„Stojím za každou vládou, za ktorej nemusím sedieť, keď za ňou nestojím“. Tento citát Wernera Fincka mi napadol ako prvý, keď som sa pred týždňom dozvedel o násilnej smrti lídra ruskej opozície. No a keďže Nemcov nie je prvý ani posledný, je na mieste konštatovať, …
… že v Rusku je pravidlom odstrániť nepohodlných politikov či novinárov. Veď stačí hodiť do googlu mená ako Estemirova, Markelov, Politkovskaja, Litvinenko, Klebnikov, Jušenkov… A tiež treba povedať, že aj počas doby, kedy bol Boris Nemcov vicepremiérom, bolo niekoľko novinárov zavraždených.
Skrátka, iný kraj, iný mrav.
Dôležité je si uvedomiť, že toto konštatovanie platí bez ohľadu na to, kto nechal Nemcova zavraždiť. Či to bol Putin, oligarcha xy, ukrajinci, amíci, marťania, či to bolo z politických dôvodov alebo kvôli interupcii, ktorú prednedávnom podstúpila jeho mladučká priateľka… tvrdenie, že v Rusku je ohrozený život opozičných politikov a kritických novinárov, obstojí vždy.
Slovensko v minulosti
U nás na Slovensku skončili do roku 1989 tí, ktorí si moc otvárali klapačku, v base, v lepšom prípade v kotolni ako kuriči. Ale po revolúcii v roku 1989, od kedy sme – to si povedzme otvorene – pod vplyvom USA a EÚ, sme zažili jednu politickú vraždu (Robert Remiáš) a tá súvisela s únosom prezidentovho syna. Okrem toho chcel raz Mečiar natiahnuť nejakému novinárovi. Toť vsjo.
Sloboda slova na Slovensku
Na Slovensku nekončia kvôli nahlas a opakovane vyslovenému kritickému názoru ľudia v base, ani v kotolni, ani so štyrmi guľkami na v chrbte. Na Slovensku skratka je sloboda slova. Hovorím to z vlastnej skúsenosti a nechcem si predstaviť, čo by dnes bolo so mnou v Rusku alebo v štáte pod vplyvom Ruska. Alebo v takej Číne.
Slovensko patrí do EÚ a do NATO
A preto som presvedčený, že miesto Slovenska je v západnej hemisfére a nie vo východnej, ani v islamskej. A preto som presvedčený, že Slovensko patrí do EÚ a do NATO. Lebo tieto spolky, pri všetkej svojej nedokonalosti, garantujú slobodu (a nielen slova) vo väčšej miere ako napríklad Rusko.
To však neznamená, že treba so všetkým súhlasiť. To ani náhodou.
Slobodu slova, ktoré mi garantujú, využívam na to, aby som ich kritizoval. Napríklad si myslím, že USA na Blízkom východe destabilizovali celý región a priniesli chaos namiesto demokracie.
Vietnam, Kosovo, Irak… to sú ďalšie hriechy Ameriky. Na to treba jasne poukázať, ale to nie je dôvod zásadne spochybňovať geopolitickú orientáciu Slovenska. A čo sa týka EÚ, tam asi o mojom kritickom postoji presviedčať nikoho nemusím 🙂
Demokratické voľby
Druhá vec sú demokratické voľby. Dlhodobo tvrdím, že na Slovensku sú voľby skutočne demokratické, lebo 1. každý si smie založiť stranu, 2. voľby sú skutočne tajné a 3. sčítanie hlasov je korektné. To je možno aj v Rusku tak. Ak sú ale dlhodobo opoziční politici zastrašovaní, zatváraní, odstraňovaní, tak jedného nemá kto Putinovi v demokratických voľbách konkurovať. Áno, u nás si síce oligarchovia kúpili médiá aj strany, ale predsa len to nie je basa či smrť. Navyše, internet je médium demokracii silne prospešné.
Česť pamiatke Borisa Nemcova
Jednoducho, ja nechcem žiť v krajine, kde skončím v base alebo kde ma zastrelia kvôli tomu, že poviem svoj názor. A preto som presvedčený, že Slovensko patrí na západ. Smrť Borisa Nemcova je v tomto zmysle silným mementom. Česť jeho pamiatke.