Nie je žiadnou novinkou, že tak ako zvyšné štáty Európskej únie, aj Slovensko ručí za Grécko. Tie peniaze sú nemalé a už teraz nám chýbajú. O tom, akou celkovou sumou Slovensko ručí za Grécko a aké riziká nám hrozia, hovorí Richard Sulík. Akou sumou bude ručiť Slovensko, resp. …
… ručí Slovensko za Grécko? Tak, sú tu dva také hlavné balíky. Ten prvý balík, ktorý pozostáva z bilaterálnych pôžičiek, kde teda jednotlivé štáty požičali Grécku, je vo výške 73 miliárd eur, z toho 20 miliárd Medzinárodný menový fond a 53 miliárd eur tieto jednotlivé štáty.
Grécko je sud bezo dna
Slovensko sa tohto balíku nezúčastnilo vďaka SaS. Už vtedy sme vraveli, Grécko je sud bezo dna a nemá najmenší zmysel tie peniaze tam dávať. Naopak, Grécko musí opustiť eurozónu, lebo nemá šancu v eurozóne prežiť. Dávno mohlo byť po problémoch. Prešlo 5 rokov, tie problémy sú stále tu.
A potom bol druhý záchranný balík, ten už bol vo výške dvojnásobnej, 154 miliárd eur, z toho 142 išlo z dočasného eurovalu.
Áno, z toho eurovalu, kvôli ktorému boli naši koaliční partneri ochotní položiť vládu len preto, aby Slovensko ručilo za Grécko. Ja nerozumiem tomu, ako dospelý súdny človek môže takéto niečo robiť, vystaviť neodvolateľné a bezpodmienečné záruky na krajinu, ktorá je jednoznačne v krachu, kde je nad slnko jasnejšie, že tie dlhy nikdy nebudú splatené.
Skutočnosť bola 1 miliarda 150 miliónov
Okrem týchto dvoch základných balíkov máme ešte ručenie Slovenska za Grécko cez Medzinárodný menový fond a podiel Slovenska v Európskej centrálnej banke, ktorá tiež, samozrejme, je v nejakom riziku.
Podiel Slovenska na tomto celkovom ručení je približne 1,7 miliardy eur, z toho 1,15 miliardy je cez už spomínané neodvolateľné a bezpodmienečné záruky, ktoré boli vystavené krátko po páde vlády 26.októbra 2011, kde najprv teda bolo občanom Slovenska prisľúbené, že to bude len 350 miliónov, potom 800 a skutočnosť bola 1 miliarda 150 miliónov.
Akými peniazmi Slovensko ručí za Grécko
Aby ste mali predstavu, čo sú to za peniaze, resp. akými peniazmi Slovensko ručí za Grécko, za tieto peniaze by sa napríklad dal teraz postaviť obchvat D4 okolo Bratislavy.
Ale keďže na to peniaze nie sú, ten zase pôjde cez nejaký pofidérny PPP projekt.