Obmedzenie legálnej držby zbraní | Richard Sulík: V rámci boja proti terorizmu navrhla Európska komisia novelu o strelných zbraniach. Samozrejme, v skutočnosti ide len o obmedzenie legálnej držby zbraní, lebo veď je úplne iluzórne, že nejaký terorista si pôjde vybaviť zbrojný …
… pas, psychotesty, nákupné povolenie, zaregistruje si zbraň a potom pôjde spáchať trestný čin. Ide len o obmedzenie legálnej držby zbraní, rôznych športovcov, poľovníkov, zberateľov atď., a preto som veľmi aktívne proti tejto smernici vystupoval, aj v tom pokračujem. Na prvom výbore mi z vyše mojich 30 pripomienok prešlo 18, druhý výbor, dôležitejší, bude v polovici júla, atď. Veľmi dobre sa mi spolupracovalo so slovenským zastúpením preto, lebo Slovenská republika mala vlastne k smernici o obmedzení legálnej držby zbraní tento istý odmietavý postoj až do minulého piatku.
„Všeobecné smerovanie“ alebo obmedzenie legálnej držby zbraní
Minulý piatok, 10. júna, hlasovali ministri vnútra o tzv. „všeobecnom smerovaní“ a Česká republika bola proti. Poľsko bolo proti a čakalo sa, že aj Slovensko bude proti, a to preto, lebo toto „všeobecné smerovanie“ obsahuje niekoľko problematických bodov. Napríklad:
- zákaz plnoautomatických zbraní prerobených na poloautomatické
- zákaz zbraní, ktoré sú schopné poňať zásobníky s určitou kapacitou
- zákaz samotných zásobníkov s určitou kapacitou
- zákaz dlhých zbraní so sklopiteľnou pažbou
- ponechanie akustických zbraní v pôvodnej kategórii
Toto všetko sú dôvody pre odmietnutie „všeobecného smerovania“, ktoré je len obmedzením legálnej držby zbraní.
Robert Kaliňák chce byť v Bruseli za pekného
Ako som povedal, Česko, Poľsko to odmietli. Bohužiaľ, Robert Kaliňák, ktorý tu Slovenskú republiku zastupoval, hlasoval za toto „všeobecné smerovanie“ údajne preto, aby bol pokoj v rodine. Čo vlastne nie je nič iné ako to, že chce byť za pekného v Bruseli. Veľmi ma mrzí, že Robert Kaliňák, ktorého morálne zlyhania sú úplne očividné posledné dni a najmä sú veľmi rozsiahle, tak zlyháva aj v odbornej rovine.