Od 3. do 6. apríla sa v Štrasburgu konalo plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu. Jednou z tém bol prirodzene aj Brexit a reštart európskeho projektu, priamo na mieste europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka vyspovedal Rastislav Lehotský.
Rastislav Lehotský: Ošemetná vec, tu sa všetci všetkým vyhrážajú za všeličo. Chcú sa pomstiť, a potom to zase vracajú, potom sa ospravedlňujú a plačú. Vy ste jeden z popredných kritikov, ktorí po vzniku Brexitu obvinil celé vedenie, že je zodpovedné za túto činnosť a dnes toto isté vedenie dohaduje rozvod, to je súčasne aj manžel, aj rozvodový právnik.
Richard Sulík: Aj sudca možno čoskoro, každopádne dnes sa debata niesla v trochu inom duchu. Zmierlivejšie tóny prevažovali, myslím, že začína aj aktérom Európskej únie dochádzať, že sa musia snažiť v prvom rade o kvalitnú ústretovú dohodu s Veľkou Britániou, pretože Európska únia potrebuje Britániu viac ako Británia Európsku úniu.
Rastislav Lehotský: Takto to vnímate vy? Čísla nepustia…
Británia platila miliardy eur do európskeho rozpočtu
Richard Sulík: Británia importuje asi za 300 miliárd ročne tovarov, ale do Únie vyváža možno
polovicu. To sú samo o sebe jasné fakty, takisto Británia doteraz platila miliardy eur, Európska únia to zrejme doteraz nevedela dostatočne oceniť. Británia platila miliardy eur do európskeho rozpočtu, peniaze, ktoré budú chýbať. V Británii sa nachádzajú 4 milióny Európanov, predsa len budú mať záujem na tom, aby ich práva boli zabezpečené a tak ďalej. Európska únia by sa mala v prvom rade snažiť a až v druhom rade vyhrážať, ale podľa možností by sa nemali vyhrážať vôbec a mali by hľadať konštruktívnu debatu a toto, si myslím, začína pomaly týmto ľuďom dochádzať.
Rastislav Lehotský: Ja som hľadač konšpirácií… Tak tu počas vystúpenia nemeckého prezidenta ste sa zdvihli z miesta a Junckerovi ste odniesli nejaký dokument, veľmi čarodejný. O čom by som niečo chcel vedieť..
Junckerovi som odniesol návrh reformy Európskej únie
Richard Sulík: Bolo to tesne po vystúpení, to by som si nedovolil tam ich chodiť rušiť počas vystúpenia nemeckého prezidenta. Junckerovi som odniesol návrh reformy Európskej únie, ktorý sme prednedávnom predstavili. Návrh je nielen v slovenčine ale aj v nemčine a angličtine, čiže pán Juncker dostal anglickú verziu a vedľa neho sediaci komisár Oettinger dostal nemeckú.
Rastislav Lehotský: Je to vaša iniciatíva, vaša osobná iniciatíva, alebo frakcie ako takej, ktorú zastupujete?
Richard Sulík: Je to iniciatíva strany SaS, to v prvom rade, a v rámci strany som mal túto aktivitu na starosti ja, keďže ja som europoslanec. Včera bolo sedenie našej frakcie, kde som tento dokument predstavil, viacerým kolegom sa to veľmi pozdávalo, pochválili to, lebo to už poznali. Veľa kolegov si to pozrelo, vypočulo so záujmom, tak možno z tejto aktivity ešte niečo bude. Ak ešte môžem doplniť, tak na našej webstránke sa nachádza text reformy EÚ aj vo všetkých jazykoch.
Rastislav Lehotský: Ja si návrh reformy Európskej únie určite pozriem. Ďakujem pekne.