Rozpustenie Kotlebovej strany sa stalo jednou z top tém minulého týždňa. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár totiž podal podnet na jej zrušenie. Finálny verdikt vynesie Najvyšší súd SR. Snaha o rozpustenie Kotlebovej strany je podľa jej lídra čistá politická objednávka.
Hoci líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík považuje stranu ĽSNS za fašistickú, jej zrušenie by podľa neho mohlo mať za následok nárast jej politických bodov. Ak by sa však podľa Sulíka Slovensko nerozkrádalo tak, ako sa rozkráda za vlády Roberta Fica, žiadna objednávka na rozpustenie Kotlebovej strany by nevznikla, pretože ĽSNS by v parlamente ani nebola. Nielen o rozpustení Kotlebovej strany diskutovali Richard Sulík a Marián Kotleba „V politike“ na TA3.
Ako vnímať rozpustenie Kotlebovej strany
Noro Dolinský: Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na rozpustenie Kotlebovej strany. Pán Sulík, ako vnímate takúto iniciatívu Jaromíra Čižnára?
Richard Sulík: Považujem stranu Mariana Kotlebu za fašistickú, lebo má tam kandidátov – pán Magát, č. 88 na kandidátke, ktorý tvrdí, že Hitler vojnu nezačal. Poslanec tejto strany pán Mazurek, ktorý tvrdí, že 6 miliónov mŕtvych Židov je rozprávka. Toto sú pre mňa silné znaky fašistickej strany. Na druhej stane, keby strana pána Kotlebu mala 1 % alebo 0,5 %, ako to dlho bolo, tak nikto by tu nešiel nič rozpúšťať. A tu si treba položiť otázku, prečo sa to deje. A v krajine, ktorá je takto rozkradnutá, ako za 10 rokov vlády Roberta Fica, kde napr. špeciálny prokurátor zo 61 prípadov ani jeden nedotiahne pred súd, tak to je tá zúfalosť ľudí, ktorá ženie voličov k pánovi Kotlebovi. Podstatné veci musia riešiť a nie takéto. V konečnom dôsledku mu to môže priniesť politické body. Veď si predstavte, čo sa u nás deje. Premiér býva v byte daňového podvodníka. Alebo premiér osobne berie úplatky zo štátnych dotácií. Na to je výpoveď priameho svedka a v tejto veci sa nedeje nič. Premiér osobne zverejní údaje z daňového priznania, to znamená, poruší daňové tajomstvo. Tam sa nedeje nič, polícia ani len nie je schopná mu doručiť predvolanie na súd. V prípade nášho kolegu Rybaniča, ten už má na krku obžalobu za porušenie bankového tajomstva. Tento nerovný meter, toto obrovské rozkrádanie, to je to, čo ženie voličov pánovi Kotlebovi. Keď sa toto odstráni, tak aj jeho strana sa rozpustí sama.
Oveľa väčší útok na demokraciu
Noro Dolinský: Pán Danko dnes v relácii povedal, že strana Sloboda a Solidarita stojí priamo za zrodom strany pána Kotlebu. Vraj tomu prispeli aj vaše stretnutie ešte pred voľbami.
Richard Sulík: Viete čo, padne mi ťažko komentovať pána Danka, ja si to asi radšej odpustím, nech si spravia voliči názor sami. Koniec koncov, aj si robia. Po klesajúcich preferenciách SNS potom, čo pán Danko bozkával výložky.
Noro Dolinský: A to stretnutie bolo?
Richard Sulík: Stretli sme sa jedenkrát. Stretnutie trvalo hodinu, možno hodinu a pol, bavili sme sa všeobecne o politike. Ale celá diskusia bola úplne zbytočná, stačí nechať pána Danka chvíľu pôsobiť, on to dokáže sám. Keď teda nestačilo, že si bozkáva výložky, tak potom číta poslancom listy, toto inak považujem za obrovský prešľap. A tu vidím oveľa väčší útok na demokraciu ako nejaké jedno stretnutie.
Nemôžete robiť všetko naraz
Eurofondy priniesli korupciu. My sami platíme do EÚ veľa peňazí atď. Ale napriek tomu je tam pre Slovensko nejaké plus. Keď sa to zruší, tak to nebude. Ale to nie je najväčšia nevýhoda toho, kebyže vystúpime z EÚ. Kebyže vystúpime z EÚ, tak na slovenské produkty bude zrazu clo. Máme tu tri veľké automobilky, do 5 až 10 rokov sa odtiaľ odsťahujú preč, potom tu bude o neviem koľko viac nezamestnaných. Vidíme, čo sa deje v Británii momentálne. Ďalej chce pán Kotleba znižovať dôchodkový vek na 60 rokov, bezúročné pôžičky mladomanželom, chce vystúpiť z NATO, chce chrániť hranice, chce mať protivzdušné letectvo atď. Veď to všetko sú také obrovské položky. Ale zároveň chce znížiť rovnú daň na 15 %, čo mne sa páči tá myšlienka, veď je od nás a ešte ku všetkému chce mať vyrovnaný rozpočet. Vy sa tu tvárite tak vážne a presvedčivo preto, lebo viete že nikdy v živote toto nebudete musieť realizovať. Len preto tu teraz môžete robiť veľkého hrdinu a povedať „takto všetko by sme to urobili.“ Ale skutočnosť je taká, že realita funguje mierne inak a v tomto prípade výrazne. Vy nemôžete robiť všetko naraz – vystúpiť z EÚ, vystúpiť z NATO, dať dôchodkový vek na 60 rokov, hranice chrániť, ešte aj stíhačky nakúpiť, ešte daň 15 %, ešte vyrovnaný rozpočet. Toto reálne, pán Kotleba, nejde. To je, dva a dva je sedemnásť, čo vy tu rozprávate. Členstvo v EÚ je kľúčový záujem Slovenska. Británia nie je v tomto porovnateľná. To je veľká krajina, to je rádovo väčšia ekonomika, ale veľmi silná. Oni si s tým dokážu poradiť, ešte aj budú mať čo robiť, ale Slovensko je malá krajina a veľké firmy, ktoré sú zahraničné, nie sú slovenské, by skrátka odišli. Môžete povedať, „no dobre, tí hnusní kapitalisti odídu,“ ale naozaj, to je cesta do Bieloruska.
Marian Kotleba: Z vášho pohľadu to znelo, ako keby nám tu EÚ urobila všetko. Hovoríte o tom, ako sa niektoré veci nedajú spraviť. Viete, jeden z bodov nášho programu je napr. jedna štátna zdravotná poisťovňa. Teraz by ste mohli povedať, koľko peňazí budete potrebovať na skúpenie atď., ale ono sa to dá spraviť aj inak. Dá sa to spraviť aj úpravou zákona a tie dve alebo hocikoľko zdravotných poisťovní sa jednoducho samé včlenia do tej štátnej poisťovne.
Richard Sulík: Samé sa včlenia? Vysvetlite mi to, prosím vás, ako sa samé včlení Union do štátnej zdravotnej poisťovne. Viete, čo sa stane? Slovensko bude mať na krku žalobu, ktorú na 100 % prehrá tak, ako už jednu žalobu prehralo, keď Fico išiel zakazovať zisk.
Marián Kotleba: Stačí jednoducho nastaviť podmienky a tie zákonné podmienky sú v zákone nastavené už dnes.
Richard Sulík: No veď povedzte, aké? Vy ste otvorili tému, tak ju dokončite.
Marián Kotleba: Vy ste otvorili päť tém, tak ma nechajte reagovať.
Richard Sulík: Ale ja viem ku každej odpovedať. Vy síce rozprávate pekné reči, že zmeníme pravidlá, nastavíme systém, znie to možno ľúbivo, ale vy to neviete nijak konkrétne povedať. Ale ja vám viem teda povedať, že keď budete chcieť tie zdravotné poisťovne včleniť, buď ch vykúpite, alebo ich zoštátnite. Keď ich zoštátnite, musíte zaplatiť finančnú náhradu. Čiže akurát sa stane to, že Pente prihráte neviem koľko sto miliónov eur.
Kandidátov na šéfa RTVS si najskôr vypočujeme
My si ideme tých kandidátov na šéfa RTVS vypočuť.
Noro Dolinský: Čiže nemáte ešte zatiaľ nejakého favorita?
Richard Sulík: Viete čo, máme nejakého, ale to povieme až po vypočutí alebo možno nepovieme vôbec a dáme poslancom zelenú kartu. Prípadne, bude to opozičná dohoda alebo ako vravíte, bude to skôr zelená karta pre vašich poslancov. Jedna možnosť je tá zelená karta a druhá možnosť je, že sa dohodneme viacero strán alebo my ako strana. Lebo ide o tajnú voľbu. Najúsmevnejšie v tomto sú predstavy predsedu parlamentu, ktorý by chcel mať štátnu televíziu. Normálne, keby sa začali realizovať veci Andreja Danka, tak my neskončíme v Bielorusku, ako vyčítam pánovi Kotlebovi, ale my skončíme v 50-tych rokoch. Ešte chvíľku nech tam straší a navrhne zakázať džínsy v škole a dlhé vlasy, samozrejme, tak či tak.