V druhom podnete a piatom prípade pre OLAF – Európsky úrad pre boj proti podvodom – ide o potenciálne zneužitie eurofondov obrovských rozmerov. Predpokladaná hodnota zákazky je totiž v tomto prípade až vo výške 244,97 miliónov eur. Možné zneužitie eurofondov navyše …
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>
… nemusí byť jediným problémom tejto zákazky. Víťaz obstarávania mal totiž už v minulosti veľké problémy pri svojich stavbách, v dôsledku čoho viacerí ľudia prišli o život.
Obrovské zneužitie eurofondov?
Na to, že v obstarávaní mohlo dôjsť k veľkému zneužitiu eurofondov, poukazujú pochybné okolnosti v súvislosti s víťazom súťaže. Jednou z podmienok pri obstarávaní bola totiž referencia, podľa ktorej mal účastník už v minulosti postaviť cestný alebo železničný most s pevnou jazdnou dráhou dlhší ako 200 metrov. Víťaz tejto súťaže Združenie pod BREZINOU však ako referenciu poskytol projekt mostu, ktorý má len 141 metrov. Okrem toho tiež víťaz uviedol referencie na viaceré mosty dlhšie ako 200 metrov, pri nich však nebola splnená podmienka pevnej jazdnej dráhy.
Projekt, ktorý by spĺňal obe tieto požiadavky zároveň, Združenie nepredložilo.
Samozrejme, táto skutočnosť ešte nemusí znamenať, že k zneužitiu eurofondov skutočne došlo. No jedna z firiem z tohto združenia mala už v minulosti problémy s nekvalitnými stavbami.
Pri jednom z mostov, ktorý firma postavila na Slovensku, dokonca zahynuli štyria ľudia. Pri inom moste v Českej republike zahynulo až 8 ľudí.
Či už teda k zneužitiu eurofondov došlo alebo nie, v tomto prípade mal byť na dodržanie podmienok kladený oveľa väčší dôraz.
Prípad pre Európsky úrad pre boj proti podvodom
Existuje však ešte jeden dôvod, prečo by sa prípadom mal zaoberať aj OLAF – Európsky úrad pre boj proti podvodom.
Víťazná firma totiž vyhrala tender napriek tomu, že iná firma ponúkla vypracovanie projektu za 200 miliónov eur, teda o 45 miliónov eur menej.
A to už je viac ako dostatočný argument na dôvodné podozrenie z potenciálneho zneužitia eurofondov.