Rozpočet Európskej únie predstavuje odhadom 160 miliárd eur ročne. Vo viacročnom finančnom rámci mali členské štáty spolu s Európskou komisiou i europarlamentom tento rozpočet Európskej únie zreformovať. Nestalo sa tak a namiesto toho výdavky opäť porastú.
A dokonca sa špekuluje aj o zvýšení príspevku pre jednotlivé členské štáty, keďže jeden z najväčších prispievateľov do európskej kasy z EÚ odchádza. Ako by mal vyzerať rozpočet Európskej únie podľa Richarda Sulíka, nájdete vo videu.
Európsky parlament mal veľkú príležitosť zreformovať rozpočet Európskej únie
Richard Sulík: Vo viacročnom finančnom rámci mali členské štáty, Európska komisia aj Európsky parlament veľkú príležitosť zreformovať rozpočet Európskej únie. Napríklad, viac ako jedna tretina rozpočtu, ktorý je odhadom 160 miliárd eur ročne a 60 miliárd z týchto 160, teda viac ako jedna tretina, ide do poľnohospodárstva. Dokážem pochopiť, že po vojne, keď bolo potravy nedostatok a ľudia naozaj hladovali, takéto dotácie poľnohospodárskym podnikom mali zmysel. Dnes v roku 2018 máme v EÚ prebytok potravín. Európska únia bojuje proti plytvaniu potravinami a toto mal ten rozpočet dávno zohľadniť. Keď austrálske alebo novozélandské farmy dokážu byť úspešné bez akýchkoľvek dotácií, tak to musia dokázať aj európske a tu mali politici konať, mali mať oveľa viac odvahy a naozaj mali skvelú príležitosť reformovať európsky rozpočet. Namiesto toho sa stalo to, že výdavky budú zase vyššie, príjmy musia byť omnoho vyššie, lebo vypadne Veľká Británia ako veľký zdroj príjmov, tak už sa tu špekuluje nad vlastnými daňami, čo považujem za veľmi nebezpečné, lebo je tu veľmi slabá demokratická kontrola alebo parlamentná kontrola týchto daní a takisto sa špekuluje nad zvýšením príspevkov členských krajín. Obidve veci budú obyvateľov Európskej únie ešte viac vytáčať a potom sa len budú v Bruseli čudovať, prečo ľudia nie sú nadšení Európskou úniou.