Deväť kvalitných odborníkov, skúsenosti, jasná vízia a konkrétne riešenia. Na tlačovej besede predstavila SASKA ďalšiu zo svojich odborných rád – Radu pre energetickú bezpečnosť.
Riešenie energetiky nielen pri výrobe elektriny, ale aj pri jej preprave či spotrebe, ako aj bezpečnosť z pohľadu jej množstva a cenovej stability. Toto sú hlavné oblasti, ktorým sa bude venovať novovzniknutá Rada pre energetickú bezpečnosť, ktorú dnes ako štvrtú v poradí predstavila strana Sloboda a Solidarita (SASKA). Všetky rady sú jej poradnými orgánmi.
„SASKA je stranou odborníkov. Dôkazom sú nielen naše legislatívne návrhy pomáhajúce každému Slovákovi, kilečká, zjednodušujúce podnikanie na Slovensku či návrh nášho volebného programu, ktorý postupne predstavujeme. Dnes predstavená rada je ďalším dôkazom, ktorý svedčí o našej odbornosti. Na ministerstve hospodárstva sme počas nášho pôsobenia mali silný tím kvalitných ľudí, ktorí sa dokonalo vyznali vo svojej problematike. Nemali sme červené oči, nikoho sme nevyhadzovali, v dobrých veciach sme nadviazali na dovtedy odvedenú prácu, vďaka čomu sme si získali sympatie a dôveru aj ďalších odborníkov mimo ministerstva. Aj títo ľudia sú dnes súčasťou našej rady,“ uviedol predseda SASKY Richard Sulík.
Podľa experta SASKY pre energetiku Karola Galeka, ktorý je predsedom rady, sú energie pre väčšinu ľudí abstraktným pojmom, no keď sa prerušia ich dodávky, uvedomia si ich význam. „Vypadne prúd, keď pozerajú televíziu, nejde plyn, keď si chcú uvariť ráno kávu alebo je im doma zrazu zima. Ich prítomnosť si uvedomia až vtedy, keď im príde účet za elektrinu, teplo či plyn. Ak bude niekto sľubovať energie zadarmo, je to len lacný predvolebný sľub. Energiu treba vyrobiť aj dopraviť, a to nikdy nie je zadarmo,“ vysvetlil Karol Galek s tým, že jediné, čo nám zostáva, je zodpovedná politická a odborná práca, často mravenčia.
Cieľom Rady pre energetickú bezpečnosť je vyjadrovať sa k aktuálnym témam v energetike, doladiť program SASKY v tejto oblasti, ale najmä skúsenosťami a vedomosťami prispieť k tomu, aby mali Slováci vždy k dispozícii cenovo dostupnú, bezpečnú a ekologickú energiu. „Aby naša energetika zodpovedala nielen požiadavkám EÚ, ale v prvom rade potrebám domácností a priemyslu. Aby sme ako líder v podiele elektriny vyrobenej z jadra túto oblasť naďalej rozvíjali a v kombinácií s obnoviteľnými zdrojmi mali aj naďalej čistý energetický mix. Aby sme mali legislatívu, ktorá umožní výrobu vlastnej elektriny a uľahčí pripájanie nových zdrojov. A aby sme sa sústredili na znižovanie energetickej náročnosti, keďže najlacnejšou, najekologickejšou a najbezpečnejšou je tá energia, ktorú nemusíme vyrobiť,“ dodal K. Galek.
Karol Galek má vo svojom tíme podpredsedníčku predstavenstva akciovej spoločnosti Západoslovenská distribučná Janu Somorovskú, advokátku pracujúcu pre klientov v energetike Katarínu Goldbergerovú, ako aj Petra Žiaka, ktorý viac ako 12 rokov pracuje na dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce a podieľal sa na mnohých projektoch v priemysle a energetike doma aj v zahraničí. V rade je aj odborník na jadrovú energetiku Pavol Štuller, advokát v oblasti energetiky a regulácií Radoslav Zigo, expert na energetiku so špecializáciou na zemný plyn Richard Prokypčák, expert so zameraním na plynárenstvo Miroslav Mitál a advokát Rastislav Hanulák, ktorý sa špecializuje na hospodársku súťaž na trhu s elektrinou a zemným plynom, reguláciu v energetike a tepelnej energetike a otázky spojené s rozvojom výroby energie z obnoviteľných zdrojov.