Referendum o vystúpení Slovenska z EÚ | Po štvrtkovom ostro sledovanom referende vo Veľkej Británii sa Brexit stal skutočnosťou. Viacerí odborníci sa preto obávajú tzv. domino efektu, ktorý hrozí vo viacerých členských štátoch. Hoci Kotlebova ĽSNS už avizovala, že začne …
… zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ, prípadný Slovexit v dohľadnej dobe určite nehrozí. Referendum o vystúpení Slovenska z EÚ totiž nemá zmysel. Ani jedni z najväčších kritikov európskej politiky túto myšlienku neschvaľujú. Politická strana Sloboda a Solidarita žiadne prípadné referendum o vystúpení Slovenska z EÚ nepodporí, povedal predseda strany Richard Sulík v rozhovore pre portál aktuality.sk.
Referendum o vystúpení Slovenska z EÚ – Slovexit pre SaS nedáva zmysel
Otázka: Bude strana SaS iniciovať nejaké referendum o vystúpení Slovenska z Európskej únie?
Richard Sulík: Nie, nebude. Nevidím v tom žiadny zmysel.
Otázka: Ľudová strana Naše Slovensko už hovorila, že bude iniciovať alebo zbierať podpisy na referendum o vystúpení Slovenska z EÚ. Takéto niečo podporíte?
Richard Sulík: Nie.
Otázka: Kvôli čomu?
Richard Sulík: Lebo v referende o vystúpení Slovenska z EÚ nevidím žiadny zmysel. Slovensko má Schengen, má euro, dostalo množstvo eurofondov, i keď hodne sa z nich rozkradne, voľný trh. Slovensko je malá krajina, čiže tie výhody sú v tejto fáze oveľa väčšie. Veľká Británie je iný prípad, lebo Schengen nemajú, euro tiež nechceli, eurofondy nedostávajú a výrazne platia a voľný trh si vybavia, lebo na to je Británia dostatočne veľká a silná. To sú tie podstatné rozdiely, prečo Brexit dáva zmysel pre Britov, nie pre Európu a Slovexit nedáva, ani pre nás.
Brexit je prehra Bruselu
Otázka: Ale vaša kritika voči Bruselu stále zostane?
Richard Sulík: Jasné, prečítajte si môj dnešný status. Myslím si, že Brexit je v prvom rade prehra Bruselu. Jean-Claude Juncker mal odstúpiť ako prvý, lebo to, že sa Európska únia dostala do takého žalostného stavu, má na svedomí najmä on. Veď je tam 20 rokov, x rokov bol šéfom Euroskupiny. Čo sa stalo pod jeho vedením? Do Grécka koľko peňazí sa pod jeho vedením poslalo. Teraz je dva roky predsedom Európskej komisie. V utečeneckej kríze úplne zlyhali. Dohody sa nedodržujú. Jean-Claude Juncker svojvoľne vyhlásil, že Španieli a Portugalci opäť raz nemusia dodržať 3 % deficit, atď. On spolu, samozrejme, s ďalšími, ale najmä on dostal Európsku úniu do takého žalostného stavu. A teraz to chce naprávať? Musí odstúpiť, aby skutočne mohli prísť nejaké funkčné reformy.