Štvrté podanie a siedmy prípad pre OLAF – Európsky úrad pre boj proti podvodom – sa týka možného pochybenia v rámci programu Erasmus+. Program Erasmus+ patrí medzi najpopulárnejšie programy Európskej únie vôbec. No aj keď môže byť myšlienka …
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>
… podpory zahraničných pobytov študentov atraktívna, realita môže často vyzerať celkom inak. Jeden z takýchto prípadov sa odohral na strednej priemyselnej škole v Košiciach.
Ako občas funguje Erasmus+
Do programu Erasmus+ sa prihlásila aj Stredná priemyselná škola na Komenského ulici v Košiciach. No rovnako ako mnohé iné školy, ani táto škola so svojím projektom neuspela. Podstatným dôvodom neúspechu prihlášky na Erasmus+ mala byť chýbajúca definícia študijných odborov žiakov, ktorí sa mali zúčastniť na stáži. Z toho dôvodu tiež nemalo byť možné zhodnotiť súlad stáže s potrebami jej účastníkov.
Podnet pre OLAF
Jedným z dôvodov posunutia tohto prípadu na OLAF – Európsky úrad pre boj proti podvodom, je zjavný nesúlad dôvodu odmietnutia prihlášky s realitou. V prihláške na Erasmus+ bol totiž jasne definovaný študijný odbor žiakov, a to nasledovne:
„Účastníci projektu sú študenti tretieho a štvrtého ročníka strednej priemyselnej školy v technických študijných odboroch, ako strojárstvo so zameraním na grafické systémy, životné prostredie, polytechniku.“
Keď sa však Stredná priemyselná škola na Komenského ulici v Košiciach sťažovala na pochybné výberové konanie programu u Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu (NA), NA im v odpovedi okrem iného uviedla:
„Postup hodnotenia uplatnený v rámci výberovej procedúry bol správny, pracovníci Národnej agentúry naplnili všetky záväzné postupy stanovené pre tieto činnosti Európskou komisiou.“
Ide tak o typický byrokratický prístup.
Všetky formality boli v poriadku, a tak tu nie je žiadny problém. Čo na tom, že „záväzné postupy“ prišli k rozhodnutiu, ktoré bolo v rozpore s realitou. Pochybným výberovým konaniam sa tak nevyhýba ani program Erasmus+.