Braňo Závodský: Ešte sa ani nezačala kampaň do prezidentských volieb a už tu máme prípravy na iné voľby, na voľby, ktoré sú u nás tie najignorovanejšie, májové voľby do Európskeho parlamentu 2014. Pred piatimi rokmi z nás volilo europoslancov len 19,5 % voličov.
To je skoro takisto, ako keď sú voľby do VÚC. No a o posty trinástich europoslancov, ktoré obsadia slovenskí zástupcovia, budú bojovať naše politické strany. Svoju kandidátku už predstavila strana SaS a je na nej, čo je celkom prekvapivé a nevídané vo voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku, aj predseda strany, predseda liberálov a poslanec parlamentu Richard Sulík. Prečo teda kandiduje na europoslanca sa pobavíme priamo s ním.
Tieto voľby do Európskeho parlamentu 2014 budú mimoriadne dôležité
Pán Sulík, prečo sú pre Vás voľby do Európskeho parlamentu také dôležité, prečo ste sa rozhodli kandidovať na europoslanca? Dávate tým najavo, že, povedzme, je pre Vás dôležitejšia tá bruselská politika ako naša slovenská?
Richard Sulík: Pozrite, v Bruseli sa rozhoduje o Slovensku, to si treba uvedomiť. Tá váha Európskeho parlamentu je stále väčšia a väčšia, a preto toto treba vnímať ako nejaký zahranično-politický rozmer strany Sloboda a Solidarita. Tieto voľby do Európskeho parlamentu sú pre nás veľmi dôležité, máme šancu tam urobiť dobrý výsledok a v Bruseli bojovať za záujmy Slovenska, to sa totiž dnes vôbec nedeje.
Viac ako 70 % slovenských zákonov je ovplyvnených európskymi smernicami
BZ: Áno, ale stále ľudia na Slovensku vnímajú Brusel tak, že sa ich to netýka, že je to ďaleko a Vy teraz ako predseda parlamentnej strany tu na Slovensku odídete do Bruselu.
Richard Sulík: Viac ako 70 % slovenských zákonov je ovplyvnených európskymi smernicami, čiže keď chceme na Slovensku niečo výrazne zmeniť, tak treba bojovať, a to, že ja ako predseda parlamentnej strany kandidujem, to je možno niečo nové na Slovensku, ale určite nie v Európe a práve tieto voľby do Európskeho parlamentu 2014 budú mimoriadne dôležité a v Európe nájdete niekoľko predsedov parlamentných strán, ktorí sa tiež rozhodli kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Utekáte pred zodpovednosťou do Európskeho parlamentu?
BZ: Vy hovoríte, že Robert Fico uteká pred zodpovednosťou premiéra do prezidentského paláca, prečo teraz by si nemali ľudia myslieť, že Vy utekáte pred zodpovednosťou z postu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky do Európskeho parlamentu?
Richard Sulík: Pozrite sa, po prvé, nikam neutekám. Dnes som predseda strany Sloboda a Solidarita a zároveň poslanec v Národnej rade. Po voľbách do Európskeho parlamentu 2014 by som bol predsedom strany Sloboda a Solidarita naďalej a poslancom v europarlamente, ak by ma teda ľudia zvolili.
BZ: No, princíp je v tom, že mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky je s mandátom poslanca Európskeho parlamentu nezlučiteľný.
Richard Sulík: Áno, ten mi zanikne.
BZ: Čiže po voľbách do Európskeho parlamentu budete musieť zrušiť mandát a odísť do bruselského parlamentu.
Richard Sulík: Po voľbách do Európskeho parlamentu sa neplánujem do Bruselu odsťahovať a garantujem Vám, že tu na Slovensku bude o mne hodne počuť. Ale naďalej platí to, aj keď ľudia to možno tak nevnímajú, Brusel mimoriadne silne ovplyvňuje náš život na Slovensku, počnúc množstvom vody v záchodových splachovačoch cez zákaz mentolových cigariet atď. a slovenské záujmy v Bruseli nemá dnes kto obhajovať. Toto je holý fakt, a to je pre mňa ten najdôležitejší dôvod, že som sa rozhodol kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Základný postoj k Európskej únii
BZ: Ako Vy vidíte Európsku úniu, ako budúci superštát alebo naopak ako združenie krajín, ktoré proste veľmi medzi sebou nemajú toho veľa?
Richard Sulík: Každopádne si myslím, že pre Slovensko je správne, že je členom Európskej únie ani som členstvo Slovenska v Európskej únii nikdy nespochybnil, ale to neznamená, že musíme so všetkým súhlasiť.
BZ: Konkrétne povedzte, čo také najviac budete kritizovať?
Richard Sulík: Napríklad regulačné šialenstvo. Dnes máme 40 tisíc bruselských smerníc, ktoré vo veľkej miere strpčujú ľuďom život a tu jednoducho treba začať niečo robiť. Alebo, to čo ste Vy povedali, eurovaly.
BZ: Ako to Vy môžete zmeniť? Slovensko si vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 volí 13 zástupcov, ale potom je v Európskom parlamente ďalších 700 hláv. Ako Vy môžete zmeniť systém regulácií alebo systém poľnohospodárskych dotácií ako, povedzme, pár poslancov v Európskom parlamente?
Richard Sulík: Pozrite, samozrejme, bude nás oproti 750-člennému zboru, nejakí dvaja alebo možno traja poslanci za SaS, veľmi málo.
BZ: Tak to by bol úspech, keby ste vo voľbách do Európskeho parlamentu toľko získali.
Richard Sulík: Voľby do Európskeho parlamentu sú pred nami a náš cieľ je viac ako jeden europoslanec, samozrejme, traja europoslanci by bol obrovský úspech. No a teraz k Vašej otázke. V Európskom parlamente, nie sú len eurohujeri alebo socialisti. Keď tam teda budeme zvolení, tak budeme intenzívne hľadať spojencov pre práve naše názory. My predsa nie sme jediní, ktorí kritizujú, že Slovensko je znevýhodňované v poľnohospodárskej politike, sú to aj iné krajiny a my tam skrátka budeme musieť tvoriť aliancie a hľadať spojencov. A práve májové voľby do Európskeho parlamentu 2014 môžu výrazne zmeniť pomer eurokritických poslancov voči eurooptimistickým.
Čo bude so stranou SaS po voľbách do Európskeho parlamentu
BZ: Pán Sulík, čo bude so stranou SaS, povedzme, do volieb 2016, s tým, že na kandidátke sú naozaj z Vášho pohľadu špičkoví predstavitelia Vašej strany, čo ste Vy, Martin Poliačik, Lucia Nicholsonová, jednotkou je teda pán Oravec, ktorý nie je poslancom parlamentu, ale čo bude s Vašou stranou, ak nebodaj alebo teda z Vášho pohľadu našťastie, by ste sa dostali do Európskeho parlamentu, tým pádom by ste sa museli vzdať mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Niektorí z politológov už upozorňujú, že je to také záchranné lano, pretože Váš najbližší vstup, teda vo voľbách 2016, do Národnej rady Slovenskej republiky je taký neistý, stále sa pohybujete okolo tých piatich percent. Je to teda také záchranné lano, aby ste sa chytili v Európe, keď nie na Slovensku?
Richard Sulík: Pozrite, tieto voľby do Európskeho parlamentu, ako som vravel, sú pre SaS veľmi dôležité a my, keď tu docielime dobrý výsledok, tak, samozrejme, že nás to posilní aj do volieb v roku 2016, to po prvé. Po druhé, ako som vravel, neodchádzam zo Slovenska, nespravím to, čo iní europoslanci, že tu zbalia rodinu a švestky a psa a odídu a päť rokov o nich nepočuť. Ja plánujem na Slovensku sa veľa a často vyjadrovať a kto povedie kandidátku v roku 2016 do volieb do Národnej rady, o tom sa rozhodneme, keď to už teda bude aktuálne.
Pre viac otázok a odpovedí na tému „Májové voľby do Európskeho parlamentu 2014“ s Richardom Sulíkom a Braňom Závodským si pozrite prosím celé video.