Smernica o vysielaní pracovníkov bola schválená pred 21 rokmi. Ide o zákon, ktorý upravuje prípady, kedy zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca vykonávať prácu pre iný subjekt do zahraničia. Výbor Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne záležitosti EMPL …
… minulý týždeň odobril revíziu tejto Smernice o vysielaní pracovníkov. Novela smernice sa má vzťahovať aj na dopravu. Jej opatrenia však potláčajú jednu zo základných slobôd Európskej únie, a to princíp fungujúceho jednotného trhu. Aké komplikácie spôsobí nová Smernica o vysielaní pracovníkov slovenským zamestnávateľom a zamestnancom, vysvetľuje europoslanec Richard Sulík vo svojom videoblogu.
Smernica o vysielaní pracovníkov berie firmám konkurenčnú výhodu
Richard Sulík: V roku 1996, teda pred 21 rokmi, bola schválená Smernica o vysielaní pracovníkov. Táto smernica sa primárne zaoberá odstraňovaním prekážok voľného pohybu osôb. Minulý rok predložila Komisia návrh novely tejto smernice, ktorá už nemá za cieľ odstrániť prekážky voľného pohybu osôb, ale naopak, má za cieľ chrániť západné trhy pred lacnou pracovnou silou pod rúškom boja proti sociálnemu dumpingu. Problém je, že novela Smernice o vysielaní pracovníkov ide vyslovene proti východoeurópskym, a teda aj slovenským firmám a ich zamestnancom a berie im dôležitú konkurenčnú výhodu, a tou je nižšia cena. Hoci predchádzajúca Ficova vláda revíziu smernice odmietla, súčasný minister práce túto novelu na pondelňajšom stretnutí ministrov sociálnych vecí členských krajín EÚ podporil.
Fico otočil po stretnutí s Macronom
Preto aj európsky výbor Národnej rady SR v máji 2016 odmietol takúto novelu smernice a konštatoval, že neboli uskutočnené rozsiahle konzultácie, že nebol odôvodnený súlad tejto Smernice o vysielaní pracovníkov s princípom subsidiarity, to znamená že každá krajina si o tom rozhoduje sama. A do tretice tento výbor konštatoval, že je porušený článok 153, odsek 5 o fungovaní Európskej únie, ktorý hovorí, že odmeny, a teda aj platy, si riešia členské krajiny samé. Ako som povedal, uznesenie európskeho výboru bolo prijaté minulý rok, teda za vlády Róberta Fica, podpísané predsedom Blahom, mladým marxistom Blahom. A Róbert Fico bol aj donedávna proti tejto novele. On až otočil o 180 stupňov po tom, čo sa stretol v Salzburgu s francúzskym prezidentom Macronom a horlivo sa teraz hrnie do nejakého jadra, o ktorom nevieme, čo to je, ale už dnes vieme, že slovenskí zamestnávatelia, ktorí vysielajú pracovníkov do západoeurópskych krajín, a najmä autodopravcovia budú takouto Smernicou o vysielaní pracovníkov poškodení. Veľmi ma mrzí, že Ján Richter, minister sociálnych vecí, na pondelňajšom stretnutí ministrov sociálnych vecí členských krajín EÚ súhlasil s takouto Smernicou o vysielaní pracovníkov, čím jednoznačne ide proti záujmu slovenských zamestnávateľov.