Hamburg/Bratislava, 16.2.2016 | Richard Sulík sa v telefonickom interview pre nemeckú rozhlasovú stanicu NDR Info vyjadruje k záverom stretnutia Vyšehradskej skupiny z 15.2.2016, ktorá sa zaoberala témou – Merkelovej utečenecká politika, utečenecká kríza …
… porušovanie zmluvných pravidiel EÚ, Grécko a stráženie hraníc. Pre štáty V4 je dlhodobo neprijateľné riešenie utečeneckej krízy prerozdeľovaním na základe kvót stanovených EÚ. Dôraz je potrebné klásť na stráženie tzv. balkánskej cesty a podporu Macedónska a Bulharska v prípade, že by Grécko a Turecko nemali kapacitu ďalší príchod utečencov zastaviť. Stráženie hraníc je v súčasnej situácii nielen žiadúce, ale priam nevyhnutné.
Merkelovej utečenecká politika a porušovanie zmluvných pravidiel EÚ
Richard Sulík kritizuje Merkelovej utečeneckú politiku a prístup niektorých európskych politických elít, ktoré porušovanie zmluvných pravidiel EÚ vehementne obhajujú európskou solidaritou. To platí okrem otáznych kvót taktiež pre schengenský priestor, ktorého hranice sú štáty zaviazané strážiť. Grécko si túto povinnosť dlhodobo neplní, čoho logickým dôsledkom je nutnosť chrániť nové vonkajšie hranice inými krajinami. Nespochybňuje zložitú situáciu, v ktorej sa Grécko nachádza, ani potrebu mu pomôcť. No hoci Grécko disponuje veľkou armádou, nepodniká dostatočné kroky na ochranu hraníc.
Utečenecká kríza a východisko pre štáty V4
Aktuálne je teda jediným východiskom pre štáty V4 utesnenie hraníc, keďže Európa má problém už len s riešením situácie cca 1,8 milióna prišlých utečencov za minulý rok, nieto ešte poňať predpokladané počty nových utečencov na tento rok.
Prepis rozhovoru na tému – Merkelovej utečenecká politika a porušovanie zmluvných pravidiel EÚ
Moderátorka:
Merkelovej utečenecká politika naráža v EÚ na čoraz väčší odpor. Včera sa stretli jej najostrejší kritici – Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Aby sa utečenecká kríza riešila prerozdeľovaním utečencov v Európe podľa kvót, pre štáty V4 neprichádza do úvahy. Namiesto toho chcú pred utečencami lepšie strážiť tzv. balkánsku cestu. Vyjadrili podporu Macedónsku a Bulharsku pre prípad, že by Grécko a Turecko nával utečencov nezvládali zastaviť.
Richard Sulík, europoslanec a predseda slovenskej opozičnej strany Sloboda a Solidarita je teraz so mnou na telefóne. Dobré ráno!
Sulík:
Dobré ráno!
Moderátorka:
Pán Sulík, dokážu v utečeneckej kríze pomôcť už len ploty a múry?
Sulík:
Áno, tak to vyzerá. Hranice musíme strážiť, keď ich už máme.
Moderátorka:
Ale včera ste vo svojom záverečnom vyhlásení po stretnutí v Prahe povedali takisto, že utečenecká kríza je európsky problém, ktorý je potrebné riešiť spoločne. Keď sa teraz ale chystáte utesniť všetky hranice s Gréckom, je to v súlade s myšlienkou európskej solidarity?
Sulík:
Ja si myslím, že myšlienka európskej solidarity nie je správna. Európska únia nie je solidárne, ale zmluvné spoločenstvo. A vždy, keď európske politické elity porušia pravidlá, odvolávajú sa na solidaritu a solidárne spoločenstvo. To ale jednoducho nie je správne. To po prvé. A po druhé, máme Schengenskú dohodu. Podľa tejto dohody sa schengenská hranica musí strážiť. A to sa nedodržiavalo. Grécko by malo byť podľa tejto dohody vylúčené zo schengenského priestoru. A potom musia ostatné krajiny strážiť nové vonkajšie hranice Schengenu. Je to úplne jednoduché.
Moderátorka:
Ale stačí zvaliť zodpovednosť na Grékov? Kam inam by mali ísť utečenci, ktorí prichádzajú na grécke ostrovy? To by už nebol Váš problém alebo ako by sme to mali chápať?
Sulík:
Grékom by sa malo v každom prípade pomáhať. Ale najprv musia začať. Oni ešte v tejto veci nespravili nič. Majú veľkú armádu, ktorá môže hranicu spoľahlivo chrániť. Keďže to nerobia, tak si sú z veľkej časti na vine sami.
Moderátorka:
Ale keď sa pozrieme na mapu, tak vidíme, že je treba chrániť veľkú morskú hranicu. Je možné, aby to Grécko zvládlo samo?
Sulík:
Grécko má sto vojnových lodí. A po ďalšie, nie všetky ostrovy sú až tak blízko Turecka. Sú to len niektoré ostrovy ako Kos, Lesbos a pár ďalších, a tie sa dá strážiť jednoducho. Čiže to nie je problém.
Moderátorka:
Na aké kompromisy by teda Vaša krajina bola v tejto utečeneckej kríze ešte pripravená? Alebo je utesnenie hraníc v tomto momente jedinou odpoveďou, ktorú východná Európa na utečeneckú krízu ponúka?
Sulík:
Áno, to je jediná odpoveď na utečeneckú krízu a utečeneckú politiku Angely Merkelovej. Ako totiž bolo povedané, prichádzame k návrhu kompromisu, podľa ktorého by sa rozdelilo týchto 1,8 milióna utečencov, ktorí minulý rok prišli do Európy, a ktorí v niektorých krajinách zostali, ako napríklad v Nemecku vďaka Merkelovej utečeneckej politike. Ak by sme si týchto utečencov prerozdelili, tak Vám garantujem, že tento rok príde 5 miliónov alebo možno 4. Blízky východ a severná Afrika sú nevyčerpateľné zdroje utečencov a migrantov. Odtiaľ by mohli prichádzať milióny za miliónmi a Európa nie je v takom postavení, aby mohla všetkých prijať. Preto musíme hranicu skutočne uzavrieť skôr či neskôr. Čím skôr, tým lepšie.
Moderátorka:
To bol Richard Sulík, europoslanec a predseda slovenskej opozičnej strany Sloboda a Solidarita odpovedajúci na otázky – Merkelovej utečenecká politika, utečenecká kríza, Európska únia a Grécko.