Po GDPR je na stole nová smernica EÚ o autorskom práve. Tá má za cieľ pod rúškom ochrany autorských práv obmedziť slobodu internetu. Zabudnite na mémy, na paródie, na linknutie článkov. Môže sa stať, že ani vlastný obsah nezavesíte, pokiaľ nejaká cenzorship …
… machine nesprávne rozhodne. Smernica EÚ o autorskom práve sa na hlasovanie dostane zrejme až o pol roka. Dovtedy sa Richard Sulík bude snažiť zmierniť jej následky. Inak táto absurdná smernica EÚ o autorskom práve nepovedie k ničomu inému ako obmedzeniu slobody prejavu.
Smernica EÚ o autorskom práve obmedzí slobodu internetu
Richard Sulík: Na stole je návrh smernice EÚ o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. „Na stole“ znamená, že o tomto návrhu Európskej komisie sa budúci týždeň bude rokovať na výbore JURI, to je výbor pre právne záležitosti.
Následne ide návrh smernice EÚ o autorskom práve na takzvané trialógy, t.j. na rokovanie zástupcov Európskeho parlamentu, Rady ministrov (kultúry) a Komisie a finálne budeme o ňom v Parlamente hlasovať najskôr o polroka.
Ja osobne nie som členom výboru JURI, ani nikto iný zo slovenských poslancov, preto sa k návrhu budeme môcť vyjadriť, až keď sa táto smernica EÚ o autorskom práve bude prejednávať v pléne.
Absurdná daň z odkazovania
Samotný návrh je zlý minimálne v dvoch bodoch a povedie k obmedzeniu slobody prejavu.
Prvý problém je článok 11, ktorý hovorí o tom, že už aj linky s krátkym úryvkom z textu, s takzvaným perexom, budú považované za dielo kryté autorským právom, a teda autor povie, či sa ich použitie spoplatní alebo nie. Áno, všetko vie byť predmetom duševného vlastníctva, ale takáto daň z odkazovania je jednoducho absurdná.
Ešte väčší problém je článok 13, ktorý hovorí, že online platformy ako Facebook, či Youtube, majú byť zodpovedné za dielo zverejnené ich užívateľom. Teda, že Youtube má byť zodpovedný za to, že všetko, čo tam všetci ľudia zavesia, má ošetrené autorské práva k dielam ako film, hudba. To je presne taká istá hlúposť, ako keby mal byť majiteľ parkoviska pred nákupným centrom zodpovedný za to, že tam nikto neodstaví kradnuté auto.
Za autorské práva sú dnes zodpovední užívatelia diel a nie samotný napríklad Youtube, a tak to je aj správne. Dielom chráneným autorským právom však zatiaľ nie je novinový článok alebo perex. Po novom bude i zverejnenie novinových článkov alebo perexov na Facebook porušením autorských práv, za ktoré bude zodpovedný ako používateľ, tak aj Facebook.
Čo sa stane, ak smernica EÚ o autorskom práve prejde
Ak táto smernica EÚ o autorskom práve, ktorá výrazne obmedzí slobodu na internete, prejde, stane sa to, že:
1. Veľkí hráči ako Youtube nainštalujú automatické filtre, ktoré ale nemusia fungovať spoľahlivo a niektoré obsahy aj bez porušenia autorských práv nebudú zverejnené.
2. Menší hráči alebo startupy sa o to ani nebudú pokúšať alebo pôjdu mimo EÚ, kde je trh slobodnejší.
3. Poskytovatelia mimo EÚ svoje služby pre Európanov zablokujú. Niečo podobné sa stalo v súvislosti GDPR, kde tak strašne chránime osobné údaje, že napr. Los Angeles Times blokol svoje stránky pre užívateľov v EÚ.
Takúto smernicu EÚ o autorskom práve si prelobovali veľké európske vydavateľstvá, no ľuďom tým rozhodne nepomôžeme. Pritom vôbec nejde o ochranu autorských práv, tie sú chránené už dnes. ide v prvom rade o naháňanie ziskov a o obmedzenie slobody ľudí na internete.