Je pár týždňov po voľbách a Smer sa už chytil do vlastnej pasce. Riešenie hypoték bolo jednou z jeho hlavných predvolebných tém, pričom jeho opatrenie prišlo až teraz, a to v podobe, ktorá v prvom kroku zdecimuje samosprávy a na konci dňa ho zaplatíme všetci. Uviedla to strana Sloboda a Solidarita (SaS). Smer totiž avizuje daňový bonus 1 800 eur, ktorý bude zaplatený z dane z príjmov fyzických osôb.
„Keďže hypotéky sú obrovský problém, ľudia sa po voľbách začali úplne oprávnene ozývať a žiadať sľubované riešenie. Robert Fico ich totiž oklamal, pretože sľúbil, že to bude riešiť hneď po voľbách, no nič sa nedialo. Nie je žiadnym prekvapením, že avizované riešenie vlády bude opäť na úkor iných a navyše úplne zbytočne skomplikuje daňový systém. Aj keď sú samosprávy pre ministrov podľa ich slov prioritou, toto riešenie sa ich paradoxne dotkne najviac. Je to totálne farizejstvo,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.
SaS verí, že obce a mestá sa ozvú a budú sa ďalšiemu výpadku príjmov brániť. „Už teraz padajú na kolená a zvyšujú dane a poplatky. Toto je morálny hazard, pretože na hypotéky bohatších sa budú na konci dňa skladať všetci, a to aj chudobnejší v podnájmoch,“ dodal R. Sulík.
Podľa tímlídra SaS pre verejné financie Mariána Viskupiča je smutné, že riešenie Smeru opäť priťaží extrémne zdecimovaným samosprávam, ktoré trpia pre nezodpovedné správanie Igora Matoviča. Napríklad Bratislava bude zvyšovať daň z nehnuteľnosti o 35 percent, daň za odpad o 30 percent, pridávať sa budú aj iné obce a mestá. „Premiér Fico sa tvári, že pomáha, no na konci dňa jeho riešenie opäť zaplatia samosprávy. Bude to jasný a konkrétny výpadok ich príjmov, pričom tento bonus ani nedostane každý. Je to len snaha o zalepenie očí voličom Smeru, pretože avizovaných 10 miliónov eur je skôr nepomoc ako pomoc. Dokonca vo vládnom programe kabinet hypotékam venoval len jednu vetu,“ uviedol Marián Viskupič.
SaS pritom riešenia ponúkala už v lete. Smerovali k intervencii štátu medzi bankou a klientom, a to všetko bez použitia verejných zdrojov. „Problémy pritom nebudú mať všetky hypotekárne úvery, obrovský nárast splátok sa dotkne možno 2 až 3 percent úverov, pričom nie je jasné, či tieto úvery spadnú do Ficových kritérií. Samotná NBS uvádza, že nárast splátok pri väčšine hypoték nebude dramatický, splátky vzrastú o 92 eur mesačne. Vnímame, že aktuálne úrokové sadzby pri refixácii hypoték sú nepríjemným zistením pre mnohých ľudí. Preto opäť vláde ponúkame naše riešenia, ktoré sú použiteľné ihneď, ľuďom reálne pomôžu a nikomu neuškodia,“ dodal Marián Viskupič. Sú nimi povinnosť pre banky umožniť zlúčenie spotrebného úveru s hypotekárnym, možnosť pozastaviť platenie istiny na jeden rok, možnosť predĺžiť splácanie hypotekárneho úveru, nárast splátky nesmie byť vyšší ako rast priemernej mzdy za posledné tri roky, opatrenia sú len pre jeden hypotekárny úver a banky musia spomínané opatrenia umožniť klientovi aj kumulatívne.