Napriek opakovaným vyhláseniam vlády o stabilných cenách energií sa za uplynulý týždeň vzniesla na regulačný úrad (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ÚRSO) obrovská vlna kritiky kvôli drahším cenám elektriny. Sťažnosti na regulačný úrad sa ozývali najmä zo strany …
… starostov miest a obcí zo stredného Slovenska, ale aj zo strany opozície, predovšetkým od predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita. Po náhlom zasadnutí vlády bolo rozhodnuté, ceny energií sa zvyšovať nebudú. Aj toto rozhodnutie poukazuje na skutočnú „nezávislosť“ regulačného úradu a že jeho predseda Jozef Holjenčík, nemá na svojom poste čo hľadať. O regulačnom úrade, ale aj o ďalších domácich či zahranično-politických témach sa rozprával Norbert Dolinský spolu s predsedom SaS Richardom Sulíkom v nedeľnej diskusnej relácii „V politike“ na TA3.
„Nezávislý“ regulačný úrad
Norbert Dolinský: Vláda zaujala jasný postoj k energiám. Ako hodnotíte kroky vlády, čo sa týka stredného Slovenska?
Richard Sulík: Najprv nás Robert Fico dlhé roky presviedča, že aký je regulačný úrad nezávislý a ako konajú samostatne, a potom preukáže jedným rozhodnutím, že to bude inak. Samozrejme, dobre, že to spravil, lebo to bola čistá nehoráznosť, čo malo ÚRSO v pláne, ale zároveň sa ukázalo, že regulačný úrad je všetko iné, len nie nezávislý a naopak, pán Holjenčík poslúcha na slovo premiéra.
Norbert Dolinský: To znamená, keď Andrej Danko navrhuje, aby štát mohol oficiálne zasahovať do tých rokovaní, je to podľa vás dobrý nápad, aby vláda mala už dopredu informácie, že takýto prípad nastane?
Richard Sulík: Treba sa nad tým zamyslieť najmä v prostredí, v akom je to na Slovensku. Konkrétne mám na mysli to, že regulačný úrad nie je nezávislý. Možno by stálo za úvahu, či by štát nemal mať nielen ten faktický vplyv, ale aj formálny, že nielen de facto, ale de jure. Je to na diskusiu. Treba oceniť, že Robert Fico konal aj pod tlakom opozície, konkrétne pod tlakom SaS. Možno je toto dobrá príležitosť aj na diskusiu o tom, prečo vlastne máme na Slovensku tak strašne vysoké ceny energií. Cena za elektrinu, ktorú platia občania, spočíva z dvoch zložiek. Jedna je tá samotná elektrina a druhá je jej distribúcia. A hlavne tieto distribučné poplatky máme jedny z najvyšších v Európe.
Norbert Dolinský: Vy by ste to zmenili tento systém? Ľudia by platili len to, čo naozaj spotrebujú?
Richard Sulík: Rozhodne áno, máme to aj dlhodobo v programe. Napríklad v prípade elektriny je tam tzv. G-komponent, v tom sme dávali aj podanie na Ústavný súd SR. My sme už dávnejšie povedali, že pána Holjenčíka považujeme za Harabina slovenskej energetiky. Najvyšší čas toho pána odstaviť a hlavne je tam ešte jedna veľmi nebezpečná vec, ktorá tiež trvá dlhé roky, pán Holjenčík je predseda regulačného úradu a zároveň je predseda toho orgánu, ktorý ho má kontrolovať. To je jednoducho nonsens.
SaS a predčasné voľby
Norbert Dolinský: Pán Sulík, od začiatku roka ste autorom mnohých zaujímavých výrokov o predčasných voľbách, zdravotný stav Roberta Fica je podľa vás taký, že nedokončí rok 2017 v premiérskom kresle. Vy máte nejaké informácie, ktoré my nemáme?
Richard Sulík: Ja som sa ešte minulý rok vyjadril, že si viem predstaviť, že Robert Fico to po predsedníctve Slovenska v Rade EÚ vzdá. On to zakaždým vehementne dementuje a chce presvedčiť ľudí, že nie, on to nevzdá. Ja nemám žiadne ďalšie informácie, len z kontextu veci mi to tak vyplýva. Navyše, aj tie pnutia v koalícii sú úplne evidentné a pán Danko sa nevie zmestiť do kože, ale nechajme sa prekvapiť, uvidíme, čo tento rok prinesie.
Norbert Dolinský: Veríte tomu, že táto koalícia vydrží ešte tento rok?
Richard Sulík: Myslím si, že pravdepodobnosť predčasných volieb je veľmi nízka, lebo na to by sa muselo nájsť 90 poslancov, ktorí si dobrovoľne skrátia mandát. Ale nemusia to byť len predčasné voľby, môže to byť nejaká rekonštrukcia vlády, výmena premiéra, tam je veľa rôznych alternatív.
Norbert Dolinský: Keď hovoríte o možnej rekonštrukcii vlády, vy si viete vôbec predstaviť inú alternatívu. Vedela by SaS spojiť niektoré subjekty tak, aby vedela vytvoriť vládnu koalíciu?
Richard Sulík: Tam je problém ten, že pred voľbami dva pravicové subjekty, Sieť a Most-Híd, sľúbili voličom, že nepôjdu so Smerom do vlády. A pamätáme si aj na tie billboardy, že „Charakter rozhoduje“, „Chce to iného borca“ a pod. a zrazu boli všetci títo voliči oklamaní a vznikla vláda, ktorá podľa predvolebných sľubov nikdy vzniknúť nemala. Preto ak by malo dôjsť k niečomu novému, povedzme za účasti strany, ktorú ja vediem, chcelo by to tie predčasné voľby, aby mohli voliči opätovne dať mandát tomu, komu uznajú za vhodné. Sas je otvorená spolupráci so všetkými subjektmi s výnimkou Smeru a pána Kotlebu, máme na to úplne jasné dôvody, veľakrát sme to povedali, toho sa aj držíme, u nás volič vie, na čom je a ak sa má niečo výrazne zmeniť, dá sa to až po voľbách.
U nás sa smie mať iný názor
Norbert Dolinský: Vaše dve krídla, jedno reprezentované Martinom Poliačikom a druhé vami, myslíte si, že tento stav je dlhodobo udržateľný?
Richard Sulík: Skutočnosť je taká, že Martin Poliačik má na niektoré otázky iný názor ako napríklad ja. Ale Martin Poliačik nie je nejaké krídlo, že je za ním polovica strany. Myslím si, že pre SaS to nie je až tak škodlivé, že máme aj členov, ktorí majú iný názor. U nás sa smie mať iný názor, no tak Martin ho viackrát vyjadril. To si myslím je úplne v poriadku. Čo je dôležité, že v podstatných otázkach platia nejaké pozície strany. A konkrétne v otázke migrantov máme už rok a pol zverejnený dokument a ten je záväzný a s tým sa aj Martin Poliačik stotožňuje. Ten dokument sa volá Pozícia SaS pri riešení migrantskej krízy.
Norbert Dolinský: Keby ste boli vo vláde, tak SaS sa udrží ako jeden celok?
Richard Sulík: Nemajte obavu.
Čo si odskáčeme v roku 2017
Norbert Dolinský: Čo si odskáčete v roku 2017? Krátko po voľbách ste vytvorili Opozičnú radu. Funguje ešte, stretávate sa? Lebo nejako to vyšumelo.
Richard Sulík: Boli teraz Vianoce , každý mal iné plány. Ja osobne si tento rok odskáčem prípravu reformy zdravotníctva a v utorok predstavujeme náš zdravotnícky tím na tlačovej besede a do konca tohto roku by sme chceli predstaviť už reformu zdravotníctva, ktorá bude pevnou súčasťou nášho volebného programu. A druhá vec, ktorú si chystám odskákať, sú VÚC voľby. Budeme stavať nejaký počet kandidátov a tam sa teda osobne budem venovať volebnej kampani.
Norbert Dolinský: V minulosti, keď ste prichádzali s nejakými návrhmi, tak ste sa ich snažili koordinovať s obyčajnými ľuďmi. Pripravujete nejaké spoločné témy s OĽaNO?
Richard Sulík: Nie som si taký istý, či to bolo tak, ako hovoríte. V minulosti, čo sme predstavili všetky veľké reformy, sú súčasťou našej Vízie SaS do roku 2024 – odvodový bonus, Agenda 2020, Liberálny zákonník práce – to všetko je z našej dielne, to sme skrátka robili sami. A myslím si, že je to tak správne, lebo každá strana je v niečom iná, členovia majú iné názory, preto sa aj zgrupujú v rôznych stranách. Až po voľbách je potom rozumné začať hľadať prieniky medzi rôznymi predstavami a vytvoriť koalíciu.
Zákaz práce počas sviatkov je v rozpore s naším programom
Naše kroky koordinujeme s OĽaNO napr. keď ideme dať návrh na odvolanie nejakého ministra, keď ideme dať podanie na Ústavný súd SR, tam treba 30 podpisov. Čiže tam sa koordinujeme, kde to má zmysel.
Norbert Dolinský: Práca počas sviatkov je aj téma SaS. To je téma, ktorá rozdeľuje vás a OĽaNO. Vy ste dokonca uviedli, že ide o protiústavný návrh, že by sa práca počas sviatkov zrušila.
Richard Sulík: Je to určite v rozpore s naším programom, lebo my nevidíme žiaden dôvod obmedzovať slobodu ľudí, konkrétne tých, ktorí si chcú vo sviatok privyrobiť, tých, ktorí si chcú ísť vo sviatok niečo kúpiť alebo tých, ktorí majú obchod a chcú ho mať vo sviatok otvorený, po prvé. A po druhé, nerozumieme, prečo práve tie obchody a tí predavači? Prečo nie reštaurácie, kiná, zábavné parky, vlaky, doprava? Všetci buďme doma a nech sa ten život kompletne zastaví. O čo je lepšia matka pracujúca v Tescu ako matka pracujúca v nejakej reštaurácii alebo na pumpe? Tak zavrime aj všetky pumpy, vráťme sa do doby kamennej.
Norbert Dolinský: Ale pán Sulík, vy často chodíte aj do zahraničia, do Nemecka, v Nemecku je to úplne bežné.
Richard Sulík: Ale je to zlé. My si zas nemyslime, že čokoľvek, čo je v Nemecku, je správne a treba to urobiť. A toto je rozhodne zlé, lebo to obmedzuje slobodu ľudí. Kto chce nejaký sviatok oslavovať, nech ho oslavuje. Toto je pekné u nás, u liberálov, my nebránime niekomu oslavovať.
Norbert Dolinský: Obyčajní ľudia prichádzajú s protinávrhom, že by bola táto práca priplácaná v sobotu 50 % a v nedeľu 100 %. Za takýto návrh ste ochotný zahlasovať?
Richard Sulík: Tak to bolo voľakedy a my to máme aj v našom liberálnom Zákonníku práce. Rozhodne je to vec na diskusiu. Najlepšie by bolo, keby si tie príplatky dohodli zamestnávatelia so zamestnancami, ale na to je úplne bežný protiargument, že tí hnusní zamestnávatelia by nedali žiadne príplatky, keby to nebolo stanovené zákonom. Pričom, čo ich donúti najlepšie a čo je zároveň najlepšia sociálna ochrana zamestnancov, je dostatok pracovných miest. Keď ten zamestnanec má na výber medzi dvomi, tromi pracovnými miestami, tak potom si povie: „Tak dobre tento mi príplatky dať nechce, ale henten áno, tak idem tam.“ Ale napriek tomu si viem predstaviť diskusiu, že stanovme rozumne príplatky, ale nezakazujme mať otvorené práve obchody.