Crème brulée │ Richard Sulík sa vo svojom voľnom čase venuje okrem iného najmä vareniu. Richard Sulík varí dobre a varí rád. O tom, že mu kulinárske umenie naozaj ide a že ho skutočne baví, svedčí aj nedávno vydaná kuchárska kniha s názvom „Fešák nie som, ale variť viem.“
Šéf liberálov sa často o svoje skvelé recepty podelí aj s druhými. Tentokrát sa rozhodol ukázať Banskobystričanom, ako sa pripravuje najlepší crème brulée. Richard Sulík: Dobrý deň, to je Jano, majiteľ reštaurácie Mamma Mia v Banskej Bystrici. Celkom neskromne som mu povedal, že robím lepšie crème brulée, ako robia u neho v reštaurácii. Je to presne podľa receptu v tejto knižke. Jano prijal výzvu, tak ideme teraz urobiť crème brulée.
Čo všetko treba na crème brulée
Na crème brulée potrebujeme dať zohrievať smotanu. Smotana musí mať nie viac ak 70 °C, to je veľmi dôležité, lebo inak sa zgrcnú vajíčka. Na crème brulée tiež potrebujeme vanilkový struk. Lepšie sa bude krájať, keď ho takto trošku potočíme, sa to tam lepšie oddelí vo vnútri. Potrebujeme niekoho, kto rozbije 8 vajíčok. Na crème brulée ešte potrebujeme 8 žĺtok, ku ktorým potrebujeme 120 g cukru. Nemôže sa to miešať moc rýchlo, lebo sa tam dostane vzduch a keď tam bude vzduch, tak crème brulée počas pečenia spľasne. Tam je smotana s vanilkovým strukom, tu sú žĺtka s cukrom. To sitko je dôležité, lebo vždy ostane nejaký bordel. Perfektné, hotový crème brulée, len ešte neupečený.
Reštaurácia Mamma Mia bude mať najlepšie crème brulée
Takže crème brulée je v miskách. Teraz potrebujeme oheň, aby sme dostali preč tieto bublinky. Voda do polovice. Takže 55 minút, 165 °C, bez fúkania, môžeme to teraz vybrať.
Na azbestových rukách poznať skutočných profíkov ☺ Takto sa má crème brulée mykať. Teraz necháme crème brulée vychladnúť. Všetko hotové, vychladnuté, stuhnuté, teraz sa na crème brulée nasype cukor.
Reštaurácia Mamma Mia v Banskej Bystrici bude mať odteraz najlešie crème brulée vôbec, aké sa dá vyrobiť, čo mňa teda skutočne teší.