Braňo Závodský (BZ): Kauza záchranárske vrtuľníky pokračuje. Poslanci Zdravotníckeho výboru parlamentu boli na prieskume. SDKú chce Ministerku zdravotníctva SR Zuzanu Zvolenskú odvolať, strana SMER hovorí, že je všetko v poriadku. Ministerstvo zdravotníctva SR v každom …
… prípade malo zabezpečiť záchranárske vrtuľníky, ale nestihlo to včas. Bratislava a Trenčín, celé kraje boli v septembri päť dní bez vrtuľníkovej záchranky. Prečo to ministerstvo zdravotníctva nestihlo, keď licenciu nakoniec dostala tá istá firma, ktorá záchranárske vrtuľníky prevádzkovala aj doteraz? O tom všetkom sa pobavíme s členom parlamentného zdravotníckeho výboru a šéfom strany SaS, Richardom Sulíkom. Dobrý deň, vitajte pán predseda.
Richard Sulík (RS): Dobrý deň prajem.
BZ: Najskôr nám prosím pán Sulík stručne povedzte, čo ste zistili v súvislosti so spomínaným nepodareným výberovým tendrom na zdravotnícke vrtuľníky na poslaneckom prieskume Ministerstva zdravotníctva SR.
RS: Zhrniem najprv krátko situáciu, ktorá vlastne nastala. Tender na zdravotnícke vrtuľníky bol vyhlásený už začiatkom mája, čiže štyri mesiace pred ukončením existujúcich licencií.
BZ: To bolo viac-menej v poriadku, správne?
RS: Predpokladám, že áno. Treba však povedať, že následne úradníci Ministerstva zdravotníctva SR postupovali vyslovene ležérnym tempom. Trvalo dva týždne, odkedy mali pracovníci ministerstva zdravotníctva všetky podklady, kým prvý raz zasadla komisia, ďalšie dva týždne, kým firmy komisia zavolala na ústne vypočutie a potom 34 dní, čiže viac ako mesiac, kým začala o záchranárskych vrtuľníkoch rozhodovať. Úradníci zvolili veľmi príjemné a pomalé tempo. Samozrejme, čas utekal a potom došlo k 9. septembru. To je kľúčový deň v kauze záchranárske vrtuľníky. 9. september, pondelok, dva dni pred vypršaním licencie. V ten deň dodala neúspešná firma papier, ktorý chýbal..
BZ: V čom bol problém?
Úradníci ministerstva zdravotníctva mali konať – no vykašľali sa na to
RS: Papier o pridelenie licencie na záchranárske vrtuľníky stál na podateľni Ministerstva zdravotníctva SR a tamojších úradníkov ani nenapadlo ísť sa pozrieť, či je doručený. Nenapadlo im ani spýtať sa samotnej firmy, či ho už poslala. Nič.
Jednoducho povedali: O.K., nemáme na stole papier, tak to posunieme o týždeň.
Tento bod je najmä zlyhanie predsedu komisie, pretože vedel, že o dva dni končia záchranárskym vrtuľníkom licencie a on zvolal ďalšiu komisiu až o týždeň. Tam potom boli uvádzané rôzne dôvody – že nebol prítomný člen Leteckého úradu a tak ďalej a tak ďalej. Dobre, ale členovia komisie a možno aj predseda boli s neúspešným uchádzačom súťaže o pridelenie licencie záchranných helikoptér v kontakte, mohli sa spýtať: Tak čo, poslali ste to? Donesiete to? Kedy to bude? A tak ďalej. Jednoducho vo veci nekonali. To, že prvé tri, štyri mesiace išli na tender vyslovene ležérne a pomaly, no dobre, skrátka ministerskí úradníci, ale dva dni pred vypršaním licencie na záchranárske vrtuľníky, tam už končí sranda. Jednoducho mali zapnúť vrtuľu a ohľadom záchranných helikoptér konať, ale to sa nestalo.
BZ: Počuli sme pred chvíľou vyjadrenie pána poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD), bývalého ministra zdravotníctva SR a teraz šéfa vášho Zdravotníckeho výboru parlamentu a ten hovorí v reakcii, že ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ani výberová komisia skrátka nemohla ohľadom zdravotníckych vrtuľníkov konať, takto sa to celé nejako zohralo. Je tam tridsaťdňová lehota, kedy musel práve spomínaný uchádzač o pridelenie licencie na záchranárske vrtuľníky doručiť dokument, o ktorom tu hovoríme, že ho podľa vás doručil. Ale je to zasa aj chyba toho uchádzača, skrátka nemusí byť hneď na vine výberová komisia alebo ministerka, keď on papiere doručil po tom 9. septembri, kedy bolo normálne oficiálne rokovanie komisie.
Výberové konanie vo veci záchranárskych vrtuľníkov trvalo štyri mesiace
RS: Ja netvrdím, že je hneď na vine. Veď celé to výberové konanie vo veci záchranárskych vrtuľníkov trvalo štyri mesiace, tam možno mohli byť aj päť či šesť krát svižnejší a nič by sa nebolo stalo. Ale toto vôbec nie je predmetom výčitiek, ktoré máme voči výberovej komisii. Chyba sa stala 9. septembra, kedy už mala komisia konať, tam už skrátka končí sranda. A teraz ešte ide o ten papier. Firma mala doručiť nejaký papier, ktorý vôbec nebol v podmienkach výberového konania. Ministerskí úradníci si zmysleli, že ten papier potrebujú aj napriek tomu, že to nedali do podmienok. Je to povážlivé, ale stáva sa. Nedá sa všetko vždy úplne presne naplánovať, to všetko chápem, ale 9. septembra, dva dni pred koncom, pred vypršaním licencií záchranárskym vrtuľníkom, trebalo konať. A ešte, 9. septembra už komisia vedela, že tender na záchranárske vrtuľníky vyhrá aj tak prvá firma a napriek tomu čakajú na papier od druhej firmy.
BZ: Ja vám trochu do toho skočím, pýtal som sa aj poslanca Novotného za stranu SDKú a on mi hovorí, jeho reakcia na všetko, budem parafrázovať jeho vyhlásenie: okrem neschopnosti ministerky zdravotníctva SR stoja za kauzou záchranárske vrtuľníky aj určité ekonomické záujmy a spomína práve druhého uchádzača o tieto dve vrtuľníkové stanice v Bratislave a v Trenčíne a to firmu, za ktorou stojí skupina Grafobal podnikateľa Ivana Kmotríka. Vysvetlíte nám to nejako bližšie?
RS: No, pozrite, tá druhá firma so záujmom o pridelenie licencie na záchranárske vrtuľníky, je tam vlastník alebo spoluvlastník, spoločnosť, ktorá patrí pánovi Kmotríkovi, spoločnosť Grafobal. Možno by výberová komisia Ministerstva zdravotníctva SR nebola taká zhovievavá a nedala im šancu doručiť ten papier.
BZ: Už len čakať, čakať, čakať.
Kvôli ležérnemu prístupu úradníkov prišla o život žena
RS: Čakať, ale v poriadku, rozhodli sa tak, to všetko nechajme bokom, to nie je podstatné v tejto veci. Podstatné je, že 9. septembra už končila akákoľvek sranda a vtedy mali kopnúť do vrtule, lenže ministerskí úradníci si povedali, že veď čo, nič sa nestane, stretneme sa o týždeň. Lenže život je skrátka iný, ako si ľudia myslia.
Dva dni po 9. septembri, kedy vypršali licencie na záchranárske vrtuľníky, zomrela pri autonehode žena, ktorej nebola poskytnutá vrtuľníková záchranná služba.
Tu ide o ľudský život.
BZ: Dobre, či smrť súvisí s dostupnosťou záchranárskych vrtuľníkov alebo nie, bohužiaľ, na túto otázku už nik nebude vedieť odpovedať, pretože záchranári hovoria, že sa na mieste zasahujúci rozhodli správne a podľa operačného strediska bola na mieste dopravnej nehody do deviatich minút záchranka…
RS: Prepáčte, že vás preruším, to je úplne nepodstatné. Podstatné je iné, 16:55 zachraňujúci lekár, doktor Horský, primár nemocnice v Skalici, požiadal o záchranný vrtuľník.
BZ: To je pravda.
Keby bol záchranný vrtuľník v Bratislave alebo v Trenčíne – pacientka mohla žiť
RS: 16:55 požiadal ošetrujúci lekár o záchranný vrtuľník a vrtuľník nebol. Najbližšia helikoptéra stála v Žiline. Vtedy mu nezostávalo iné riešenie, ako rozhodnúť sa pre sanitku z Bratislavy.
Keby bol záchranný vrtuľník v Bratislave alebo v Trenčíne, pacientka mohla žiť.
Netvrdím, že by určite žila, ale mohla žiť, lebo v tom čase, keď doktor požiadal o záchranný vrtuľník, mala pred sebou pacientka ešte 80 minút života. To vyplýva zo správy, ktorú predložila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská.
BZ: Len pre korektnosť a objektivitu dodám stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR: Spôsob transportu nemal absolútne žiaden vplyv na možnú záchranu pacientky. Jej zdravotný stav bol natoľko vážny a nezlučiteľný so životom, že aj keby ju prevážali na vyššie pracovisko v záchrannom vrtuľníku, z malej nemocnice do bratislavskej, pacientka by danú situáciu podľa Ministerstva zdravotníctva SR pravdepodobne neprežila.
RS: A čo si myslíte, že úradníci ministerstva zdravotníctva napíšu: No riadne sme to zvorali. Milá rodina, veľmi sa ospravedlňujeme… Jasné, že budú písať radšej bludy a skrývať sa za rôzne lehoty, hentam tridsať dní a my sme nemohli a nevedeli a museli, ale fakt je ten, že oni boli v telefonickom kontakte s neúspešnou firmou o pridelenie licencie na záchranárske vrtuľníky a mohli sa pokojne opýtať: kedy tu bude ten papier? Aha, je dole na vrátnici? Na podateľni? Ďakujem pekne, skočíme si poň.
O tendri na záchranárske vrtuľníky strana SaS nemala poňatia
BZ: To ste jasne povedali. Skúsme to ale otočiť na druhú stranu. Prečo sa poslanci, exminister Uhliarik, poslanec Viliam Novotný, poslanec Richard Sulík predtým nezaujímali, či súťaž takto nedopadne? Pretože mne teraz z toho jasne vyplýva, že pokiaľ zostávali záchranným vrtuľníkom posledné dni a stále nebolo nič doručené, prečo opozícia nerobila hluk, že poďme do toho, robte to, lebo sa nám stane, že budeme päť dní bez záchranných vrtuľníkov..
RS: Počkajte, to akože opoziční poslanci majú strážiť každé jedno výberové konanie na ministerstve zdravotníctva?
BZ: Nie, pýtam sa, pretože teraz na to reagujete. Pýtam sa, prečo ste nereagovali vtedy. Možno by to, ja neviem, pomohlo. Možno by to úradníkov ministerstva zdravotníctva dotlačilo.
RS: Ale my odkiaľ sme mali mať tú informáciu, že končia zdravotníckym helikoptéram nejaké lehoty a že nejaké výberové konanie na záchranárske vrtuľníky prebieha takým či onakým tempom?
BZ: Vy ste nič také nevedeli?
RS: Ale prosím Vás, beží na Slovensku tisíc výberových konaní do roka, ako to majú poslanci strážiť? To je jednoducho nad ľudské sily. Na to sú tu slušne platení ministerskí úradníci. A keď je zle, keď je dva dni pred vypršaním licencií, tak sa nemôžem tváriť, že tu mám nejakú lehotu, lebo občas ide aj o ľudský život, ako práve v tomto prípade.
BZ: Veď práve preto, že tu ide o ľudský život a nie o kontroly, nekontroly, proste ľudský život je ďaleko nad. Preto sa pýtam, či ste spomínané dva dni nemali informáciu, že to nestíhajú, že sú leniví, neschopní, akýkoľvek, skrátka, že sa to na ministerstve zdravotníctva nejako láme.. nevedeli ste o tom?
RS: Nemali sme túto informáciu a keby nedošlo k tej tragickej nehode, zrejme by sa to ani nikdy nebolo medializovalo, to sa stáva. Veď ja nehovorím, že vždy sa všetko stihne, ale pri takejto závažnej veci jednoducho na Ministerstve zdravotníctva SR nesmú pochybiť a pochybili.
Ministerka Zuzana Zvolenská na odvolanie
BZ: Pán Sulík, posledná otázka: strana SDKú jasne povedala, že v parlamente bude iniciovať mimoriadnu schôdzu, na ktorej pre kauzu záchranárske vrtuľníky navrhne odvolať ministerku Zuzanu Zvolenskú. Čo s tým urobí strana SaS? Pridá sa k odvolaniu ministerky zdravotníctva? Ako to vidíte vy?
RS: Áno, my veľmi oceňujeme, že kolegovia zo strany SDKú majú vo veci záchranárskych vrtuľníkov takýto razantný postup. Škoda, že ho nemali aj pri ministrovi Glváčovi, ten tiež kadečo napáchal a je zrelý na odvolanie… my odvolanie ministerky Zvolenskej určite podporíme, je to jej politická zodpovednosť.
Ministerka zdravotníctva samozrejme nesmie zasahovať do tendrov ani do výberových konaní, ale mala dohliadnuť, aby boli lehoty pri záchranárskych vrtuľníkoch dodržané.
Aby sa nestalo, že Slovensko bude bez záchranných vrtuľníkov, dvoch zo siedmich a hlavne dvoch v Západoslovenskom kraji.
BZ: Je to smola, záchranné vrtuľníky by tým pádom museli letieť z ostatných krajov. No uvidíme. Podstatné je, aby sa kvôli chybám, či už úradníkov alebo politikov alebo kohokoľvek iného nestávalo, že niektorí ľudia zomrú, že prídu o život, to je naozaj tragické a katastrofické. Hádam sa to už nestane a my samozrejme budeme … …vaše návrhy na odvolanie ministerky Zuzany Zvolenskej a samozrejme aj reakcie vládnej strany Smer-SD. Ďakujem Richardovi Sulíkovi.