Pri príležitosti víkendovej programovej konferencie strany Sloboda a Solidarita bol predseda SaS a europoslanec Richard Sulík v stredu 16. novembra 2016 hosťom relácie Téma dňa na TA3. Nosnou témou sa stala spoločná idea strany SaS a takisto jej hodnoty, ku ktorým …
… neodmysliteľne patrí tzv. Odvodový bonus. Okrem hodnôt hovoril šéf liberálov aj o vízii, ktorú strana Sloboda a Solidarita nedávno predstavila. Takisto zdôraznil, že SaS je stranou plnou odborníkov pripravených prevziať zodpovednosť za Slovensko.
Sloboda a Solidarita – spoločná idea a hodnoty SaS
Nie je žiadnym tajomstvom, že strany sa budujú na ideách. Spoločnou ideou pre všetkých 170 členov strany Sloboda a Solidarita je podľa Richarda Sulíka sloboda jednotlivca a s ňou spojená ekonomická sloboda, osobná sloboda.
„Táto sloboda nemôže byť sama, potrebuje ešte niečo k tomu, a to je solidarita v rozumnej miere, ktorá bude spravodlivým spôsobom zabezpečená pre všetkých občanov Slovenska.“
Čo sa týka názvu strany Sloboda a Solidarita, tú sú dve základné hodnoty liberálov, na ktorých je postavený celý program aj Vízia SaS do roku 2024. Ako však Sulík vysvetlil, zatiaľ čo SaS chce čím viac slobody pre jednotlivcov, tak veľa, až kým to nezačne zasahovať do slobody iného jednotlivca, tak pri solidarite SaS nechce čím viac solidarity pre každého. Solidarita áno, ale v rozumnej miere a hlavne zabezpečiť férovú, spravodlivú solidaritu pre všetkých občanov. To podľa predsedu liberálov najlepšie vystihuje odvodový bonus. Po jeho zavedení bude totiž naozaj pre všetkých občanov Slovenska zabezpečená solidarita. Každému bude garantované životné minimum a základná zdravotná starostlivosť.
Životné minimum pre každého
Solidarita pre liberálov znamená, že štát by mal zabezpečiť životné minimum pre každého občana. A aby nebola taká veľká bariéra medzi nepracovaním a pracovaním, tak SaS navrhuje, aby sa životné minimum nedávalo iba ľuďom, ktorí nepracujú. SaS vraví, začnime mu toto životné minimum len mierne znižovať, konkrétne o 10 % jeho príjmov. Životné minimum je na Slovensku 10 eur, keď niekto začne robiť za 400 eur, 10 % je 40 eur, tak dostane 160 eur plus 400 eur, ktoré si už zarába. Toto je podľa SaS zabezpečenie solidarity pre každého občana a po druhé, je to jediný systém, kde sú od nepracovania až po tie najvyššie zárobky obsiahnutí všetci.
Vízia SaS do roku 2024 a 5 trendov
Liberáli nedávno predstavili Víziu SaS do roku 2024. Tá vychádza z 5 trendov smerom do budúcnosti, ktoré boli vymenované aj na programovej konferencii SaS. O demografickom vývoji nie je potrebné veľmi hovoriť. Moderátor relácie venoval väčšiu pozornosť najmä bezpečnosti. Podľa Sulíka sa ľudia boja toho, že pomaly nemôžu ísť na ulicu. Ako uviedol, napríklad v Nemecku sa ľudia boja poslať deti do škôlky, majú obavy pred obrovským počtom migrantov, ktorí tam za posledné 2 roky prišli. A čo sa týka policajtov na Slovensku, tých je oveľa dôležitejšie správne dislokovať, teda rozumnejšie rozmiestniť. SaS očakáva, že dopyt ľudí po bezpečnosti bude rásť. Ako Sulík tvrdí:
„V budúcnosti sa ľudia budú báť viac o svoje deti ako o svoje peňaženky.“
Čo sa týka krízy eura, to, kedy strana Sloboda a Solidarita povedala, že je proti peniazom do Grécka, to bol podľa Sulíka posledný reálny a poctivý pokus o záchranu eura. Odvtedy financujeme južné krajiny, Európska centrálna banka (ECB) vykupuje ich dlhopisy, úroky dala na nulu. Výsledok je taký, že vo všetkých južných krajinách rastú dlhy. Dlžníci rozhodujú o veriteľoch. A situácia je dnes taká, že dlžníci dokážu donútiť veriteľov, aby im požičiavali peniaze a ešte im za to aj platili. Podľa Sulíka raz euro môže padnúť.
„ECB vykúpila za 1400 miliárd eur, to je 20-násobok slovenského HDP a asi 100-násobok slovenského rozpočtu, štátny dlh členských krajín, čo má vlastne zakázané. A robí to ďalej.“
Za zmienku stojí aj väčšia integrácia, ktorú môže zapríčiniť Brexit. SaS je presvedčená, že staré elity, establišment, bude pokračovať v integrácii, budú požadovať stále viac kompetencií, pričom nedokážu zaobchádzať ani s kompetenciami, ktoré dnes majú. SaS vraví, Európska únia je dobrý projekt, ale potrebuje zásadnú reformu. Tá má spočívať v tom, že sa vrátia významné kompetencie členským štátom.
V súvislosti s nárastom extrémizmu a prípadnou budúcou spoluprácou s ĽSNS Sulík jasne deklaroval, že s Marianom Kotlebom by SaS do vlády nešla. Na druhej strane, možnú podporu niektorých legislatívnych návrhov Sulík nevylučuje.
„V zásade, keď Kotleba zoberie náš návrh a bude šanca, že to s hlasmi poslancov SaS prejde, si myslím, že by sme za to mali hlasovať.“
Strana Sloboda a Solidarita je pripravená vládnuť
Podľa predsedu liberálov je strana Sloboda a Solidarita dobre pripravená na účasť vo vláde a má množstvo ľudí, ktorí sú schopní viesť ministerstvo. Za potenciálnych budúcich lídrov ministerstiev Sulík ozhodne označil Jozefa Mihála, Ľubomíra Galka, Janu Kiššovú či Jozefa Rajtára.
Sulík takisto nevylúčil ani spolupráca so stranami Most-Híd a SNS. Aj týmto si podľa jeho slov SaS zvyšuje svoj koaličný potenciál. Ako tvrdí:
„Keď chceme po voľbách fungovať a zlepšiť život na Slovensku musíme urobiť hrubú čiaru.“