O postoji strany Sloboda a Solidarita k ilegálnej migrácii informovali na tlačovej besede predseda SASKY Richard Sulík, tímlíder pre bezpečnosť Juraj Krúpa a tímlíder pre zahraničné veci Juraj Droba.
„Pre stranu Sloboda a Solidarita je ilegálna migrácia neprijateľná. Štát musí spraviť všetko pre to, aby k nej nedochádzalo. Samozrejme, sme členmi schengenského priestoru. Spoliehame sa na to, že krajiny ktoré majú takzvanú schengenskú hranicu, ju budú strážiť. Slovensko tak robí na svojej východnej hranici. Maďarsko by tak malo robiť na tej južnej,“ uviedol Richard Sulík. Predseda SASKY dodáva, že Maďarsko evidentne nechráni svoju schengenskú hranicu dostatočne, v dôsledku čoho sa problém týkajúci sa ilegálnych migrantov presúva na Slovensko.
„Štát musí vedieť chrániť svoju hranicu. Ide v podstate o prvú podmienku pre existenciu ľubovoľnej krajiny. Krajina, ktorá to nedokáže, skôr alebo neskôr prestane existovať. Ak to nevedia spraviť zložky, ktoré sú na to primárne určené, existujú aj ďalšie zložky, až po armádu. Ak bude SaS vo vláde, spravíme všetko pre to, aby sme riadne ochránili všetky hranice,“ dodáva Sulík.
Podľa tímlídra SASKY pre zahraničné veci má strana v otázkach ilegálnej migrácie jednoznačnú a racionálnu pozíciu, a to od roku 2015, kedy sa téma stala aktuálnou. „Nelegálnu migráciu absolútne nebudeme tolerovať. Pre všetkých ostatných existuje správny azylový proces, cez ktorý musia prejsť, ak sa chcú stať dočasnými alebo dlhodobými obyvateľmi niektorej z krajín Európskej únie,“ povedal Juraj Droba.
Načasovanie uvoľnenia pre ľudí, ktorí prevádzajú ilegálnych migrantov cez hranice, nepovažuje tímlíder pre zahraničné veci za náhodné. Vníma ho skôr ako premyslený krok Viktora Orbána, ktorý má tesne pred voľbami nahrávať populistom a politikom šíriacim nenávisť. Juraj Droba vyzýva občanov Slovenskej republiky, aby sa nenechali strašiť. Zdôrazňuje, že je tu štát, ktorého úlohou je ochrániť svoje hranice.
Tímlíder SASKY pre bezpečnosť predstavil opatrenia, ktoré by strana prijala v prípade, ak by mala v rukách zodpovednosť za danú situáciu. „Požiadali by sme predsedu Európskej rady, aby zvolal mimoriadnu schôdzu ministrov vnútra. V tomto formáte by sa diskutovalo o riešeniach a východiskách. Žiadali by sme vysvetlenie, prečo Maďarsko zlyháva pri zvládaní migračných vĺn. To by bol jeden z našich prvých krokov,“ vysvetlil Juraj Krúpa.