Richard Sulík: V roku 2004, keď sme vstúpili do Európskej únie, tak to bolo úspešné ukončenie prístupových rokovaní v tom čase, a to nasledovalo po tom, ako Vladimír Mečiar spravil zo Slovenska čiernu dieru Európy a hrozilo, že budeme druhým Bieloruskom. Z tohto pohľadu je …
… vstup do Európskej únie plusom pre Slovensko, ale to neznamená, že by sme sa tým mali uspokojiť hovoriť, že:
„Všetko je v poriadku, nič netreba meniť.“
Práve naopak, za tých 10 rokov sa ukázalo, že Slovensko vie aj doplácať na členstvo v Európskej únii a dovolím si povedať, že tých 10 rokov je aj 10 rokov premárnených šancí. Preto si myslím, že je najvyšší čas ukázať akési zdravé sebavedomie. To neznamená, že by sme mali z Európskej únie vystúpiť, ale to ani neznamená, že by sme teraz mali so všetkým, čo z Bruselu chodí, súhlasiť.
Treba sa jasne ozvať vtedy, keď ide o znevýhodnenie Slovenska, napríklad pri dotáciách pre poľnohospodárov.
Ja som zásadne proti akýmkoľvek dotáciám, ale pokiaľ nebudú zrušené v celej Európskej únii všetky dotácie pre poľnohospodárov, tak požadujeme, aby slovenskí poľnohospodári mali rovnaké dotácie ako ich kolegovia v iných krajinách, a to bolo aj prisľúbené od roku 2014. Nakoniec z toho nič nebolo, minister Jahnátek s tým jednoducho ticho súhlasil.
Ďalšie nezmyselné regulácie EÚ
Alebo iný príklad, to sú tie nezmyselné regulácie EÚ od veľkosti nádržky na splachovanie WC až po zákaz mentolových cigariet – toto sú všetko veci, ktoré obmedzujú život bežných ľudí, a tam sa treba jasne ozvať, nie ticho so všetkým súhlasiť.
Európska únia fatálne zlyhala v ekonomickej oblasti
Takisto sa často stretávam s tým, že: „No veď dobre, Európska únia má síce takéto svoje muchy, ale veď ona garantuje mier.“ Lenže to nie je pravda. Mier garantuje NATO, my sme členmi NATO, máme tam jasné dohody, sme plnohodnotným členom. Nahovárať si, že Európska únia garantuje mier nie je pravda, to klameme sami seba, ale hlavne toto drvivej väčšine obyvateľstva dávno nestačí. Ľudia sa jednoducho chcú mať lepšie, chcú, aby rástla ich životná úroveň a tento chtíč je úplne pochopiteľný. Toto je skrátka základná povahová črta ľudí. No a tu Európska únia, hlavne teda v tej ekonomickej oblasti, fatálne zlyhala.
Európska únia má protichodné ciele
Na jednej strane chce najvyššiu možnú ochranu životného prostredia, na druhej strane chce byť najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta – to jednoducho nejde.
Čo teraz Slovensko môže urobiť je, nie bezhlavo kričať po vystúpení a ani, ako som už povedal, so všetkým súhlasiť. Ale Slovensko sa musí ozvať. No a z tohto pohľadu si myslím, eurovoľby 24. Mája budú veľmi dôležité, lebo sa môže zmeniť nielen zloženie slovenských europoslancov, ale aj celého europarlamentu.
Tieto negatívne nálady, ktoré si Brusel spôsobil mimochodom sám svojou slepou politikou, sú aj vo veľa iných krajinách a práve tá skupina eurokritikov, eurorealistov, až euroskeptikov môže byť v budúcom Európskom parlamente veľmi silná. Ja preto dúfam, že ďalších 10 rokov dokáže Slovensko využiť lepšie, ako využilo tých prvých desať.