Dňa 12.6.2016 bol hosťom žilinského regionálneho Rádia Frontinus predseda najväčšej opozičnej politickej strany Sloboda a Solidarita a europoslanec Richard Sulík. V relácii Debata na telefón Richard Sulík odpovedal ako na domáce, tak aj zahraničnopolitické otázky. Vzhľadom na …
… skutočnosť, že diskusia sa konala deň po mimoriadnom kongrese, hneď na úvod sa znovuzvolený predseda liberálov nevyhol ani tejto téme. Nedeľnú reláciu s dlhoročnou tradíciou moderoval a diskusiu s Richardom Sulíkom viedol Martin Palúch.
Mimoriadny kongres SaS dopadol veľmi priaznivo
Martin Palúch: prečo bol mimoriadny kongres SaS tak skoro?
Richard Sulík: Lebo začala neblahá diskusia o tom, že v SaS je dusno. My sme si toto už raz odžili pred tromi rokmi v roku 2013. Vtedy sa celé mesiace diskutovalo o rozkole a výsledok bol, že sme v máji 2013 boli pod 4 %. Nechcel som túto chybu zopakovať a v súlade so stanovami som sa rozhodol skrátiť túto diskusiu. Preto sme teraz mali mimoriadny kongres SaS, ktorý dopadol veľmi priaznivo, čo sa týka signálu voči voličom, že strana je jednotná.
Ideme sa pripraviť na vládnutie
Martin Palúch: Čo ide strana Sloboda a Solidarita urobiť s najväčším počtom hlasov v jej histórii?
Richard Sulík: Ideme sa pripraviť na vládnutie. Sme najväčšou opozičnou stranou, ktorá nesklamala voličov a sme stranou, ktorá naďalej rastie v preferenciách. Budeme v tom pokračovať, aby SaS bola po najbližších voľbách buď najväčšou vládnou stranou, alebo veľkou v stranou v pravicovej koalícii. Toto je náš plán. Chceme vytvoriť nielen stabilnú, ale aj čestnú vládu, ktorá nebude sprevádzaná kauzami.
Martin Palúch: V deň mimoriadneho kongresu SaS mali kongres aj ďalšie strany, a to KDH, SMK a Sme rodina.
Richard Sulík: V prvom rade gratulujem Alojzovi Hlinovi k zvoleniu za nového predsedu KDH. SaS nemá ambíciu pokryť konzervatívnu časť pravicového politického spektra, čiže tam musí byť silný partner. Či to bude KDH, to bude závisieť v prvom rade od Alojza Hlinu, ale SaS uvíta silného pravicového a konzervatívneho partnera.
Jozef Menyárt je novým predsedom SMK, s ním sa nepoznám. Okrem rizík vidím šance, že by SMK mohol dostať do parlamentu. Najmä potom, čo Béla Bugár predvádza, držím úprimne novému predsedovi SMK palce. SaS má záujem o korektnú spoluprácu.
Korupcia v priamom prenose
Martin Palúch: Asistent pána Rajtára bol konkrétne včera zadržaný a vypočúvaný, kvôli omu, že porušil bankové tajomstvo.
Richard Sulík: Filip Rybanič sa ako zamestnanec banky nenabúral do systému banky, ale mal možnosť si pozrieť účty. Pozrel si ich a zistil, že státisíce eur prišlo na účet Roberta Kaliňáka a milióny korún na účet Jána Počiatka. To je korupcia v priamom prenose a toto je dôvod na okamžité odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Keby sa strany Most-Híd a Sieť správali tak, ako sa správali pred voľbami, tak za neho nebudú hlasovať. Preto sa Kaliňáka nepodarilo odvolať. Ale to si musia v prvom rade uvedomiť voliči týchto strán. Najväčší problém je, že dvaja ministri zo Smeru sú podozrivý z korupcie. Tá kauza je rádovo väčšia, ako by stačilo na odstúpenie ministra v slušnej krajine.
Martin Palúch: Ako ste s nimi chceli robiť spoločnú koalíciu, keď teraz na seba nemôžete nájsť pekného slova?
Richard Sulík: Ja som toto predsa nevedel tesne po voľbách, keď sme spolu rokovali tesne po voľbách, ja som nevedel, že zradia voličov.
Richard Sulík a TTIP
Martin Palúch: Ako poslanec Európskeho parlamentu, čo hovoríte na Transatlantickú dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP)?
Richard Sulík: Vo svojej podstate je dobré, keď krajiny medzi sebou obchodujú, lebo nevedú vojny. Podporujem všetky dohody o voľnom obchode. Myslím si, že clá škodia. Pri TTIP vidím jeden veľký problém, a to je tajnostkárstvo okolo dohody. Je len pár ľudí, ktorí mohli vidieť zmluvu v obmedzenom čase. Ako europoslanec potrebujem počuť názor relevantných ľudí a potom si viem spraviť názor a túto možnosť nemám. Keď sa toto nezmení, za TTIP hlasovať nebudem.
Nevidím dôvod, aby Británia zotrvala v EÚ
Martin Palúch: Aký máte názor k referendu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ?
Richard Sulík: Tipujem, že referendum bude v prospech vystúpenia Británie z EÚ (Brexit).
Martin Palúch: Keby ste vy boli občanom Veľkej Británie, ako by ste hlasovali?
Richard Sulík: To je ťažká otázka. Netrúfam si to povedať. Za zotrvanie Slovenska v EÚ by som hlasoval. Briti nikdy nemali žiadne výhody. Schengen nevyužívajú, euro nechceli, majú svoju libru, eurofondy nedostávajú, vždy iba platili a keď voľný obchod dokážu nahradiť zmluvou o voľnom obchode alebo keď sa dokážu stať členmi Európskeho hospodárskeho priestoru, tak nevidím relevantný dôvod, aby Británia zotrvala v EÚ.
Martin Palúch: Aký bude dopad na Slovensko, ak Veľká Británia vystúpi z EÚ?
Richard Sulík: Briti môžu napríklad obmedziť pohyb pracovnej sily, ale to sa bude skôr týkať nie európskej pracovnej sily, môže to byť nejaké administratívne zhoršenie. Ani nie som fanúšik Brexitu.
Európa potrebuje získať Ruska ako partnera
Otázka: V prípade, že by sa Európska únia rozpadla, vedeli by ste si predstaviť nejakú úniu slovanských národov? Mám totiž pocit, akoby sa niekto snažil rozoštvať Slovanov.
Richard Sulík: Európa potrebuje získať Ruska ako partnera, pretože bez súčinnosti Ruska nedôjde k ukončeniu vojny v Sýrii, čo Európska únia teraz potrebuje asi najviac. Ja teda nie som veľký fanúšik panslavistickej únie. Pamätám si, že sme tu mali 20 rokov Rusov. Ukotvenie Slovenska na Západ považujem za správne a nielen kvôli tomu, že Rusi tu boli 20 rokov, ale preto, že keď si pozriem, aká je miera slobody dnes v Rusku a aká je miera slobody na Západe, tak si myslím, že je to neporovnateľné.
V ďalšej časti relácie Debata na telefón sa Richard Sulík spolu s moderátorom Martinom Palúchom venovali mnohým iným témam. Z domácej scény dominovali najmä vzťahy s opozíciou, odvodový bonus, korupcia či dvojité občianstvo. Zo zahraničnopolitických otázok Richard Sulík napríklad vysvetlil, prečo by mali slovenskí dopravcovia vyplácať minimálnu mzdu vo výške nemeckej a povenoval sa tiež obchodu s Čínou. Celý rozhovor s Richardom Sulíkom pre rádio Frontinus nájdete vo videu.