Národný konvent o Európskej únii – Európska Únia vznikla ako zóna voľného obchodu a jej základná myšlienka bola sloboda. Konkrétne voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu. Medzičasom sa z EÚ stal prebyrokratizovaný moloch a 60 tisíc bruselských úradníkov sa …
… vyžíva v regulačnej zúrivosti. Nedodržujú sa základné dohody a už vôbec nie sú si všetci rovní. Vyhráva ten, kto viac vylobuje. Žiaľ, naši úradníci sú zvyknutí držať hubu a krok a Slovensko na to čoraz viac dopláca:
- Nechali sme si zlikvidovať poľnohospodárstvo a na Slovensku sa predá najmenej domácich potravín v celej EÚ, len 45%.
- Odstavili sme funkčnú atómku, predali rozvodné závody a dnes máme jednu z najdrahších cien elektriny v EÚ.
- Sme najchudobnejšou krajinou v Eurozóne a zachraňujeme súkromné španielske banky.
Eurofondy majú ničivý účinok
Aby naši politici, ktorí majú doma plné ústa národnoštátnych záujmov, v Bruseli príliš neskákali, dostávajú „držhubné“ vo forme eurofondov. Pritom fondy pre Slovensko sú čisté zlo – sú nespravodlivé voči tým, ktorí ich nedostanú, deformujú podnikateľské prostredie a výdatne živia korupciu.
EÚ je ukážkový príklad ako vie pekná myšlienka zdegenerovať.
Pre viac info o absurdných reguláciách Európskej únie kliknite na Kuriozity z EÚ
*****
Národný konvent o Európskej únii – Bratislava 9.5.2013
Prepis záznamu z vystúpenia R. Sulíka z Národného konventu o EÚ:
Richard Sulík: Určite sa nevidím ako euroskeptista, ale eurorealista. Tým chcem povedať, že si myslím, že bolo správne, že Slovensko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004. Myslím si, že je správne, že v Európskej únii naďalej zotrváva a aj by zotrvávať malo do budúcna.
Prečo vstup do Európskej únie bol správny
Tie hlavné dôvody vstupu, respektíve hlavné dôvody, prečo si myslím, že vstup Slovenska do Európskej únie bol správny, vidím dva.
- Po prvé je to, to, čo vravel už Béla Bugár, že vstup do Európskej únie dal bodku za mečiarizmom a jednoducho je fakt, že v druhej polke deväťdesiatych rokov sa zo Slovenska stala čierna diera Európy a toto sa podarilo zmeniť najmä vstupom do Európskej únie. To je jeden dôvod.
- Druhý dôvod je ten, že Európska únia je spolok štátov, ako si už aj ty Rasťo vravel, starší viac ako 60 rokov, ktorý je založený na voľnom pohybe osôb, tovarov a služieb, kapitálu. To je veľmi pekná idea a pokiaľ sa Európska únia tejto idei držala, tak napredovala, v tých rokoch aj zaznamenávala hospodársky rast.
Najväčší problém Európskej únie
Teraz už Európska únia zaznamenáva najmä stagnáciu, krízu. Vkuse sa rozpráva o kríze a vkuse sa všetci tvária, že to je niečo, čo prišlo zvonka jak počasie a my musíme len počkať dokým to prehrmí a potom už bude znovu dobre. A toto si myslím je najväčší problém Európskej únie a aj nás.
Na pôvodnú myšlienku EÚ sa dávno zabudlo
Na tú pôvodnú myšlienku EÚ (voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu) sa dávno zabudlo. Medzičasom v Bruseli sedí 60 000 úradníkov, na čele s komisiou, ktorá nebola priamo volená. Je to orgán Európskej únie, ktorý vydáva záväzné, platné rozhodnutia, ktoré my musíme dodržiavať, či chceme alebo nechceme. Akurát občas dostaneme možnosť to akože demokratickou cestou v Národnej rade nejak posvätiť.
Regulačná zúrivosť Európskej únie
Nikto týchto ľudí nevolil priamo a tých 60 000 bruselských úradníkov, ktorí tam sedia, musia obhajovať svoju existenciu, lebo veď na čo tam sú. No tak potom vymýšľajú stále nové a nové pravidlá, regulácie, taká regulačná zúrivosť.
Negatíva nášho vstupu do EÚ
Aby sme sa my do Európskej únie dostali v 98 roku, čo na tú dobu dokážem pochopiť, napriek tomu, že to vnímam ako negatívum, je, že sme museli spraviť obrovské množstvo ústupkov. Tie prístupové vyjednávania v podstate neboli vyjednávania. To bolo prijatie nejakých podmienok, ktoré nám boli dané a my sme v podstate viac menej so všetkými súhlasili.
Výsledok toho je, že Slovensko dnes má defakto zlikvidované poľnohospodárstvo, museli sme odstaviť funkčnú atómku, cukrovary, teda neviem všetky alebo okrem jedného na Slovensku zanikli preto, lebo pravidlá Európskej únie, to sa tu berie ako niečo sväté, o čom sa teda nesmie diskutovať.
Eurofondy ničia Slovensko a korumpujú slovenské politické elity
Aby nebol pri tej politickej elite príliš veľký odpor voči aj úplne nezmyselným pravidlám , tak máme tu eurofondy. Eurofondy ničia našu spoločnosť, korumpujú najmä slovenské politické elity. Je to niečo, ako keď biely človek medzi Indiánov doniesol ohnivú vodu. Na chvíľu to bolo dobré, ale potom tie účinky boli katastrofálne.
Ďalší problém, ktorý s týmto priamo súvisí je ten, že na Slovensku máme mimoriadne veľkú korupciu. Nedávno zverejnený prieskum nás dal na tretiu priečku, čo je teda výsmech na to, že chceme hovoriť, že sme civilizovanou krajinou. Samozrejme tá korupcia priamo súvisí s eurofondami. Veľa špičkových politikov je priamo zainteresovaných do eurofondov. Už je jedno, akým spôsobom, no nikto si nebude príliš veľmi ústa otvárať a bojovať proti nejakým nezmyselným pravidlám, respektíve bojovať proti tomu, keď Slovensko je vyslovene znevýhodňované.
Slovensko je na chvoste v EÚ
Výsledok je potom taký, že 45% potravín, ktoré sa na Slovensku predajú, aj zo Slovenska pochádzajú. Tým sme na chvoste v Európskej únii. A to nie je len toto, je tu stále viac a viac, keby sa to ešte uberalo celé dobrým smerom, ale keďže sa na tú pôvodnú myšlienku zabudlo, voľný pohyb osôb, tovaru a služieb, čiže sloboda, menej štátu, menej regulácie a robí sa presný opak. Vymýšľajú sa stále nové regulácie. Toto je veľmi nebezpečné pre našu krajinu a o to nebezpečnejšie, že na dlhé roky tu nie je nejaká šanca, žeby sa našla taká ta širšia politická vôľa. Obzvlášť, keď počúvam kolegu Blahu rozprávať tak, žeby sa našla politická vôľa naozaj s tým niečo urobiť.
Európska únia si kladie protichodné ciele
Európska únia si totiž kladie zlé ciele, respektíve, aby som bol presnejší, kladie si protichodné ciele súčasne. Na jednej strane chce byť najkonkurencieschopnejším hospodárskym priestorom sveta, to je pekné, kto by to nechcel a zároveň chce byť priestor s najväčšou sociálnou ochranou, s najvyššou enviromenálnou ochranou a neviem čo všetko.
Toto sa nedá splniť keď 10 000 euro má stáť presídlenie nejakého bobríka húževnatého pri výstavbe diaľnice a množstvo iných, úplne nezmyselných pravidiel.
Keď človek nesmie pracovať viac ako 48 hodín týždenne, aj keby veľmi chcel preto, lebo nejakí úradník v Bruseli o tom rozhodol. Potom nemôžeme zároveň chcieť byť najkonkurencieschopnejším hospodárskym priestorom sveta.
Slovenské politické elity nemajú odvahu povedať EÚ – NIE
Slovensko samozrejme s týmto nič nespraví, lebo je veľmi malé, ale Slovensko, slovenskí politici, slovenské politické elity, môžu spraviť jednu vec. Môžu aspoň bojovať za národné záujmy tejto krajiny. Nemám teraz na mysli mať plné ústa o národnoštátnych záujmoch a súhlasiť so všetkým čo z Bruselu prichádza, ale naozaj občas povedať nie. My sme najchudobnejšia krajina Eurozóny, majte pochopenie, keď nebudeme sanovať súkromné španielske banky. Na to bohužiaľ momentálne nikto nemá odvahu.