Europarlament, Štrasburg, 30. apríla 2015 | Richard Sulík vo svojom videokomentári k hlasovaniu v europarlamente o znížení spotreby ľahkých plastových tašiek vysvetľuje argumenty, nad ktorými je potrebné sa zamyslieť pri zákaze či radikálnom znížení spotreby …
… argumenty, nad ktorými je potrebné sa zamyslieť pri zákaze či radikálnom znížení spotreby … ich využívania. Súčasťou návrhu Európskeho parlamentu nie sú napríklad mikroténové sáčky. Tie budú spotrebitelia Európskej únie využívať naďalej a dokonca viac, aby sa im tieto pri nákupe nepretrhli. Plastové tašky využívajú ľudia na opätovný nákup či ako sáčok na smeti, čo sa s papierovými taškami nedá. V neposlednom rade je potrebné uviesť, že na výrobu plastových tašiek sa spotrebuje výrazne menej elektriny a vody, ako pri výrobe papierových. Legitímnym riešením Európskej únie by bolo zvýšiť cenu plastových tašiek tak, aby zohľadňovala prípadné ekologické náklady. Akékoľvek zakazovanie Európskej únie však hodnotí Richard Sulík ako mimoriadne nešťastné a zasahujúce do slobody rozhodovania spotrebiteľa.
Prepis videa: Plastové tašky – hlasovanie o znížení ich spotreby
Richard Sulík: „Zakázať plastové tašky na prvý pohľad znie veľmi ekologicky a ľúbivo, veď kto by nechcel chrániť životné prostredie. Ale treba si uvedomiť niekoľko súvislostí, ktoré s takýmto zákazom od Európskej únie prichádzajú.
- Po prvé, keďže mikroténové sáčky zakázané neboli, tak ľudia si teraz zbalia nákup do nich. A takéto sáčky sú povedzme v oddelení zeleniny alebo pečiva vyložené. Aby sa im nepretrhol ten ťažší nákup, tak samozrejme zoberú dva, tri takéto sáčky, to po prvé.
- Po druhé, plastové tašky ľudia využívajú častejšie, či už na opätovný nákup alebo ako sáčok na smeti alebo si niečo do neho zabalia. To tiež už teraz nebude možné, lebo s papierovými taškami toto robiť nebudú.
- Ďalej si treba uvedomiť, že na výrobu plastových tašiek treba výrazne menej elektriny a výrazne menej vody, ako na výrobu papierových tašiek.
Toto všetko sú argumenty, ktoré hovoria v prospech plastových tašiek. Ale bez ohľadu na to, aké argumenty hovoria za alebo proti, tak takýmto zákazom Európskej únie v prvom rade obmedzujeme slobodu jednotlivcov. Jednoducho človek, keď si chce použiť plastovú tašku, tak mal by takúto možnosť mať.
Iná vec je cena. V poriadku, nech cena zohľadňuje aj prípadné ekologické náklady, ale dôjsť natvrdo so zákazom považujem za mimoriadne nešťastné. Európska únia vlastne robí so spotrebiteľov blbečkov, ktorým treba diktovať ešte aj to, v akých taškách si smú odniesť svoj nákup domov.“