Podľa posledného sčítania obyvateľstva tvoria menšiny takmer 11 percent našej populácie s trvalým pobytom. Žiadna strana im však nevenuje pozornosť v kampani, nevenujú sa im ani programovo. Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) však toto nemalé percento obyvateľov neignoruje a pripravila program pre národnostné menšiny.
„Po predstavení finálnej verzie programu k Istote ekonomického rastu, vďaka ktorému stúpne priemerná mzda na takmer 1 900 eur, sme sa rozhodli venovať osobitnú pozornosť aj národnostným menšinám. Predstavujeme ho v troch jazykových mutáciách – v maďarskej, rómskej a rusínskej. Považujem to za nadstavbu k ekonomickému rastu, pretože na ňom sa podieľajú aj národnostné menšiny, pokiaľ tu môžu slobodne žiť a rozvíjať svoju kultúru a identitu,“ povedal predseda SASKY Richard Sulík.
Podľa kandidáta SASKY Ábela Ravasza pomáhajú opatrenia ekonomického rastu aj členom národnostných komunít. „Avšak menšiny majú svoje osobitné problémy, záujmy, ktoré vyplývajú z ich snahy zachovať si a rozvíjať ich vlastnú kultúru,“ uviedol Á. Ravasz.
Kľúčovou zmenou je schválenie menšinového zákona, ktorý by bol základným rámcom pre systematickú prácu s národnostnými menšinami a ich potrebami. Medzi ďalšie naše opatrenia patrí potreba zabezpečiť efektívne financovane menšinovej kultúry. „Fond na podporu kultúry národnostných menšín funguje od roku 2017, pričom som jedným z jeho autorov. Musí sa však presadiť novela, ktorá odbúra zbytočnú administratívu, urýchli procesy a posilní efektívnu participáciu menšín,“ vysvetlil Ábel Ravasz. SASKA chce tiež novelizovať zákon o fonde tak, aby zohľadnil aj vietnamskú komunitu, schváliť žiadosť goralskej komunity na uznanie statusu menšiny a tiež vytvoriť Atlas rozmanitosti Slovenska, ktorý zmapuje počty príslušníkov menšín a popíše ich špecifiká. Riešiť chceme aj menšinový jazykový zákon a tiež chceme zrušiť zákaz dvojakého občianstva. „K efektívnej ochrane národnostných menšín potrebujeme tri veci. Silný program, prítomnosť v parlamente a vo vláde, bez čoho je program len slovom do vetra a silného nositeľa, ktorý dokáže program presadiť, pričom SASKA má na to silnú zostavu ľudí,“ dodal Ábel Ravasz.
Okrem toho patrí medzi priority strany Sloboda a Solidarita nahradenie postu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Úradom pre národnostné menšiny, ktorý by bol podriadený ministerstvu spravodlivosti. „Ďalším dôležitým míľnikom bude opätovné vytvorenie Rady vlády SR pre národnostné menšiny, vďaka čomu budú môcť zástupcovia národnostných menšín predkladať svoje návrhy priamo vláde. Posilní sa tak priama participácia národnostných menšín na legislatívnom procese, čo zlepší kvalitu prijímaných zákonov v tejto oblasti,“ vysvetlil bývalý predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip. Zameriame sa aj na menšinové školy, čo znamená, že zavedieme do legislatívy rozdelenie medzi školskými obvodmi škôl v štátnom jazyku a menšinových škôl.