Kúpa SPP a.s., ako ju pripravil Robert Fico, je čistý tunel. Kupuje prázdnu deravú schránku, navyše stratovú. Takto zaútočil na premiéra Roberta Fica šéf liberálov z SaS Richard Sulík za to, že vláda prebrala stopercentnú kontrolu nad materskou firmou Slovenského plynárenského …
… priemyslu – SPP. Robert Fico naopak hovorí o dobrom obchode, ktorý nám zaručí stabilné ceny plynu.
Ako to vlastne s kúpou SPP a.s. je, sa teraz povenujeme priamo so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Tak môžete teda vysvetliť vaše tvrdé slová o tuneli, o kúpe deravej schránky – SPP a.s.?
Sulík: No, ako prvé si treba uvedomiť, čo to vlastne Robert Fico kúpil. Slovenský plynárenský priemysel a.s. (spp) pozostáva z rúry, kde sa transportuje plyn z východu na západ, z rozvodov plynových trubiek, rúrok po celom Slovensku, z uskladnenia plynu a z predaja. Tie prvé časti všetky sú ziskové, ale tie Robert Fico nekúpil. On kúpil iba tú jednu časť SPP a.s., ktorá je stratová. Preto, lebo je pre nákup plynu uzavretá dlhodobá zmluva. Zmluva bola uzavretá v roku 2008 na dvadsať rokov. Čiže ju bude platiť ešte pätnásť rokov a táto zmluva rok čo rok generuje stratu. V normálnom prípade, v slušnej krajine by si túto stratu SPP delili tak, ako to bolo pôvodne dohodnuté, súkromní investori so štátom v pomere 49% súkromní investori a štát 51%, ako si delia aj zisky. Robert Fico teraz urobil tunel, ktorý spočíva v tom, že on vlastne od investorov odkúpil za jedno euro tú časť SPP a.s., ktorá robí straty. A teraz bude straty Slovenského plynárenského priemyslu znášať len štát a o zisky sa pekne budú deliť investori so štátom tak ako doteraz. Toto je to, čomu hovorím čistý tunel v podaní Roberta Fica.
Závodský: Význam slova tunel mi uniká. Podľa vás sa Robert Fico dohodol s Českým energetickým holdingom, že za niečo urobí takýto ťah, lebo ak hovoríte o tunelovaní, tak mne z toho príde, že niekto teda chce niečo asi zobrať, ukradnúť. Sú to vážne obvinenia, tak čo to vlastne je?
Straty SPP a.s. budú v plnej výške znášať slovenskí ľudia cez vyššie dane
Sulík: Zmluva, ako som vravel, bude platiť ešte pätnásť rokov. Je nevýhodná pre SPP a práve kvôli tejto zmluve štát generuje, ale samozrejme aj kvôli cenovej politike, SPP a.s. ročne okolo 70 miliónov eur stratu, lebo polovicu platia tí investori. Toto sa bude diať ešte pätnásť rokov.
Čiže Robert Fico zbavil súkromných investorov straty vo výške možno 500 miliónov eur, možno trochu menej, možno trochu viac. No a teraz nech si každý položí otázku, čo taký súkromný investor by bol ochotný dať za to, aby sa zbavil straty vo výške 500 miliónov. Treba aj zároveň povedať, že tá strata, ona sa nestratí, tá strata sa len presunula zo súkromných investorov na daňovníkov, na nás všetkých.
Závodský: Vláda, hlavne minister hospodárstva Tomáš Malatinský, má na to však svoje dôvody. Mimochodom, ministra hospodárstva Tomáša Malatinského sa snažíme k tejto téme získať do štúdia, aby sme sa aj s ním pozreli na kúpu SPP a.s. No vláda, tá Smeru hovorí, že táto strata tu je, to priznával aj minister Malatinský, ale zas na druhej strane hovorí, že do troch, štyroch rokov by vraj tá firma, teda materská SPP už nemusela byť stratová, pretože sa teraz budú snažiť vyrokovať lepšie ceny plynu s ruským Gaspromom. Ak to tvrdia, tak asi nejaká šanca na rokovanie tam je, ale okrem toho hovoria, že teda týmto prevodom za euro ako ste povedali, slovenská strana získava aj kontrolu nad majetkom SPP matky, čo je povedzme, oni hovoria 150 miliónov hnuteľný majetok, ďalších 200 miliónov ďalších majetkov, zásobníky a tak ďalej. Čiže je to naozaj až také nevýhodné? Odpovedzte najprv na to.
Hodnota majetku SPP a.s.
Richard Sulík: Po prvé, k tým hodnotám majetku SPP a.s. Ja by som tam bol opatrný, najprv nech páni zo Smeru predložia, čo má akú hodnotu. Hádzať číslami, ohurovať veľkými číslami, to dokáže kde kto a Robert Fico obzvlášť. Po druhé, to všetko sú jednorazové efekty. Teraz sem dôjde nejaký majetok SPP a.s., nejaké zásoby plynu, to sa jednorázovo predá, nemáte z toho tržbu rok čo rok, ale tá zmluva, ktorú štát teraz prevzal na seba a riziká z tejto zmluvy, ktoré prevzal na seba, tie tu budú pätnásť rokov.
Závodský: Vy nedôverujete ministrovi Malatinskému, ktorý tvrdí, že tri, štyri roky a SPP matka je bez dlhov?
Sulík: Mňa by zaujímalo, odkiaľ to minister hospodárstva Tomáš Malatinský vie?
Závodský: Kvôli lacnejším cenám plynu.
Róbert Fico nám tu zanechá obrovské straty ako v prípade PPP projektov
Sulík: K tomu prídem. Najprv teda k tomu majetku SPP a.s., že my máme na jednej strane jednorazové efekty, na druhej strane máme pätnásťročnú zmluvu, ktorá rok čo rok vyrába stratu, čiže v prvom, druhom roku. Povedzme dokedy Robert Fico bude vládnuť, to kľudne ešte môže byť na nule alebo mierne ziskové a potom tu zanechá obrovské straty ako to už spravil napríklad s nehorázne predraženými PPP projektmi, ktoré sa budú tridsať rokov ešte splácať.
Závodský: Vy nedôverujete tomu, že sa s Gaspromom podarí vyrokovať nová zmluva?
Celá kúpa SPP a.s. v podaní Roberta Fica smrdí
Richard Sulík: Tu vidím hlavne veľké nebezpečie preto, lebo Gasprom to nie je nejaký spolok milosrdných, ktorý keď tam teraz zaklope Robert Fico alebo minister hospodárstva Tomáš Malatinský, povie: no jasné, vás máme radi a dáme vám polovičné ceny alebo znížime vám ich o pätinu, lebo o pätinu sú vyššie oproti trhovým momentálne tie ceny. Keď to spravia, tak preto, lebo Robert Fico im sľúbi iné ústupky a predtým by sme mali byť na pozore všetci. Takéto ústupky môžu byť opäť veľmi komplikované do budúcna. Celá kúpa SPP a.s smrdí. Tento predaj nemal byť. Keď chce štát regulovať ceny, má tu na to URSO – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Závodský: To bola moja ďalšia otázka, ktorá teda vyplýva z toho, čo vláda považuje za obrovské výhody naše, no a tú najväčšiu, ktorú uznávajú teda aj energetici i ekonómovia v tejto oblasti, je naozaj pravda, že štát potvrdzuje ten svoj, použijem slovo, že monopol na tvorbu cien a ich schvaľovanie, čo sa týka plynu, hovorme najmä pre domácnosti, ale môžeme hovoriť samozrejme aj o firmách. A to je fakt, pretože matka Slovenského plynárenského priemyslu a.s. (spp) je obchodník, ktorý navrhuje ceny plynu povedzme na ďalšie obdobie a štát má zároveň pod kontrolou aj podľa zmien prvej Ficovej vlády snáď ešte viac Regulačný úrad. Čiže ak povie predseda vlády, že sa nemusíme obávať, povedzme tie dva, tri roky alebo skrátka najbližšie obdobie zvyšovania cien plynu, no tak toto sa mu dá veriť.
Kto zaplatí straty Slovenského plynárenského priemyslu?
Sulík: No, moment. Áno, toto sa dá dosiahnuť, ale potom si treba položiť aj otázku, že tie straty Slovenského plynárenského priemyslu, ktoré teda vzniknú tým, že plyn sa bude predávať naďalej pod nákupnú cenu, kto tieto straty zaplatí? Doteraz to platilo SPP a.s. zo ziskov, ktoré povedzme sa tvorili pri tranzite plynu. Teraz to budú platiť daňovníci. A potom sa stane to, že chudobní ľudia povedzme, že cez DPH napríklad, budú platiť lacný plyn pre niekoho, kto si ním vyhrieva bazén a povedzme chudobní ľudia, ktorí kúria drevom napríklad. Ale ešte raz, keď chce štát regulovať ceny, tak to sa nerobí predsa tak, že kúpi celý podnik. Keď chcem pohár mlieka, nemusím kúpiť celú kravu.
Závodský: Čiže ja to doplním otázkou na vás. Čo by ste robili vy v situácii vlády? Aká by mala byť táto plynová a energetická politika štátu?
Pre reguláciu cien plynu existujú dva silné nástroje
Richard Sulík: Prvý nástroj pre reguláciu cien plynu je ako som spomenul URSO – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý rozhodne, za akú cenu sa pre domácnosť ten plyn bude predávať. Druhý nástroj pre reguláciu cien plynu je takzvaný LEX SPP. To je zákon, ktorý schválil Robert Fico, na základe ktorého väčšina akcionárov môže navrhnúť zmenu ceny, to znamená 51% v plynárňach, to znamená bez účasti štátu. SPP a.s. nebola, ani dnes už nie je schopná navrhnúť zvýšenie cien plynu, toto sa dá krásne regulovať bez toho, aby sa tu robila takáto škandalózna vec, že jednoducho štát kúpi za jedno euro Slovenský plynárenský priemysel a.s. (spp), ktorý bude generovať stovky miliónov eur strát.
Závodský: Otázka, že či to štát nemal robiť podľa vás v tomto momente, je teda celkom zbytočná, ale dôležitá otázka je asi taká: Pokiaľ prichádzate jednak s takýmito vážnymi obvineniami a možno z vášho pohľadu aj s vážnymi argumentmi, že sa to nemalo diať, čo s týmto strana SaS z politického hľadiska chce robiť ďalej?
Ohľadom kúpy SPP a.s. začíname iniciovať mimoriadnu schôdzu
Sulík: No, my dnešným dňom začíname iniciovať mimoriadnu schôdzu, kde chceme, aby otázky ohľadom kúpy SPP a.s. boli zodpovedané. To znamená, aké sú zmluvné podmienky, aké sú vedľajšie dohody, aká je hodnota majetku a tak ďalej. Dnes skrátka Robert Fico príde pred parlament, ktorému sa zodpovedá, aj keď tam má svojich 83 kolesíkov, ktorí poslúchajú na slovo. Nech tam každopádne príde, nech zodpovie na všetky otázky ohľadom kúpy SPP a.s. a nech vysvetlí, ale nie takéto opíjanie rožkom, že on /…../ niečo o tom, že ja vám zabezpečím lacný plyn alebo ja som kúpil SPP. On nekúpil, on kúpil prázdnu vybrakovanú schránku, lebo všetky hodnotné veci ako je tranzit, uskladnenie alebo distribúcia plynu, to ostalo naďalej tam, kde to bolo doteraz. Čiže delí si to súkromný investor so štátom. Treba ešte aj povedať, že táto dohoda je možná až po tom, čo francúzski a nemeckí majitelia to predali kamarátom Roberta Fica, GNT a ešte ďalším investorom z Čiech.
Závodský: Dobre, tak nová informácia je tá, že SaS sa pokúsi zvolať mimoriadnu schôdzu na túto tému. Bude tam teda aj návrh na odvolanie ministra hospodárstva Tomáša Malatinskeho alebo čisto na mimoriadnu schôdzu?
O kúpe Slovenského plynárenského priemyslu a.s. (spp) chceme vedieť konkrétne okolnosti
Richard Sulík: My chceme, aby sa o kúpe SPP a.s. diskutovalo, aby bolo vôbec zrejmé, aké sú konkrétne okolnosti.
Závodský: A už ste o tom, o kúpe SPP a.s., hovorili s partnermi s opozície? Lebo pán Galko sa dlhodobo napríklad snaží zvolať mimoriadnu schôdzu s cieľom odvolať ministra obrany Martina Glváča, no a tam vám chýba dlhodobo podpis, odkláňajú sa od toho.
Richard Sulík: Viete čo? Ľubo Galko má všetkých tridsať podpisov, ale potom si Szolt Simon zrazu ten podpis rozmyslel.
Závodský: Čiže aký je stav ku kúpe SPP a.s.? Máte pocit, že máte podporu partnerov, že by do toho išli KDH, SDKú?
Kúpa SPP a.s. a trestné oznámenie
Sulík: V tejto veci je stav taký, že kúpa SPP a.s. je tak nehorázna zlodejina, že tu nie je o čom diskutovať. Minimálne tá mimoriadna schôdza musí byť a ja som presvedčený, že my podpisy pod ňu získame a môže sa o tom konečne diskutovať a potom, samozrejme, sa rozhodneme, aké podnikneme ďalšie kroky. Či podáme trestné oznámenie alebo či napríklad sa obrátime na orgány, povedzme na Európsku komisiu alebo nejaké iné orgány, to jednoducho musíme zvážiť.
Závodský: Uvidíme. Veď tie podpisy začínate teda dnes zbierať?
Richard Sulík: Áno.
Závodský: Dobre, tak sa budeme potom dívať na to, že či sa vám to podarí a samozrejme sledovať aj prípadnú mimoriadnu schôdzu na túto tému. Ja sa pokúsim na to, čo vy nazývate tunelom a kúpou prázdnej schránky, kúpou SPP a.s., hovoriť aj s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským v tejto relácii.
Sulík: Držím vám palce.
Závodský: V tejto chvíli veľmi pekne ďakujem Richardovi Sulíkovi, predsedovi SaS.
Richard Sulík: Ďakujem za pozvanie. Pekný deň.