Richard Sulík sa dňa 4. júna 2015 zúčastnil diskusie na tému „Únia egoistov? – Jednota Európy v ohrození?“ v politickej relácii Maybrit Illner, ktorú vysiela nemecká televízna stanica ZDF. Už po druhý krát mal ako spoludiskutujúceho Martina Schulza, predsedu Európskeho …
… parlamentu. Ďalšími hosťami relácie boli Giorgos Chondros, člen ústredného výboru strany SYRIZA, Ulrike Guérot politologička a historička a Christoph Paulus, profesor konkurzného práva.
Richard Sulík u Anne Will / ARD – Euroval nie je riešenie >>
Richard Sulík v relácii vysvetľuje, že Grécko nemá šancu prežiť v tej istej menovej únii, v ktorej sú členmi tiež Nemecko, Holandsko či Rakúsko. Možnosti sú teda dve, buď Grécko eurozónu opustí alebo v nej zostane, a tým pádom ho budeme musieť každý rok naďalej podporovať. Opätovne vyvstáva otázka, či je solidarita v tomto prípade na mieste. Tri roky sú partneri eurozóny solidárni a poslali do Grécka množstvo peňazí. Aké plusy ale táto solidarita priniesla? V Grécku sa nezamestnanosť zdvojnásobila a je jednou z najvyšších na svete. Priemyselná produkcia je na úrovni 70.-tych rokov, ekonomika o štvrtinu nižšia, zadlženosť stúpa. Grécko podľa neho nemá šancu prežiť v eurozóne dlhodobo bez toho, aby bolo sústavne podporované.
Richard Sulík zároveň upozorňuje, že zmluvy EÚ hovoria o tom, že krajiny si za svoje dlhy ručia samy. Tým pádom boli zmluvy porušené už pred piatimi rokmi, odkedy začali chodiť Grécku peniaze z EÚ. Keď sa nenájde riešenie čo najskôr, budú títo hostia sedieť o päť rokov za rovnakým stolom a konštatovať, že stratili ďalšie roky a financie.
Prepis videa: Richard Sulík u Maybritt Illner / ZDF
Moderátorka:
„Dobrý večer, milí diváci, je 22 hodín 15 minút, televízia ZDF dnes večer na túto tému: Hrozenie, naťahovanie a vyjednávanie bolo už v Bruseli časté a rozsiahle, avšak maratón rokovaní s Gréckom to všetko zatienil.“
Rozprávač:
„Richard Sulík, slovenský európsky politik požaduje: Gréci nič nevykonali, mali by Eurozónu opustiť.“
Moderátorka:
„V našom kruhu s nami sedí aj niekto z východnej Európy, a to slovenský liberálny politik. Ste teraz členom Európskeho parlamentu, pán Sulík, a ak teraz počúvame, že ani pani Merkelová ani Jean-Claude Juncker nechcú Grexit, nemá potom grécka vláda všetko potrebné na ďalšie vyjednávanie?“
Richard Sulík:
„Áno, potenciál na vydieranie je veľmi vysoký, ale myslím si, že grécka vláda robí chybu v tom, že si myslí, že je dobré byť v Eurozóne. Iba z čisto ekonomického hľadiska nemá Grécko najmenšiu šancu prežiť v tej iste menovej únii, v ktorej je tiež Nemecko alebo Holandsko či Rakúsko, to je jednoducho nefunguje. Teraz existujú dve možnosti – buď Grécko opustí Eurozónu, alebo ak v nej zostane, budeme ho musieť každý rok podporovať. Prvých 5 rokov, ako je známe, to stálo 240 miliárd a ďalších 5 nebude síce až tak drahých, malo by sa to okresať na 100 miliárd, ale jednoducho nič iné sa s tým nedá robiť. My sme sa s pánom Schulzom už pred 3 rokmi stretli u vás vo vysielaní, a vtedy mi pán Schulz vyčítal nedostatočnú solidaritu, u nás na Slovensku preto dokonca vtedajšia vláda padla.“
Martin Schulz – Hosť:
„Ale nie kvôli mojej výčitke.“
Richard Sulík:
„Nie, nebolo to kvôli vám, ale kvôli nedostatku solidarity.
Čo chcem povedať je, že tri roky boli partneri Eurozóny solidárni, ba poslali do Grécka množstvo peňazí, ale čo táto solidarita zapríčinila?
Nezamestnanosť sa zdvojnásobila a v Grécku je jednou z najvyšších na svete. Priemyselná produkcia je na úrovni 70.-tych rokov, ekonomika je o štvrtinu menšia, zadlženosť krajín stúpla zo 120% na 175% a medzičasom sa stali z Grékov obete, ktoré na to jednoducho doplatili. A ak existovala solidarita, tak bola spojená s nemeckými a francúzskymi bankami, samozrejme aj s inými, ale s týmto najviac. Investori boli zachránení, ale odhliadnuc od toho, kto čo kedy urobil, Grécko nemá žiadnu šancu prežiť v Eurozóne dlhodobo bez toho, aby bolo sústavne podporované.“
Moderátorka:
„Pretože sa vaša solidarita skončila, alebo pretože sa nazdávate, že z toho budú mať Gréci lepší život?“
Richard Sulík:
„Pretože vývoj konkurencieschopnosti Nemecka a Grécka je oveľa rozdielnejší. To je ten dôvod.“
Giorgos Chondros – Hosť:
„..to znamená, že my všetci spoločne stúpame hore, cez lepšie prerozdeľovanie, spravodlivejšie rozhodovanie toho, čo je v európskom rozsahu celkovo vyprodukované.
Moderátorka:
„V poriadku, máte nejakú námietku?“
Richard Sulík:
„Áno. To znie veľmi pekne, ale vy len v podstate chcete peniaze ostatných.
Giorgos Chondros – Hosť:
„Nie.“
Richard Sulík:
„Pravdaže, čo iné chcete?“
Giorgos Chondros – Hosť:
„Nie. Prvý návrh, ktorý predložil pán Varoufakis bol…Vyškrtnúť dlhy!
Nie. Prvý návrh, ktorý prišiel od vlády, bol a dodnes aj platí, že nechceme žiadnu novú finančnú pomoc, pretože sa chceme dostať z tohto začarovaného kruhu.“
Moderátorka:
„Otázka na pána Sulíka: Čo T…skoro som povedala Turecko. Slovensko…takže, či to čo zaručilo Slovensko pre Grécko, je nejaká dôležitá suma a či to, čo Slovensko zvládlo samo, je nejaká metóda stojaca za zmienku, pretože ste dodržiavali európske zmluvy, splnili úsporné opatrenia, zaviedli ste do života reformné úsilie. Máte pocit, že poctiví ľudia sú hlupáci?“
Richard Sulík:
„To v každom prípade a tento pocit sa stáva ešte silnejším, keď sledujeme rokovania, ktoré prebiehali v poslednom mesiaci. Kde sa jednoducho len silno skáče po hlavách ľuďom, ako je pán Schulz, a ktorí potom jednoducho ustúpia, lebo nemajú žiadnu inú možnosť. Pretože politici ako pán Schulz, pán Juncker a pani Merkelová, rozhadzovali peniaze daňových poplatníkov pre Grécko akoby z okna. Teraz už nemôžete povedať – mrzí nás to, bola to chyba, už to viac neurobíme. Teraz sa už musíte…
Giorgos Chondros – Hosť:
„Môžem namietať? Protirečíte si!“
Richard Sulík:
„Nechajte ma prosím dohovoriť.“
Samozrejme. samozrejme – tie peniaze šli bankám, ale už pred piatimi rokmi som hovoril, že je to obrovská chyba, čo i len jeden cent poslať do Grécka. Grécko nemá žiadnu šancu, malo by opustiť Eurozónu, to nie je žiaden koniec sveta, ani Európskej únie, je to iba ukončenie nejakej mylnej predstavy, že by tak rozdielne krajiny, akými sú Nemecko a Grécko, mohli spolu fungovať v jednej menovej únii. To je všetko.“
Ulrike Guérot – Hosť:
„Rada by som rozobrala pojem krajiny. Žijeme v kumulovanom národnom hospodárstve. Rozumiete mi? Krajina, v ktorej žijeme, sa volá Európa – to musíme pochopiť.
Richard Sulík:
„Nie, ja to nechcem chápať.“
Ulrike Guérot – Hosť:
„To je váš problém, ale v publiku sedia samí mladí Ľudia, a my musíme konečne pochopiť, že v priebehu najbližších 20-tich rokov už nebudeme viac rozprávať o Slovákoch, o Grékoch a o Talianoch, pretože my sme obyvatelia krajiny Európa. táto krajina má svoju meno, ktorá sa volá Euro, má…
Richard Sulík:
„OK, ale kto zaplatí dlhy?“
Ulrike Guérot – Hosť:
„Tieto debaty sú debaty, ktoré sú zo všetkého najnevyhnutnejšie, pri ktorých dostaneme kompas, ktorý nám ukáže, kde by sme chceli byť o 20 rokov.“
Rozprávač:
„Zajtra má Grécko zaplatiť späť 310 miliónov, to je v skutočnosti len kvapka v mori, v porovnaní s takmer 4 miliardami k 12. júnu a ešte raz k 20. júlu. Samotná suma sa do tohto dňa šplhá do výšky 13 miliárd, ktoré má Grécko vrátiť. Aj s uvoľnením posledných 7,2 miliardy, ktorú dostalo ako finančnú pomoc, by Grécko potrebovalo už v júli znovu nové peniaze.
Richard Sulík:
„Keď pred chvíľou povedal pán Weimer, že Grécko môže vystúpiť, povedali ste, že to nedovoľujú zmluvy. Tie isté zmluvy hovoria, že každá krajina ručí za svoje dlhy sama – článok 125. Toto ste neporušili? Tak isto by boli zmluvy porušené, ako keď pred piatimi rokmi šli peniaze Grécku. Tiež si myslím, že keby vtedy museli ohlásiť insolventnosť, jednoducho vyhlásiť bankrot, čo urobili za posledných 180 rokov 5-krát, takpovediac – majú to v krvi, tak by sa nič nestalo, dnes by bolo Grécko uzdravené. Medzičasom je Grécko obeťou celej hry, a nevie, ako ďalej. Ak pán Tsipras túto ponuku neprijme, čo takmer prosíte, aby tak urobil, prídete ešte s jednou, úplne poslednou ponukou a potom ešte s jednou, budú vám skákať po hlave, pretože sa necháte vydierať. To je ten problém. a ešte raz, Grécko musí opustiť Eurozónu. Vy tvrdíte, že to bude stáť tiež peniaze, to áno, ale potom by sme mohli konečne začať s nejakým riešením, lebo teraz je to len potácanie. K tomu musíte prispieť aj vy sami, pretože ak teraz nájdeme riešenie, získame ďalšie roky. Lebo inak tu budeme o 5 rokov opäť sedieť a vtedy skonštatujeme, že sme stratili 10 rokov.
Moderátorka:
„Pán Chondros nás poinformuje o tom, čo leží na stole gréckej vlády a čo snáď zajtra príjme, a pán Sulík nám povie, či si myslí, že táto Európa má sa rozpadnúť.“
Richard Sulík:
„Áno, chcel by som sa opýtať pána Schulza, ktorý povedal, že sa ozdravujú štátne rozpočty. Ak sa pozriete, toto je posledných 5 rokov. Dlhy narástli tak vysoko, pretože si každý myslí, že ich niekto zaplatí a tak to nemôže fungovať. Je to pekné, mať veľkú víziu o Európe, no ja hovorím teraz o nudnej téme ako sú peniaze, ale na nich vaša vízia stroskotá. Napríklad Taliansko, o ktorom ste práve hovorili, že sa tak dobre uzdravuje, reformuje, pozrite sa, ako mu rastú dlhy. Dlhy všetkých krajín stúpajú a to je ten problém. Kto to zaplatí? Milá pani, Vy? Chcel by som vedieť, kto to zaplatí. Bol som zvolený slovenskými voličmi a zastupujem ich záujmy.
Ulrike Guérot – Hosť:
„Ja som historička. už 5000 rokov sa dlhy v pravidelnom rozstupe stále viac škrtajú cez vojnu alebo revolúciu.
Richard Sulík:
„Tak to je úžasné – tá najlepšia predstava.“
Ulrike Guérot – Hosť:
„Je to empirický dôkaz.“
Richard Sulík:
„Vy by ste mali byť ministerkou financií, to bolo skvelé!“
Ulrike Guérot – Hosť:
„Ja som historička a tým aj realistka. dlhy sa vždy, ak sa stanú privysoké, škrtajú.“
Richard Sulík:
„Ale vy sa k tomu nemôžete jednoducho postaviť – v poriadku, veď dlhy sa jedného dňa škrtnú. Tak to nefunguje.
Moderátorka:
„My to dnes už viac nevyriešime, dlhy sa škrtajú buď revolúciou, alebo vojnou, alebo niečím iným, niekedy proste v mieri a my musíme v tomto bode skončiť a nechať vás pokračovať v sledovaní, Markus Lanz tu má dnes znova zaujímavých hostí.“