Slovensko potrebuje elektrinu, čo si uvedomuje aj strana Sloboda a Solidarita, treba však myslieť na to, odkiaľ bude pochádzať. Strana robí všetko pre to, aby bolo jej získavanie zároveň aj ekologické. Preto dnes predstavila dokument „Nikto neurobil pre životné prostredie viac ako SASKA“, ktorý obsahuje 20 konkrétnych zelených opatrení, ktoré zrealizovala v oblasti životného prostredia.
„Za výrokom, že nikto neurobil pre životné prostredie viac, ako SASKA, si plne stojíme. Vždy sme konali s rozumom, pričom odmietame lacné predbiehanie sa v tom, kto ušetrí viac percent CO2, čo sú všetko len plané sľuby, pretože realita je iná. Opatrení máme zhrnutých 20 a sú veľmi úzko späté s energetikou. Dôvod je ten, že najväčšie emisie CO2 pochádzajú z výroby elektriny, zo spaľovania fosílnych palív alebo z priemyslu, preto sa to bytostne dotýka energetiky,“ vysvetlil predseda SASKY Richard Sulík s tým, že na ministerstve hospodárstva, v parlamente, ale aj dávno predtým presadila strana množstvo zelených opatrení. „Kľúčovým poznatkom je fakt, že znižovanie emisií nebude možné bez jadrovej energetiky,“ doplnil.
V tejto oblasti sme toho v SASKE urobili skutočne veľa. „Jednak sme sa významným spôsobom pričinili o to, že nabehol tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, ktorý dnes funguje na viac ako 90 percent. Zabezpečili sme aj dopravu jadrového paliva po vypuknutí vojny na Ukrajine a tiež sme novelizovali atómový zákon, čím sme vybavili posun projektu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach,“ vysvetlil R. Sulík. Za kľúčové považuje aj ďalšie kroky. „Jednak sme v slovenských nemocniciach zozbierali rádioaktívny odpad, ktorý sa postupne likviduje, podporili sme vykurovanie Košíc geotermálnou energiou z obce Ďurkov, kde je vrt s horúcou vodou. Rovnako sa nám podarilo vyriešiť aj situáciu s uhoľnou elektrárňou Nováky, ktorá bola extrémne veľkým znečisťovateľom. Odstavená mala byť v roku 2030, dokonca 2035, no Karol Galek komunikoval od roku 2016 s Európskou komisiou a kopal za to, aby bola elektráreň odstavená skôr, čo sa aj podarilo, stane sa tak už koncom tohto roka,“ povedal predseda SASKY. Týchto 7 rokov ušetrí na cenách elektriny 840 miliónov eur a nášmu životnému prostrediu najmenej 10 miliónov ton emisií CO2. Slovensko sa tak stane šiestou najčistejšou krajinou v rámci uhlíkového profilu EÚ. Ďaleko za nami je napríklad na 20. mieste Nemecko či na 22. Česko.
„Kým rôzni politici kričia, že ceny energií pôjdu v budúcom roku prudko nahor, a tak s tým treba niečo robiť, my v tomto smere aj reálne konáme. A keďže sa zelené riešenia robia s rozumom, sú prínosom aj pre ekonomiku,“ poznamenal predseda Rady pre bezpečnú energiu Karol Galek. Domácnosti sa podľa jeho slov aj vďaka viacerým našim opatreniam nemusia obávať zvýšenia cien elektriny. “Vo faktúre za dodávku elektriny ľudia platia aj za distribučné poplatky za to, že elektrina príde do domácností po kábli. Aby však domácnostiam nestúpli účty, musel štát tieto poplatky tento rok dotovať. Do konca roka sa predpokladá, že to bude až 320 miliónov eur. Jedno z našich ďalších zelených opatrení však zabezpečí, aby v budúcom roku ľuďom tieto poplatky nestúpli a aby ich zároveň nemusel opäť dotovať štát. Tieto poplatky sú previazané s cenami elektriny na trhu. Aj keď v porovnaní s minulým rokom cena klesla, stále sme na dvojnásobku oproti roku 2021. Z distribučných poplatkov však vďaka SASKE vypadne významná položka, ktorá musí byť zohľadnená pri kalkulácii, a tou je dotovanie výroby elektriny pálením domáceho uhlia, čo nás stojí 120 miliónov ročne,“ uviedol K. Galek.
Ďalším významným opatrením je tzv. samovýroba. „Toto naše opatrenie má vplyv na to, koľko budú ľudia platiť budúci rok za elektrinu. Týka sa tých, ktorí si po našom uvoľnení podmienok nainštalovali doma fotovoltiku a elektrinu, ktorú si sami vyrobia a aj doma spotrebujú, nemusia odobrať, a teda ani za ňu zaplatiť svojmu dodávateľovi,“ povedal na záver predseda Rady pre bezpečnú energiu Karol Galek s tým, že tak, ako platí, že najlacnejšou elektrinou je tá, ktorú nespotrebujeme, tak druhou najlacnejšou je tá, ktorú si sami vyrobíme.
Nikto pre životné prostredie neurobil viac ako SASKA (pdf.)