Deviate podanie a dvanásty prípad pre OLAF sa týka možného podvodu pri financovaní webového portálu Národného lesníckeho centra. Tento projekt schválilo Národné lesnícke centrum v roku 2010. Ešte v ten istý rok zmluvu na vytvorenie webového portálu Národného …
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>
… lesníckeho centra kontrolovala interná kontrolórka Ľubica Lapinová. Tá v prípade našla závažné podozrenia, ktoré poukazovali na možný podvod, konkrétne zmanipulovanie obstarávania.
Prepustená Ľubica Lapinová
Ľubica Lapinová pri kontrole zistila najmä to, že víťazovi obstarávania boli zaslané informácie o jeho vyhodnotení ešte deň predtým, ako sa malo uskutočniť. Odhalenie zjavného podvodu však zrejme vedenie Národného lesníckeho centra nepotešilo. To totiž Ľubicu Lapinovú v roku 2012 prepustilo pre údajnú nadbytočnosť. Podľa neskoršieho rozsudku Okresného súdu vo Zvolene však táto výpoveď nebola platná.
OLAF a webový portál Národného lesníckeho centra
Dôvodom, prečo by sa obstarávaním webového portálu Národného lesníckeho centra mal zaoberať OLAF, je najmä podozrenie z obrovského plytvania. Webový portál Národného lesníckeho centra totiž stál až 490 053 eur, no vzhľadom na jeho funkcie by podľa niektorých odborníkov bola adekvátnejšia suma, ktorá je 100x nižšia. To by už rozhodne OLAF mohlo zaujímať.
OLAF by mal webový portál Národného lesníckeho centra vyšetriť aj vzhľadom k tomu, že slovenské orgány v tomto prípade dlhodobo nekonajú. Ešte v roku 2012 ohľadom možného podvodu pri budovaní tohto portálu podali trestné oznámenie traja poslanci NR SR, no bez citeľných výsledkov. Národné lesnícke centrum totiž ešte v novembri 2014 vydalo stanovisko, podľa ktorého k žiadnemu podvodu nedošlo a takmer pol milióna eur bolo využitých správne. Snáď bude mať OLAF na webový portál Národného lesníckeho centra iný názor a ukáže sa, že pri predraženej stránke išlo skutočne o podvod.