V siedmom podaní a desiatom prípade pre OLAF ide o potenciálne zmanipulované verejné obstarávanie, ktoré bolo napriek pomerne presvedčivým dôkazom zastavené. Ako dôkaz nestačili ani telefonáty a SMS medzi účastníkmi súťaže. S potenciálne zmanipulovaným …
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>
… verejným obstarávaním majú tiež byť údajne prepojení viacerí vrcholoví politici, prípadne ich rodinní príslušníci. Nič z toho však nestačilo na dokázanie viny.
Polícia ukazuje zmanipulované verejné obstarávanie
Na potenciálne zmanipulované verejné obstarávanie polícia pôvodne upozornila verejnosť v máji 2013. Médiá dostali správu o obstarávaní pri stavbe monobloku urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, ktoré malo byť údajne vopred dohodnuté účastníkmi súťaže. Dôkazom mali byť SMS správy a záznamy telefónnych hovorov medzi týmito účastníkmi.
Polícia tiež poukazovala na to, že údajné zmanipulovanie tohto verejného obstarávania mal kryť Peter Hložný.
- Ten je zhodou náhod bývalým spolužiakom Richarda Rašiho, ktorý bol pri vyhlásení tendra ministrom zdravotníctva.
- Zrejme ďalšou zhodou náhod bol jedným z členov hodnotiacej komisie pri tomto obstarávaní Branislav Paška.
Tu už nejde len o zhodu mien – Branislav Paška je synovcom bývalého predsedu NR SR, ktorý (náhodou) odstúpil práve pre podozrenia z manipulácie verejného obstarávania pri nákupe CT.
OLAF snáď vyrieši viac
Podľa polície jasným prípadom zmanipulovaného verejného obstarávania sa začal zaoberať špeciálny prokurátor. Ten však usúdil, že k podvodom reálne nedošlo a vyšetrovanie prípadu tak zastavil. Z SMS správ a zo záznamov telefónnych hovorov síce podľa prokurátora vyplývajú „určité indície“ zmanipulovania verejného obstarávania, no to vraj nie je dostatočné.
Zásadným argumentom malo byť paradoxne to, že všetci obvinení popreli svoju vinu 🙂
Môžeme teda dúfať, že zjavne zmanipulované verejné obstarávanie bude OLAF vidieť inak.