Pán Procházka, porážka Roberta Fica v prezidentských voľbách dala opozícii novú nádej, ale povedzme si na rovinu – po prvé, Andrej Kiska nevyhral vďaka politickým stranám ale napriek nim a po druhé, teraz bude päť rokov prezidentovať a teda nebude súčasťou parlamentnej politiky.
Pán Procházka, preto je najvyšší čas sa začať zamýšľať nad tým, ako by v marci 2016 mohol byť porazený SMER. Bez spoliehania sa na Kisku.
Vo VÚC voľbách Pavol Frešo predviedol, že v jednote vie byť sila. Dokázal spojiť 7 opozičných strán do jednej koalície a výsledok bol ohromujúci. 74% pre Freša, 26% pre Beňovú, 34 poslancov koalície a 1 poslanec SMERu. Naopak, V banskobystrickom a nitrianskom kraji dopadli voľby tak, ako dopadli, lebo KDH išlo do koalície so SMERom.
Delenie na ľavicu, pravicu, konzervatívcov a liberálov
Predtým však, ako začne krížom krážom spájanie, je dobré si spraviť triedenie a nespájať nespojiteľné. Skúsme sa na slovenskú politickú scénu pozrieť cez delenie na ľavicu – pravicu (ekonomické slobody) a konzervatívci – liberáli (osobné slobody).
To konkrétne znamená:
- Ľavica – málo ekonomických slobôd
- Pravica – veľa ekonomických slobôd
- Konzervatívci – málo osobných slobôd
- Liberáli – veľa osobných slobôd
SaS je pravicová a liberálna strana
Ak prijmeme toto delenie, potom je SaS pravicová a liberálna strana, lebo je za veľa ekonomických slobôd a veľa osobných slobôd. KDH je pravicová konzervatívna strana, lebo je za viac ekonomických slobôd a menej osobných slobôd. SMER je ľavicová strana (lebo málo ekonomických slobôd), avšak z druhého rozmeru (osobné slobody) pokrýva v podstate celé spektrum. Od úplných liberálov typu poslanec Blaha, až po konzervatívnych politikov typu poslanec Podmanický. Predpokladám, že je to tým, že voličovi SMERu ide viac o ekonomické otázky (zamestnanosť, istoty, sociálne zabezpečenie… ) a je ochotný tolerovať, že jeho strana reprezentuje konzervatívny, aj liberálny prúd (samozrejme na ľavicovej strane politického spektra).
Ak teda rozdelíme všetky relevantné strany, získame nasledovné delenie:
Liberálna a konzervatívna ľavica
SMER
Liberálna pravica
SaS
Konzervatívna pravica
- KDH
- SDKÚ
- OĽaNO
- NOVA
- ALFA (pracovný názov strany R. Procházku)
Ostávajú národnostné strany MOST a SMK, ktoré skôr či neskôr budú zrejme spolupracovať a SNS a strana Mariána Kotlebu, ktoré nech si robia čo chcú.
Čo môže a nemusí fungovať pri spájani konzervatívcov s liberálmi
Čo však nefunguje na pravicovej strane, je spájanie konzervatívcov s liberálmi. Jasne to vidieť na príklade strany NOVA. Výtlky na cestách možno naozaj nie sú ani liberálne, ani konzervatívne (ako sa Daniel Lipšic vyjadril), no napriek tomu potenciálneho voliča strany NOVA prijatie bývalých liberálov z SaS značne irituje. Nevie totiž predvídať, ako sa strana zachová pri hlasovaní o hodnotových otázkach, napríklad rozvodoch dohodou. Preto spojenie všetkých pravicových (liberálnych aj konzervatívnych) strán do jednej strany zaručene fungovať nebude. Vylúčenie spájania samozrejme neznamená vylúčenie spolupráce.
Čo ale fungovať môže, je spojenie piatich konzervatívnych pravicových strán. V tomto momente je úplne jedno, či to spojenie bude na spôsob SDK alebo spoločná kandidátka piatich strán alebo zlúčenie do jednej veľkej kresťanskej strany na spôsob CDU v Nemecku (pôsobnosť CSU je obmedzená na Bavorsko). Dôležité je dať bokom osobné animozity a príliš veľké egá a nájsť lídra.
O jednotlivých lídroch konzervatívnych strán (Figeľ, Frešo, Matovič, Lipšič a Procházka) si môže spraviť obraz každý sám, každý z nich má svoje výhody a nevýhody a silné stránky a slabé stránky.
Koniec koncov, kto je bez chyby, nech hodí kameňom…
Radoslav Procházka so ziskom 400 tisíc hlasov a vôľa voličov
Existuje však niečo ako vôľa voličov, naposledy vyjadrená v prezidentských voľbách. Čo si voliči myslia o spoločnom kandidátovi SDKÚ a KDH, vieme. NOVA a OĽaNO síce podporovali Kisku, ale ten nie je k dispozícii. Ostáva teda Radoslav Procházka so ziskom vyše 400 tisíc hlasov.
Mňa osobne síce trochu prekvapilo, že Radoslav Procházka zakladá v poradí piatu pravicovú konzervatívnu stranu, ale ak to má viesť k zjednoteniu konzervatívnej pravice, prosím. Teraz má šancu ukázať kvality gazdu, ktorý za seba zjednotí všetky konzervatívne sily pravice.
Ak by sa to podarilo a zároveň by sa cez osobné animozity preniesli aj kolegovia z MOSTu a SMK, mohla by vzniknúť trojkoalícia Konzervatívny blok – Liberáli – Maďari. Podľa posledného prieskumu Mediánu by takáto koalícia už dnes mala 44,8% (oproti 42,8% pre SMER). Tu však nie je zohľadnené, že pravicový volič by konečne ocenil zjednotenie namiesto ďalšieho trieštenia.
Pán Procházka, preberte iniciatívu!
Takže, pán Procházka, volič vás najväčším počtom hlasov pre pravicového politika defacto poveril a vy ste toto poverenie ohlásením o založení strany prijali. Ostáva len dúfať, že sa nebudete vybíjať v žabomyších vojnách a mrhať čas a sily na nepodstatné veci.