Richard Sulík bol dňa 19. júna 2016 hosťom rakúskej televízie ORF2. V talkshow Im Zentrum na tému „Pred referendom o Brexite – Kam smeruje Európa?“ spolu diskutovali podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, Minister zahraničných vecí Rakúska Sebastian Kurz …
… podpredsedníčka Európskeho parlamentu Ulrike Lunacek a predseda strany SaS a europoslanec Richard Sulík.
Európska únia podľa liberála prichádza s ďalšou ukážkou socializmu v praxi. Pozrite si krátky úryvok z menšej výmeny názorov medzi Richardom Sulíkom a Fransom Timmermansom. Richard Sulík: Včera v rakúskej televízii oznámil Frans Timmermans ďalšiu reguláciu, ktorou nás chce obšťastniť EÚ. Na rovnakom mieste za rovnakú prácu bude musieť byť rovnaká mzda. To znie možno pekne na prvé počutie, ale tento socík je pre EÚ mimoriadne škodlivý. Lebo, kde ostáva snaživosť, iniciatívnosť, zodpovedný prístup, keď všetci majú mať rovnakú mzdu. Preto treba dohadovanie mzdy nechať na zamestnávateľa a zamestnanca, prípadne na odbory, len preboha nech sa do toho nemieša Európska únia.
Richard Sulík – Pán Timmermans, to je čistý socializmus!
Frans Timmermans: Ďalšia vec, ktorú chceme spraviť je, že chceme zabezpečiť, aby ľudia pracujúci na jednom mieste dostávali rovnakú mzdu ako ostatní ľudia pracujúci na tom istom mieste.
Richard Sulík: Prečo?
Frans Timmermans: Prečo?!
Richard Sulík: Áno, prečo?
Frans Timmermans: Takže vy chcete mať na jednom pracovnom mieste troch ľudí a dvaja majú mať iný plat ako ten tretí?
Richard Sulík: Áno, aj desiati.
Frans Timmermans: To považujete za spravodlivé?
Richard Sulík: Áno, to je slobodný trh.
Frans Timmermans: Preboha, vážne?
Richard Sulík: Pán Timmermans, to je čistý socializmus, čo tu predvádzate.
Frans Timmermans: Ak to nazývate socializmom, tak ja som za.
Richard Sulík: Vy chcete všetkým ľuďom predpísať rovnaký plat. Nechajte predsa toto rozhodnutie na zamestnávateľov. Prečo preboha chcete vy všetko regulovať?
Frans Timmermans: Pán Sulík, ak dvaja ľudia pracujú na tom istom mieste, tak podľa vás môže jeden dostávať 50 % z toho druhého?
Richard Sulík: Môže! Aj 100 %. Nechajte to na trh. Nemiešajte sa do toho. Stáročia to fungovalo bez vás a bez EÚ. Nech sa dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. Pán Timmermans, jedoducho sa do toho nemiešajte. Stovky rokov to takto funguje bez vás, bez EÚ. Nech si to zariadi zamestnávateľ so zamestnancom.
Frans Timmermans: Viete vy vôbec, čo sa podarilo za ten všetok čas dosiahnuť odborom?
Richard Sulík: Tak teda nechajte to rozhodnutie na odbory. Vy tu nie ste na to, aby ste toto regulovali!