Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu známy ako Istanbulský dohovor bol prijatý v roku 2011. Istanbulský dohovor je považovaný za najrozsiahlejšiu medzinárodnú zmluvu zameranú na boj proti násiliu páchanému na ženách …
… a domácemu násiliu. Tento dokument na Slovensku ale nemá veľkú podporu. Zatiaľ čo rezort ministerky Lucie Žitňanskej uprednostňuje pred jeho ratifikáciou ďalšiu diskusiu, podľa Andreja Danka znamená Istanbulský dohovor obrovskú nástrahu pre náš právny systém. Predseda najsilnejšej opozičnej strany SaS Richard Sulík však v Istanbulskom dohovore vidí aj pozitíva. Aké, vysvetlil vo svojom videoblogu.
Násilie voči ženám je dôležitejšie ako subsidiarita
Istanbulský dohovor je pristúpenie Európskej Únie k Dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Podľa môjho názoru Istanbulský dohovor vyvoláva otázniky v oblasti subsidiarity, keďže o týchto veciach by mali primárne rozhodovať členské krajiny. Avšak v tomto prípade považujem násilie voči ženám a domáce násilie za oveľa dôležitejšiu hodnotu, ako možné porušenie spomínanej subsidiarity.
Istanbulský dohovor som podporil
Konkrétne považujem za mimoriadne dôležitý zákaz nútených manželstiev, zákaz manželstiev detí a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov. Skrátka, všetky tie móresy, ktoré sa do Európy postupne importujú. A, samozrejme, som zásadne proti akémukoľvek násiliu na ženách. Preto som napriek rôznym drobným výhradám Istanbulský dohovor podporil.