Aj napriek tomu, že NKÚ vo svojej Správe k EXPO Dubaj píše o nehospodárnom nakladaní s verejnými zdrojmi a nie všetky financie boli počas trvania riadne zaúčtované, hospodárenie bolo podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) efektívne. V porovnaní s tým, aký rozpočet bol pôvodne na EXPO plánovaný, bol ušetrený zhruba milión eur.
„O 16 mesiacov sa začne malé EXPO v Osake, kam nepríde 25 miliónov účastníkov, priestor na slovenský pavilón bude o viac ako polovicu menší a rozpočet je plánovaný vo výške 20 miliónov eur. NKÚ by sa mal v tomto prípade pozrieť na rozpočet a na to, čo vláda schválila. Nemám najmenší dôvod predpokladať, že v prípade EXPO v Dubaji došlo k sprenevere, ku krádeži peňazí alebo dokonca k nehospodárnemu konaniu. Súhlasím ale s NKÚ, že nebolo všetko riadne zaúčtované a neboli dodržané všetky úradné postupy. Nesprávne zaúčtovanie pritom neznamená, že sa peniaze stratili,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Vláde odporúča, aby sa vzdala všetkých nárokov a uzavrela mimosúdnu dohodu.
Richard Sulík ako bývalý minister hospodárstva nemal možnosť sa k Správe NKÚ vyjadriť vopred, keďže už nie je štatutár, a to aj napriek tomu, že zákon hovorí, že kontrolovaný subjekt má možnosť vopred sa vyjadriť. „Nikde nie je pritom konštatované, že pochybil štatutár, teda minister. Keby to tak bolo, v správe by to určite bolo, čo mi potvrdil aj samotný predseda úradu. Navyše, nič, čo v správe konštatuje, neposunul orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal.
NKÚ v správe konštatuje pochybenia v štyroch oblastiach – navyše platený nájom, nevyúčtované ubytovanie, architektonická štúdia a nezdokladovaný alkohol. „Problém s navyše plateným nájmom bol ten, že sme nemohli vypratať všetko včas, za čo sme platili nájom. Oneskorene bolo realizované verejné obstarávanie na prepravu, pričom prvé upozornenie sme dostali 9. februára 2022 a po komunikácii s komisárkou pre EXPO bol tovar prepravovaný v júni až v júli,“ povedal R. Sulík s tým, že úlohou ministra nie je tieto veci strážiť. Čo sa týka nevyúčtovaného ubytovania, pre personál bolo zaplatených 8 apartmánov, pričom Richard Sulík nemá vedomosť o tom, že by v nich prespávali aj iné osoby, prideľovanie apartmánov neriešil.
„Ďalším bodom je architektonická súťaž za 115 tisíc eur. Tá bola zadaná ešte za bývalého ministra Žigu v roku 2018. Vláda vtedy rozhodla, že bude stavať pavilón, no ďalšie dva roky nespravili nič, až kým som na ministerstvo neprišiel ja a nezačal EXPO riešiť. Stavbu nebolo možné už realizovať. Keďže sa dva roky nikto neozval, pozemok dostala iná krajina. Treba sa preto pýtať pána Žigu,“ vysvetlil predseda SaS. V prípade nezdokladovaného alkoholu išlo o alkohol predávaný v reštaurácii v pavilóne. „Doviezť alkohol do Dubaja bolo extrémne náročné. Ministerstvo hospodárstva bolo pritom jediné, ktoré mohlo zakúpiť a prevádzkovať registračnú pokladňu. Všetky tržby tak šli na účet rezortu a ten ich následne odovzdával prevádzkovateľovi reštaurácie. Alkohol v sume 106,7 tisíc eur bol prevzatý prevádzkovateľom, ktorý sľúbil jeho vyplatenie po splnení podmienok zo strany ministerstva, lenže sa vymenilo vedenie a nastala patová situácia. Všetok ostatný alkohol bol riadne vyúčtovaný,“ povedal Richard Sulík.
„Chcem sa preto zastať komisárky pre EXPO, ktorej úlohou nebolo riešiť účtovníctvo, ale reprezentovať, pričom všetko riešila v extrémnej časovej tiesni. Pretože to, čo tiež rozhoduje o úspechu expozície je, či tam máme človeka, ktorý vie výborne po anglicky a dokáže sa venovať významným ľuďom, ako bol napríklad najvyšší dubajský hodnostár šejk Maktum. Toto je pre krajinu dôležité,“ dodal na záver R. Sulík s tým, že výstava bola pre Slovensko obrovským úspechom.