Strana SaS si rok po marcových parlamentných voľbách 2016 drží stabilnú pozíciu najsilnejšej opozičnej strany. Za rok však môže dôjsť k viacerým zmenám. A to sa stalo aj u liberálov, keď sa stranu SaS rozhodol opustiť jeden z jej zakladateľov Jozef Mihál. Predsedu SaS-károv jeho …
… odchod veľmi mrzí. O aktuálnej situácii v strane SaS, jej plánoch do budúcna, ale aj o domácej politickej scéne diskutoval Richard Sulík v Aréne Petra Tkačenka.
Urobil som všetko, čo som uznal za vhodné
Peter Tkačenko: Je rok po parlamentných voľbách, ktoré prekreslili slovenskú politickú scénu. Strana SaS sa etablovala ako jasná politická dvojka a opozičný líder, no problémy sa jej naďalej nevyhýbajú. Stranu SaS opustil zakladajúci člen Jozef Mihál, ktorý svojmu predsedovi vyčíta, že sa málo sústredí na kľúčové domáce témy, a ten sa napriek tomu nedal odradiť a naďalej vidí najväčšie hrozby za hranicami. To znamená v migrácii či v páde eura. Jozef Mihál do veľkej miery stelesňoval krédo, že ste strana odborníkov. Dalo sa jeho odchodu zabrániť?
Richard Sulík: Zjavne nie, lebo keby sa dalo, tak by neodišiel. Urobil som všetko, čo som uznal za vhodné a napriek tomu sa Jozef Mihál rozhodol odísť. Mňa tento jeho odchod mrzí.
Peter Tkačenko: Ako on vám osobne tlmočil dôvody odchodu? Lebo sa sťažoval, že strana SaS vydala nie celkom korektné tlačové vyhlásenie, kde ste ako strana vraveli, že odchádza predovšetkým zo zdravotných dôvodov.
Richard Sulík: My sme vo vyhlásení nepovedali, že odchádza predovšetkým zo zdravotných dôvodov, ale aj, a keď sa mňa ľudia na to pýtali, prečo odchádza, tak som priznal, že bol tam názorový rozdiel na migrantov a takisto som povedal, že Jozef bol časovo veľmi vyťažený svojimi odbornými prednáškami na tému Dane a odvody.
Peter Tkačenko: Vy osobne ste vnímali ten spor, že je nezlučiteľné vaše ďalšie pôsobenie?
Richard Sulík: Ako som povedal, mňa mrzí odchod Joža Mihála, to znamená, nemyslím si, že to nezlučiteľné bolo, ale Jozef sa rozhodol a toto mi ostáva už len akceptovať.
Peter Tkačenko: On vám vyčítal aj to, že ste si vybrali pôsobenie v Európskom parlamente a nie v NR SR a že chcete v roku 2019 opäť kandidovať do europarlamentu. Je to tak?
Richard Sulík: To je ešte dosť ďaleko. Ale hlavne, nemyslím si, že spravím dobre, ak teraz budem všetky detaily komunikácie s Jozefom vyťahovať. On sa tak rozhodol spraviť, ja to robiť nebudem.
Čo sa týka kandidatúry do europarlamentu. Je to ešte ďaleko. Poradím sa, samozrejme, s kolegami, a potom sa rozhodnem. Každopádne, ja to nepociťujem ako nejakú veľkú záťaž a dokonca si myslím, mne osobne celkom prospieva držať si trochu odstup od tých žabo-myších vojen v NR SR.
Nemám tabuľku zakázaných tém
Peter Tkačenko: Lucia Nicholsonová v jednom rozhovore naznačila, že akoby ste mali nejakú tabuľku zakázaných tém, že sa na nich vždy dohodnete, ale vy si nájdete vždy nejakú novú tému a komplikujete svojim straníkom situáciu. Je to tak, že máte nejaký taký zoznam?
Richard Sulík: Nemám tabuľku zakázaných tém, ale je pravda, že napríklad k téme migrantov alebo islamu je môj postoj dostatočne známy a jasný a nevidím dôvod sa k tomu stále znovu a znovu vyjadrovať. Ale chcel by som povedať, že len odpovedám na otázky. Novinári sa ma na jednej strane vypytujú, že: „Pán Sulík, aký je váš postoj na toto a na hento?“ A ja teda odpovedám, a potom počúvam, že v kuse točím len okolo migrantov. Tak som si povedal, že dobre, môj postoj je známy a už ho nemusím znovu nanovo opakovať. Kto chce, tak si ho bez problémov pozrie.
Strana SaS je dobrou voľbou
Peter Tkačenko: Ak by boli predčasné voľby, strana SaS chce byť pripravená. Vyšli nedávno prieskumy z čoho je badateľné, že vládna koalícia stratila väčšinu. Na druhej strane tá alternatíva ju tiež nezískala. Ako by ste sa zachovali vy, keby tie voľby dopadli takto?
Richard Sulík: Nechajme to tak, nemá to žiaden zmysel. Čo si myslím, že zmysel má, je voličom predostrieť funkčnú stranu. Povedať im: „Tu je strana SaS, ktorá má tieto hodnoty, tieto témy, týchto ľudí a ktorá nemá oligarchov a finančné škandály.“ A snažiť sa presvedčiť voličov, že strana SaS je dobrou voľbou. Toto bude moja jediná náplň práce do volieb. Ako sa my po voľbách zachováme – nepôjdeme do vlády so Smerom ani s Kotlebom. Všetci ostatní sú pre stranu SaS prijateľní koaliční partneri a či s nimi do vlády pôjdeme, bude závisieť od povolebných koaličných rokovaní.
Teraz je vhodný okamih rušiť rôzne dotácie
Peter Tkačenko: Jednou z kľúčových tém je migrácia. Vy ste odmietli aj ekonomickú migráciu.
Richard Sulík: Ja som túto pozíciu dobre opísal v článku, ktorý sa volá Neulakomme sa na lacnú pracovnú silu. A pointa je takáto, že my sme súčasťou EÚ a jedna z tých základných slobôd je voľný pohyb osôb, a teda aj voľný pohyb pracovných síl. V poriadku a proti tomu nenamietam ani trochu. Len hovorím, že keď teraz máme obdobie, že je tej pracovnej sily málo, tak vláda by to mala využiť na to, aby sa posnažila, že by sa zopár ľudí, ktorí odišli, vrátilo. Aby prestala dotovať Hornonitrianske uhoľné bane, z ktorých sa potom aj tak časť dotácií vracia Robertovi Ficovi zabalených v alobale. Že teraz je vhodný okamih rušiť tieto rôzne dotácie, napr. prestať s investičnými stimulmi, teraz to nepotrebujeme, tak to všetko zrušme. O tomto hovorím. A poďme sa zamýšľať nad tým, ako by sme dokázali primäť ľudí, aby sa vrátili späť, napr. nerobme im problémy s papiermi, nerobme im problémy s občianstvom, keď o neho prišli, atď. Dlhodobo sa pripravujeme o rozvojový potenciál.
Keď máte nedostatok nejakého statku, v tomto prípade pracovnej sily, teda v tomto prípade, keď sa vám množstvo pracovnej sily nemení, ale rastie po nej dopyt, no tak to zákonite vedie k rastu ceny tohto statku, čiže k rastu miezd. Keď budú mzdy rásť, tak úplne automaticky budú vznikať pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. To je dobre, my nechceme byť ďalších 100 rokov montážnou dielnou pre Nemecko.