Voľby do europarlamentu 2014 dopadli pre eurohujerov na prvý pohľad katastrofálne. V Nemecku získala eurokriticka AfD sedem mandátov, v Taliansku sa stala eurokritická strana komika Pepe Grilla druhou najsilnešou v Anglicku vyhral Nigel Farage a vo Francúzsku …
… nacionalisti pod vedením Marie Le Pen.
Účet za „viac Európy“
Volič vystavil eurohujerom účet za „viac Európy“, za zachraňovanie Grécka, za bankovú úniu a za spoločné eurobondy. Je to však najmä účet za to, že „štandardné“ strany nepočúvajú, čo vlastne ľudia chcú a celé roky si v Bruseli ako keby pod sklenenou zvukotesnou kopulou verklíkovali a najmä robili svoje. Bez demokratickej legitimácie. Myslím, že citát nádejného nového prezidenta komisie a dlhoročného šéfa eurogrupy Jean-Claude Juncker z konca roka 1999 hovorí za všetko:
„My niečo dohodneme, predstavíme to a počkáme nejakú dobu, čo sa stane. Keď nenasleduje žiaden veľký nárek a protesty, lebo väčšina vôbec nepochopila, čo sme to schválili, pokračujeme ďalej – krok za krokom, až nič nebude možné zvrátiť.“
Voliči dali najavo, že nechcú viac Európy
Lenže cez víkend dal v eurovoľbách volič jasne najavo, že nechce viac Európy. Pre ľudovcov a socialistov je výsledok posledných eurovolieb čistá katastrofa a tak francúzsky premiér Hollande šikovne zmenil slovník. Zrazu dáva hlášky ako …
„Únia je neefektívna, vzdialená problémom občanov a príliš zasahuje do niektorých oblastí“ alebo „Európska únia v tejto podobe nemôže pokračovať. Musí byť jednoduchá, jasná a efektívna“.
Netreba sa však tešiť priskoro, starého psa totiž novým kúskom nenaučíš. Merkelová a Holland sú presvedčení, že „štandardné strany by mali pracovať na tom, aby nastal rast a pribudli pracovné miesta“. V preklade to znamená viac dlhov, viac rôznych programov, viac byrokracie… jedným slovom, viac Európy.
Ľudovci a socialisti budú v europarlamente slabší
Navyše, podstatná je iná vec: Ľudovci oslabili o 52 kresiel a socialisti sú ešte slabší. Na druhej strane, stále sú to dve najsilnejšie frakcie v Europarlamente a spolu majú väčšinu (403 kresiel zo 751).
Už počas predvolebnej kampane boli rozdiely medzi Junckerom (špičkový kandidát ľudovcov) a Schulzom (špičkový kandidát socialistov) ledva viditeľné a teraz budú tieto dve frakcie (ak nie aj s liberálmi) spolupracovať.
Nárast eurokritikov až euroskeptikov stmelí eurohujerov a tí budú pokračovať v budovaní politickej únie, ktorú väčšina obyvateľov nechce. To samozrejme správnych eurohujerov, ktorí sú presvedčení o tom, že ľuďom treba diktovať ako majú žiť, lebo sami sú na to príliš hlúpi, ešte nikdy netrápilo.
A tak, slovami klasika, na západe nič nové.
Len aby sme sa o päť rokov nečudovali, že extrémisti ovládli europarlament a Európsku úniu najprv zablokujú a potom rozoberú.