Prvá liga v EÚ, presne tam nás tlačí Robert Fico v rámci ďalšieho fungovania Európskej únie. Čo je však tá prvá liga, nevysvetlil. Čísla navyše ukazujú, že vstupom do prvej ligy si môže Slovensko skôr pohoršiť ako polepšiť. Predseda SaS Richard Sulík upozorňuje, že ak Slovensko má byť …
… skutočne súčasťou prvej ligy v EÚ, musí to mať jasné výhody. Pokiaľ ich nemá, do žiadnej pochybnej prvej ligy sa ponáhľať netreba.
Ficova pochybná prvá liga v EÚ
Richard Sulík: Robert Fico rozpráva neustále o nejakej A kategórii, o prvej lige v EÚ, kam sa musíme stoj čo stoj za každú cenu dostať, pritom vôbec nepovedal, čo to vlastne tá prvá liga znamená. A na základe rôznych údajov sa jedná skôr o nejakú pochybnú „prvú ligu“. Ako prvé, na tomto grafe vidieť kumulatívny rast HDP za posledných 16 rokov od roku 2000, to je vlastne miera toho, ako sme západnú Európu dobiehali. Vidieť tu veľký rozdiel v desiatkach percent, o čo rástlo naše HDP rýchlejšie ako západoeurópske, samozrejme, ak vstúpime do tej pomyselnej prvej ligy a budeme robiť presne to, čo západoeurópske krajiny, tak tento rast sa, samozrejme, spomalí a prestaneme ich dobiehať.
Keď sa pozrieme na priame dane, tie sú v západných krajinách oveľa vyššie, aj to si treba uvedomiť, tu je možno o polovicu vyššie zdanenie ako máme my tu na Slovensku. Tak vstup do prvej ligy v EÚ bude znamenať, že budeme musieť harmonizovať dane, to znamená. Ak má dnes Francúzsko dane blízko k 70 percentám, tak ťažko sa tie dane budú harmonizovať pri 19-tich percentách, ako máme my tu na Slovensku vďaka daňovej reforme, ktorá slovenskú ekonomiku výrazne posunula vpred. Nie, budeme musieť priame dane masívne zvyšovať.
Integrácia musí mať pre Slovensko jasné výhody
No a takisto, treba sa pozrieť na verejný dlh. Verejný dlh v krajinách tzv. prvej ligy je výrazne vyšší ako na Slovensku.
No a pozrime sa na terorizmus. Riziko terorizmu vo Francúzsku je najvyššie, veľmi vysoké je v Nemecku, Taliansku, aj v Belgicku, tam bol útok priamo na belgickom letisku, tam diskotéka, a tak ďalej. No a na Slovensku je riziko terorizmu dnes prakticky nulové.
Ak sa budeme hrnúť stoj čo stoj do stále viac integrácie, do tejto pochybnej prvej ligy v EÚ, tak budeme musieť napríklad súhlasiť s utečeneckými kvótami alebo s harmonizáciou daní, no nebude to pre Slovensko lepšie. SaS ako súčasť vlády bude dôrazne hájiť v prvom rade záujmy Slovenskej republiky. Budeme robiť premyslené kroky. Ak integrácia, tak musí to mať pre Slovensko jasné výhody. Ak nie, tak držme sa jednoducho bokom. Držať sa bokom neznamená, že zrazu budeme musieť prestať exportovať alebo zrazu sa bude na slovenské výrobky uplatňovať clo do EÚ. My sme predsa v Európskom hospodárskom priestore, sme členmi Európskej únie, eurozóny, Svetovej obchodnej organizácie, OECD. My tam všade už sme. My máme dobrú pozíciu. Teraz sa len netreba plašiť, chce to politiku kľudnej ruky ale najmä to chce premyslieť, aké kroky budeme v budúcnosti robiť.