Minulú stredu sa europoslanci opäť raz zahrali na záchrancov zemegule a schválili klimatické ciele, ktoré musí EÚ do roku 2030 dosiahnuť. Už klimatické ciele do roku 2020 sú ambiciózne – 20%-ný podiel obnoviteľných zdrojov, o 20% menej emisii a o 20% viac účinnosti oproti …
… roku 1990.
Aktuálne schválené ciele sú takmer dvojnásobné – 30%-ný podiel obnoviteľných zdrojov, o 40% menej emisii a o 40% viac účinnosti ako 1990. To je veľmi pekné, veď kto by nechcel chrániť životné prostredie.
Európska únia sama svetovú klímu nezachráni
Problém je v tom, že EÚ sama svetovú klímu nezachráni, na to treba dohodu väčšiny krajín sveta. Lenže krajiny ako Rusko, Čína, Brazília, India a mnoho ďalších takéto klimatické ciele nemajú. Schválené klimatické ciele teda svetovej klíme nepomôžu stane sa iba to, že európsky priemysel bude ďalej upadať.
Elektrina z obnoviteľných zdrojov je výrazne drahšia a preto musí byť dotovaná. Rovnako príliš ambiciózne znižovanie emisií predražuje výrobu elektriny. Tým pádom sa energeticky náročnejšie časti priemyslu presunú do iných častí sveta. To, čo EÚ ušetrí, sa „minie“ inde.
Európska únia stráca konkurencieschopnosť
Už dnes narieka EÚ, že európsky priemysel upadá, koná však presný opak. EÚ dlhodobo trpí prehnanou reguláciou, čím stráca konkurencieschopnosť a schváleným 35 (!) stranovým „Uznesením o rámci pre politiku v oblasti klímy a energetickú politiku do roku 2030“ bude klesanie konkurencieschopnosti pokračovať.
Áno, buďme za zlepšenie svetovej klímy, ale po dohode s ostatnými krajinami a nie tak, že my v EÚ sa hráme na gerojov. To si už dávno nemôžeme dovoliť.
Treba tiež povedať, že aktuálnym europoslancom končí o pár mesiacov mandát a zaviazať celý európsky priemysel na 16 rokov dopredu je jednoducho nehoráznosť. Uznesenie s takto ďalekosiahlymi následkami malo počkať do jesene.
Ako hlasovali slovenskí europoslanci?
Všetci europoslanci SMERu – Zala, Neveďalová, Smolková, Flašíková Beňová a Maňka – hlasovali ZA. Dúfam, že občanom Slovenska teraz vysvetlia, prečo jedny z najvyšších cien energií, ktoré na Slovensku máme, budú ešte ďalej rásť.