Richard Sulík: Najväčší problém Grécka – Grécko má množstvo problémov – najvyšia nezamestnanosť na svete, klesajúce HDP, obrovské množstvo dlhov, príliš silné euro, ale iba jeden z týchto problémov je naozaj najväčší a tak veľký, že ho treba riešiť. A keď bude …
… vyriešený, tak potom sa aj Grécku začne dariť. Najväčší problém Grécka nie sú dlhy, ako by sa mohlo zdať, lebo áno, Grécko ich má strašidelne veľa, ale eurozóna medzičasom veľmi veľkoryso natiahla splatnosti a konkrétne to znamená, že priemerná splatnosť gréckeho dlhu je 35 rokov a rovnako veľmi veľkoryso znížila úrokové sadby. Grécko dnes platí v priemere nižší úrok, ako platí Nemecko. Obrovské množstvo dlhov rozhodne nie je najväčší problém Grécka. Tu aj europartneri signalizovali ďalšiu ústupčivosť. Najväčší problém Grécka je príliš silné euro.
Prečo je to tak
A dovolím si vysvetliť prečo: V roku 1970 stála 1 nemecká marka 9 drachiem. V roku 2000, 30 rokov neskôr, stála 1 nemecká marka už 170 drachiem. Keď si toto teraz premietneme do grafu, tak vyvíjalo sa to nejak takto a keby nebolo zavedené euro, tak dnes v roku 2015 by 1 nemecká marka stála 250 drachiem. Ale nie, tvorcovia eurozóny povedali, že naveky zafixujeme kurz 1 marka = 176 drachiem. Treba si pritom uvedomiť, že tento vývoj výmenného kurzu vlastne odzrkadľuje vývoj konkurencieschopnosti oboch ekonomík a naďalej by sa tie konkurencieschopnosti Nemecka a Grécka od seba vzďalovali, ale jednotná mena euro tomu zabránila.
Grécko má dnes príliš silné euro
Grécko má dnes príliš silné euro. Tak silné euro, že sa oplatí dovážať paradajky z Holandska do Grécka a naopak, Nemci majú zase tak slabé euro, že exportujú ako diví, sú vlastne majstrami sveta v exporte. Toto je skutočný problém Grécka – príliš silné euro. A to sa nedá vyriešiť žiadnymi rokovaniami ani ďalšími peniazmi, ani žiadnymi inými ústupkami. Keď chce Grécko opätovne nadobudnúť konkurencieschopnosť a dokázať žiť samo, jediné riešenie je, že Grécko eurozónu opustí, lebo momentálne to silné euro pre Grécko je ako záchranná vesta z olova.
Grécko nemá šancu prežiť s eurozónou
Eugen Korda: A moja otázka, hoci vo videoblogoch toto nezvykneme používať, ale je, stane sa to?
Richard Sulík: Skôr či neskôr sa to stane určite, Grécko eurozónu opustí, ale politici zvyknú vyčerpať najskôr všetky ostatné riešenia predtým, ako dôjdu k tým rozumným. Čiže kľudne sa tá agónia môže naťahovať ešte niekoľko ďalších rokov. Ja teda tvrdím, že Grécko malo už pred piatimi rokmi opustiť eurozónu, keď sa prvýkrát stalo platobne neschopné a tvrdil som to aj vtedy, ale posledných päť rokov to bolo len drahé kúpenie času. Päť rokov stálo 240 miliárd eur a čo sa stalo s Gréckom? HDP je o štvrtinu menšie, nezamestnanosť je teraz najvyššia na svete, priemyselná produkcia na úrovni 70-tych rokov. Čiže toto všetko len potvrdzuje, že Grécko nemá šancu prežiť s eurozónou.