Obmedzenie vlastníckeho práva a protest pred NR SR – Diskriminačný zákon o tepelnej energetike so sebou prináša hrubé obmedzenie vlastníckeho práva. Na pôde parlamentu sa preto včera konala tlačová beseda za účasti Richarda Sulíka, Eugena Jurzycu, Jozefa …
… Viskupiča a Miroslava Verčimáka, jedného z iniciátorov petície proti kontroverznému zákonu o tepelnej energetike ktorý obmedzuje vlastnícke právo. Zákon o tepelnej energetike je totiž považovaný za protiústavný. Pod jeho podanie na Ústavný súd SR sa už podpísalo vyše 30 poslancov. Richard Sulík sa rozhodol vyjadriť svoju podporu v mene strany Sloboda a Solidarita rozhorčeným občanom priamo pred budovou Národnej rady na proteste proti centrálnemu dodávaniu tepla. Každý občan má totiž právo si vybrať, či uprednostní centrálne plánovanie tepla alebo si zvolí iného dodávateľa v slobodnej hospodárskej súťaži. Takisto žiaden zákon, ktorý prináša obmedzenie vlastníckeho práva, nesmie jednoducho existovať.
Zákon, ktorý spôsobuje obmedzenie vlastníckeho práva, nesmie byť
Richard Sulík: Tento zákon o tepelnej energetike, ktorý takto silno obmedzuje vlastnícke práva, ktorý vám zakazuje vybrať si toho, kto má kúriť, považujem za silný zásah do osobného vlastníctva. Už len z tohto dôvodu nesmie byť. Nesmie byť ale aj z iných dôvodov, napríklad z toho, že vás núti, nielen vás, ale státisíce ďalších, kupovať teplo drahšie. Európska únia podporuje centrálne dodávanie tepla a chladu, ale len za podmienky, keď sú tieto zdroje účinnejšie. Keby boli účinnejšie, tak by nikto predsa nechcel mať vlastnú tepláreň, vlastnú kotolňu.
Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita sa podpísali pod podanie na Ústavný súd SR
Ceny od centrálnych dodávateľov tepla sú cenami regulovanými. Pán Holienčík na čele Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je všetko iné len nie spravodlivý regulátor. Keby sme mali spravodlivého regulátora, tak by zrejme ten cenový rozdiel bol menší. Takto sú to obrovské rozdiely a nikto nemôže povedať, že centrálne dodávanie tepla je výhodnejšie a účinnejšie. Aj keby bolo, musí to byť predsa právo každého jedného vlastníka bytu sa rozhodnúť, ako bude chcieť byť vykurovaný. A nesmie ísť o obmedzenie vlastníckeho práva. Preto aj strana Sloboda a Solidarita vo svojich všetkých možnostiach podporuje vašu iniciatívu, vašu aktivitu za zastavenie obmedzenia vlastníckeho práva. Ja aj veľmi oceňujem, že ste sem dnes prišli. Všetci ôsmi poslanci za stranu Sloboda a Solidarita sa podpísali pod podanie na Ústavný súd SR a tiež dúfam, že Ústavný súd SR bude o tom rozhodovať v primeranom čase.
Centrálne dodávanie tepla len, keď je účinnejšie
Na záver by som rád povedal, čo som podnikol ako europoslanec. Musím teda povedať, že moja pozícia mi dáva niekoľko možností, ktoré sa snažím využiť v prospech zastavenia obmedzenia vlastníckeho práva pri centrálnom dodávaní tepla. Jedna z možností je, že môžem položiť tzv. parlamentnú otázku. Európska komisia je povinná mi v nejakej primeranej lehote odpovedať. Položil som dve otázky.
- Prvá bola, či tak, ako je zákon u nás nastavený, to nepovažuje Európska únia za obmedzenie voľného trhu? Dostal som odpoveď, že áno, Komisia uznala, že v tomto prípade môže byť predmetné správanie v rozpore s hospodárskou súťažou. Toto je veľmi dôležitý moment. Keď už Európska únia takéto niečo prizná, dá to na papier, tak je tam predpoklad, že je skrátka na čom stavať a dá sa ďalej postupovať.
- Druhá moja otázka bola, ako to teda myslia s tým centrálnym dodávaním tepla? Tam som tiež dostal odpoveď: „Áno, my podporujeme centrálne dodávanie tepla, ale len, keď je to účinnejšie a efektívnejšie.“ A nie, že len tak pán Holienčík im zabezpečí tučné zisky, lebo tie zisky sú naozaj nehorázne a zaplatia to vlastne státisíce ľudí. Čiže tieto dve parlamentné otázky na Európsku komisiu.
Tomu sa hovorí trh
Ďalšie kroky boli rôzne listy na príslušné riaditeľstvá, hlavne teda energetika a hospodárska súťaž. Čakal som vlastne dodnes, či ten zákon náhodou poslanci za Smer neschvália, preto, lebo oni na štyri oči vám povedia, že áno, je to celé zle, ale musia skrátka poslúchať, a tým pádom nikto sa neodvážil za toto hlasovať a boli to len poslanci opozície. Čiže čakal som do dnešného dňa, či náhodou nedôjdu k rozumu a neschvália to. Nestalo sa a v podstate hneď zajtra chcem požiadať komisára pre energetiku, ktorému to tiež čiastočne spadá, o stretnutie a o vysvetlenie …
Prečo Európska únia vo veci obmedzenia vlastníckeho práva pri centrálnom dodávaní tepla jednoducho nekoná viac, keď už raz chcú mať hospodársku súťaž, tak nech sa aj o to starajú.
Keď je Európska únia na niečo dobrá, je to spoločný trh a voľná hospodárska súťaž. Ak je obava, že nejaký centrálny dodávateľ tepla by skrachoval, tak tomu sa hovorí trh. Tak skrátka neprežil v konkurenčných podmienkach. To jednoducho tak je. Je milióny firiem na svete, ktoré skrátka skrachovali a najhoršie, čo môže štát urobiť, je držať umelo pri živote nejaké firmy, ktoré možno už dávno nemali existovať.