Čo sa prekrútiť dá, prekrútené bude a moja chyba, že ešte stále neviem písať neprekrútiteľne :-), takže ešte raz:
Slovensko zažíva fázu rastu a tá je spojená s rastúcim dopytom po pracovnej sile. Firmy sa sťažujú, že niet zamestnancov, najmä tých kvalifikovaných. Túto situáciu je možné riešiť napríklad „dovozom“ lacnej pracovnej sily zo zahraničia. K tomu hovorím nasledovné:
Nie som a nikdy som nebol proti mobilite pracovných síl v rámci EÚ. Na Slovensku pracuje v automobilkách niekoľko tisíc manažérov a inžinierov z Nemecka a Francúzska to je úplne v poriadku, rovnako ako robotníci z Bulharska či Rumunska. Sme v EÚ a voľný pohyb osôb je jedna zo základných slobôd a to jednoznačne podporujem.
Pozrime sa ale na rolu štátu. Štát môže, samozrejme za peniaze daňovníkov, robiť doslova nábor lacnej pracovnej sily povedzme z Rumunska či Bulharska alebo môže začať vo veľkom vydávať pracovné povolenia pre ľudí mimo EÚ a to nepovažujem za správne.
Myslím, že štát by mal najprv realizovať iné kroky, lebo práve pri rastúcom dopyte po pracovnej sile je na to dobrá príležitosť. Konkrétne mám na mysli:
- Posnažiť sa o návrat občanov Slovenska, ktorí za prácou odišli do zahraničia
Napríklad tak, že im z našich daní zaplatíme náklady na presťahovanie, kurz slovenčiny pre ich deti, nebudeme robiť problémy s papiermi, vrátime občianstvo a pod.
- Zrušiť alebo aspoň znížiť dotácie na tvorbu resp. udržanie pracovných miest.
Napríklad 100 miliónov eur ročne do uhoľných baní. Ak by tak spravil v čase recesie a štyri tisíc baníkov by prišlo o prácu, tak by počet nezamestnaných stúpol o štyri tisíc. Ak tak spraví v čase nedostatku pracovných síl, nájdu si novú robotu ľahšie. To sa týka aj sociálnych podnikov a kadejakých podpôr v rámci politiky zamestnanosti.
- Zapojiť čím viac ľudí do pracovného procesu
Napríklad tým, že nebudeme dotovať tie najzbytočnejšie vysoké školy, ktoré často slúžili na vylepšenie štatistiky nezamestnanosti. Alebo tým, že v spolupráci s tými zamestnávateľmi, ktorí majú najväčšie nedostatky pracovných síl zaplatíme rekvalifikačné kurzy. Alebo tým, že namiesto minimálnej mzdy k nízkej mzde doplatíme (Odvodový bonus)
- Znížiť prezamestnanosť na úradoch a v štátnych podnikoch
Aj na toto je teraz vhodná chvíľa. Ľudia, ktorí prídu o prácu v dôsledku prezamestnanosti, si ľahšie nájdu novú, oveľa zmysluplnejšiu prácu.
Na záver ešte raz pre prekrúcačov:
Ide mi o rolu štátu v tejto veci. Som proti tomu, aby štát zakazoval sem prísť ľuďom z Rumunska či Bulharska alebo z ktorejkoľvek inej krajiny EÚ, lebo voľný pohyb osôb v rámci EÚ je jedna zo štyroch základných slobôd.
Ale som aj proti tomu, aby štát našimi daňami aktívne podporoval masívny prísun lacnej pracovnej sily, lebo bude tým betónovať existujúci stav a ten predsa chceme zmeniť, konkrétne chceme zvýšiť životnú úroveň občanov Slovenska. A to môže štát spraviť napríklad štyrmi vyššie uvedenými príkladmi.