Dôchodky – Prečo je prvý pilier tak ako je dnes nastavený neudržateľný? Prvý pilier je takzvaný priebežný spôsob dôchodkového zabezpečenia. To znamená, dnešní pracujúci doň platia a dnešní dôchodcovia tieto peniaze okamžite dostávajú vyplatené ako dôchodok. Naproti tomu máme …
… druhý pilier, ktorý je takzvaný sporivý spôsob dôchodkového zabezpečenia. To znamená, dnešní pracujúci doň platia a tam sa im to zbiera, šetrí a zhodnocuje a tieto peniaze dostanú keď pôjdu na dôchodok vyplácané ako dôchodok. Toto je ten hlavný rozdiel medzi prvým a druhým pilierom.
Prvý pilier je priebežný, druhý pilier je sporivý
Mimochodom práve teraz v týchto dňoch bolo zverejnené, že druhý pilier dosiahol zhodnotenie 20%. Prečo je ten prvý pilier neudržateľný to súvisí najmä s demografickým vývojom obyvateľstva.
Poprosil som kolegu aby mi podržal jeden graf, z ktorého jasne vidieť ako sa vyvíja počet nepracujúcich a počet pracujúcich. Teda pomer nepracujúcich ku pracujúcim.
- V roku 1949 pripadalo na jedného pracujúceho 1,3 nepracujúcich. Teda osôb v neproduktívnom veku. To sú deti do 15 rokov a potom dôchodcovia nad 62 rokov. Tento pomer sa zlepšoval zlepšoval až do roku 2009, kedy na jedného pracujúceho pripadalo iba 0,9 nepracujúcich.
- Ale od roku 2009, čiže už 4 roky sa tento pomer zhoršuje, a bude sa výrazne zhoršovať najbližších 40 rokov. A preto je prvý pilier neudržateľný.
Prvý pilier bude nutné vybilancovať
To čo sa bude musieť stať je, že bude nutné prvý pilier takzvane vybilancovať. To znamená
- zvýšiť vek odchodu do dôchodku alebo
- znížiť valorizáciu alebo
- znížiť výpočet dôchodkov
Niečo sa bude musieť stať a toto niečo povedie k tomu, že dôchodky z prvého piliera budú nižšie ako to dnes predpokladáme.
Mladí ľudia by sa nemali spoliehať na dôchodok z prvého piliera
A práve preto je mimoriadne dôležité vstúpiť do druhého piliera, najmä pre mladých ľudí, ktorí majú pred sebou 30-40 rokov pracovného života. Tí sa nemôžu spoliehať na dôchodok z prvého piliera. Tí musia vstúpiť do piliera druhého, do sporivého piliera.