Mimovládna organizácia Humánny pokrok vyzvala všetkých kandidátov a kandidátky do Európskeho parlamentu, aby sa podpísali pod tzv. „10 sľubov pre zvieratá“. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je jednoznačne na strane zvierat a na ich ochrane jej záleží, no zdôrazňuje potrebu racionálneho prístupu.
„Sú to práve krajiny Európy, ktoré už dnes majú najvyššiu ochranu zvierat na svete aj podľa organizácií, ktoré sa tejto oblasti venujú. Samozrejme, že ochranou zvierat sa musíme naďalej zaoberať, no niektoré z bodov, na podpis ktorých mimovládka vyzýva, považujeme za problematické,“ vysvetlil líder kandidátky SaS Richard Sulík.
Jednotná európska legislatíva nemusí byť podľa jeho slov primeraná aj pre holandské farmy, aj pre rumunský vidiek. „Dopady každého návrhu treba posudzovať samostatne, vrátane jeho vplyvu na vyššie spotrebiteľské ceny mäsa a živočíšnych výrobkov. Návrhy na ochranu zvierat sme v minulosti predložili mnohokrát. Podpísať bianko šek na desiatky legislatívnych požiadaviek bez dopadových analýz by sme však nepovažovali za korektný postup voči našim voličom,“ dodal R. Sulík.
Zároveň upozornil, že napríklad požiadavka, aby kandidáti pomohli ukončiť utrpenie živých zvierat pri preprave, už existuje vo forme nariadenia EÚ, ktoré sa týka práve pravidiel únie na ochranu zvierat počas prepravy. „Zlepšovanie podmienok zvierat pri preprave podporujeme, no úplný zákaz exportu živých zvierat považujeme za nereálny,“ uviedol.
Súčasťou bodu, ktorý sa týka záväzku o lepšej starostlivosti o spoločenské zvieratá, je aj nelegálny obchod, pričom uznesenie, ktoré sa ho týka, už Európsky parlament prijal aj za podpory nášho europoslanca Eugena Jurzycu. Mimovládka vyzýva aj k záväzku, že zvolený europoslanec bude bojovať za komisára/komisárku EÚ pre dobré životné podmienky zvierat. „Európska únia má 27 komisárov, ktorých portfólia sa prelínajú alebo negujú. Komisárov nepotrebujeme viac, ale menej,“ uzavrel Richard Sulík s tým, že ochrana zvierat sa musí opierať o kvalitné dáta a objektívne analýzy, nie o dojmy a emócie.