trvalému eurovalu. Tak pozrite, euroval je to veľmi komplexná téma. Na to skrátka musíte byť nielen ekonóm, ale sa musíte tomu aj dosť intenzívne venovať, aby ste videli všetky tie súvislosti, aby vám došlo, že euroval je skrátka jedna obrovská pyramídová hra, na ktorú môžeme len a len doplatiť.
Braňo Závodský: Euroval je pyramídová hra?
Richard Sulík: No jednoznačne. Čo iné to je? Trvalý euroval je len pyramídová hra.
Slovensko musí prestať platiť miliardy do eurovalu a zachrániť si holý zadok
Braňo Závodský: Keby ste veľmi stručne dvomi, troma vetami povedali, aká je iná možnosť, s ktorou už mimochodom nikto neráta.
Richard Sulík: Iná možnosť? To, čo musí Slovensko teraz urobiť, po slovensky povedané – zachrániť si holý zadok. Práve preto, aby potom my sme nemuseli niekde chodiť žobroniť o pomoc. To znamená zastaviť tieto nezmyselné platby do eurovalu, miliarda do Grécka, miliarda do Španielska, teraz pôjdu ďalšie miliardy do Španielska, toto musíme zastaviť po prvé. A po druhé, prestať ničiť ekonomiku.
Braňo Závodský: Pre nás by to znamenalo pravdepodobne odísť z eurozóny a z Európskej únie.
Richard Sulík: Prosím vás pekne, ako to? My jednoducho povieme, že my nebudeme platiť na súkromné španielske banky. Toto predsa neznamená, že musíme odísť. Kde ste na to došli? Aké odísť z eurozóny?
Braňo Závodský: Asi by to bolo pre vás ťažké.
Odmietli sme pôžičku Grécku a ušetrili sme Slovensku 820 miliónov eur – to isté môžeme spraviť znova
Richard Sulík: My sme právoplatnými členmi Európskej únie. Aké ťažké? Odmietli sme prvú pôžičku Grécku, ušetrili sme 820 miliónov slovenským daňovníkom a museli sme od niekadiaľ odísť alebo boli nejaké fondy zastavené?
Braňo Závodský: Čiže riešenie, zastaviť platby do trvalého eurovalu a neriešiť to.
Richard Sulík: Slovensko je najchudobnejšia krajina, my nebudeme žiadnym španielskym bankárom platiť na ich plat. Jednoducho zastaviť akékoľvek financovanie nejakých iných krajín prostredníctvom eurovalu. Na to tu nie sme. Na to sme nevstúpili do eurozóny a to ani nikdy nebola podmienka. Práve naopak. Článok 125 Európskej ústavy vraví „No Bail out“. To znamená „žiadne krajiny sa zachraňovať nebudú“. My len vravíme, dodržujme konečne tieto pravidlá.
Rozumné hospodárenie namiesto platenia peňazí do trvalého eurovalu
Braňo Závodský: Čiže nejaké seriózne, rozumné hospodárenie namiesto platenia peňazí do trvalého eurovalu?
Richard Sulík: Samozrejme, zastaviť platby do trvalého eurovalu je krok jedna. Krok dva – neničiť na Slovensku to, čo funguje. Na Slovensku funguje rovná daň. Preukázateľne funguje rovná daň. No lenže socialisti, bohužiaľ, oni to tak skrátka majú v hlave zafixované, že rovná daň – musia ju zničiť, tak ju ničia. Ničia druhý pilier, idú teraz spraviť Zákonník práce opäť raz socialistickým spôsobom.
Braňo Závodský: Jasné, že by sme o tom mohli rozprávať, rozprávať veľa.
Richard Sulík: Musíme rozprávať o tom, kto nám tu vládne. No ekonomickí diletanti.
Braňo Závodský: Ja myslím, že to je celkom jasné ako ste to vy vysvetlili ten váš pohľad na vec.
Richard Sulík: Ďakujem.
Braňo Závodský: Nechcem, aby to znelo ako klišé, ale musím len konštatovať, že vládne Smer a Smer sa už rozhodol a my tie peniaze ideme do eurovalu posielať. Ďakujem pekne za to, že ste prišiel dnes ku nám, dovidenia.
Richard Sulík: Ďakujem za pozvanie.
Braňo Závodský: No a my uvidíme, či nás 660 miliónov v hotovosti, ktoré si ale musíme požičať, aby sme mohli do eurovalu platiť, naozaj zachránia a či vôbec zachránia euro a Európsku úniu.