Robert Fico pred voľbami útočil na úradnícku vládu, že nepomáha ľuďom so zvyšujúcimi sa úrokmi pri hypotékach. Vravel, že deň po voľbách prijmú štátnu pomoc bonifikácie hypoték. No až teraz dostal minister financií Ladislav Kamenický domácu úlohu prísť v stredu 8. novembra s návrhom, ako úroky vyriešiť. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) mu vie pomôcť úlohu vyriešiť, keďže už v lete prišla s konkrétnymi opatreniami, ako ľuďom pomôcť.
„Napriek tomu, že Smer pred voľbami tvrdil, že vie, čo bude s hypotékami robiť hneď po prevzatí moci, Ladislav Kamenický po jednom z rokovaní vlády povedal len to, že urobia rôzne varianty a musia sa pozrieť na to, aký bude celkový dopad na rozpočet. Pred voľbami prichádzali s nezodpovednými a populistickými návrhmi. Pritom by úplne stačilo, ak by si zobrali príklad z našich riešení, ktoré sme predložili začiatkom augusta a ktoré nemali žiadny dopad na štátny rozpočet,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Upozornil aj na to, že nie všetky hypotekárne úvery budú mať problémy. Obrovský nárast splátok hypoték sa dotkne možno 2 percent úverov. „Pred voľbami sme rokovali s bankami, ktoré sú ochotné diskutovať o pomoci. Vyzývame preto Roberta Fica a Ladislava Kamenického, aby k týmto riešeniam pristúpili, pretože vedia okamžite pomôcť tým, ktorých sa to najviac dotkne,“ poznamenal R. Sulík.
Vláda v pondelok avizovala, že chce oveľa viac zdaniť banky. Podľa tímlídra SaS pre verejné financie Mariána Viskupiča to znamená, že strana Smer ide podstatne vyššie zdaniť občanov. „Akékoľvek zvýšenie nákladov, daní či poplatkov kdekoľvek v reťazci má za následok, že to zaplatí konečný spotrebiteľ, teda klient banky, občan. V bankovom sektore to znamená, že chudobnejší klient platí viac ako bohatší. Ak ste bonitnejší klient, máte napríklad pri vyššom zostatku na účte služby zadarmo alebo máte možnosť získať vyššiu hypotéku a nižšiu úrokovú sadzbu,“ vysvetlil M. Viskupič s tým, že vyššie zdanenie bánk sa tak viac dotkne práve chudobnejších občanov. „Toto je ten sociálne citlivý prístup strany Smer,“ dodal.
Zvyšovanie bankového odvodu ohrozuje podľa jeho slov stabilitu finančných inštitúcií a môže mať vážne dôsledky na naše hospodárstvo a finančnú situáciu ľudí. „Na zvýšené náklady sa banky pripravujú tak, že generujú zvýšené príjmy cez vyššie sadzby. Čiže za to môžu politici a dopad sa prenáša na občanov. Čo sa týka bonifikácie úrokov hypoték, banky jednoducho zvýšia svoje cenníkové úroky, z ktorých potom dajú zľavu, čo nikomu reálne nepomôže. Aj banky robia všetko pre maximalizáciu svojho zisku, napokon, o tom je trhová ekonomika. Štát však zásahmi do podnikateľského prostredia zníži konkurenciu, na základe toho silné banky zvýšia ceny a na konci sú opäť len ľudia,“ vysvetlil Marián Viskupič.
SaS vníma, že aktuálne úrokové sadzby pri refixácii hypoték sú nepríjemným zistením pre mnohých ľudí. Riešenia Smeru sú podľa M. Viskupiča antisociálne a sú morálnym hazardom, keď sa chudobní občania zložia na hypotéky bohatším. Preto SaS znovu predstavuje riešenia, ktoré sú ihneď použiteľné – dať bankám povinnosť umožniť zlúčenie spotrebného úveru s hypotekárnym, možnosť pozastaviť platenie istiny na jeden rok, možnosť predĺžiť splácanie hypotekárneho úveru, nárast splátky nesmie byť vyšší ako rast priemernej mzdy za posledné tri roky, opatrenia sú len pre jeden hypotekárny úver a banky musia spomínané opatrenia umožniť klientovi aj kumulatívne.