Strana SaS je v súčasnosti najsilnejšou opozičnou stranou a jej percentá stúpajú. Tento rastúci trend predsedu strany SaS síce teší, no ako sám zdôrazňuje, netreba zaspať na vavrínoch. Strana SaS je totiž jedinou alternatívou voči Smeru a takisto je jedinou pravicovou stranou, ktorá …
… dokáže prevziať zodpovednosť za Slovensko. Viac o ďalších plánoch strany SaS, ekonomike či európskej politike prezradil šéf SaSkárov v rozhovore pre Rádio Aktual.
Naším cieľom je prevziať zodpovednosť za Slovensko
Zuzana Martináková: V najnovšom prieskume agentúry Polis mala strana SaS 16 %. Strana SaS teda skončila ako druhá najsilnejšia strana po Smere a, samozrejme, ako druhá najsilnejšia opozičná strana. Je to vývoj, ktorý okolo strany SaS vidno už dlhší čas. Ako hodnotíte tieto prieskumy u vás v strane?
Richard Sulík: Dôležitý je ten trend, nie tie čísla. A trend je od januára rastúci, to ma, samozrejme, teší. Ale netreba zaspať na vavrínoch, čaká nás ešte dlhý kus cesty, lebo po najbližších voľbách chceme byť alternatívou voči Smeru, chceme teda nahradiť túto vládu a máme sa ešte čo snažiť.
Zuzana Martináková: V súvislosti s vami sa špekuluje, či sa na tej pravej strane politického spektra dá funkčná vláda vôbec zložiť, aj s tými peknými 16-timi percentami.
Richard Sulík: Teraz by sa možno nedala, lebo pred rokom, keď boli voľby, došlo k veľkému oklamaniu voličov. To, čo tu nastvárala strana Sieť, ona to celé skreslila. Preto ja by som sa v tomto momente na toto nekoncentroval. Dôležité je, aby sme docielili čím lepší výsledok a o tom, aké budú koalície sa môžeme baviť deň po voľbách. Myslím si, že pravicoví voliči pôjdu voliť, bude možné ich presvedčiť, že to má zmysel, ale aké budú vtedy vzťahy, to dnes nevie povedať v podstate nikto. Hovorí sa o niekoľko nových stranách, Richard Rybníček, Progresívne Slovensko, Miro Beblavý. Uvidíme, čo a ako bude. Za stranu SaS môžem povedať, snažíme sa o čo najlepší volebný výsledok. Naším cieľom je prevziať za Slovensko zodpovednosť.
Strana SaS a VÚC voľby
Zuzana Martináková: Teraz vrcholia prípravy na voľby do VÚC. Táto voľba si vyžaduje spoluprácu strán, vytvárať účinné bloky, ktoré môžu medzi sebou súperiť. Ako ste na to pripravení? Ako strana SaS ste už pospájaní v rámci pravicových strán?
Richard Sulík: Ale áno, teraz niekedy sa bude podpisovať koaličná dohoda. Sme spolu s OĽaNO, niekde sa pridalo aj KDH a niekde to bude aj SMK, potom menšie strany ako OKS. Čiže áno, snažíme sa dať dokopy tie pravicové strany.
Zuzana Martináková: Ešte sa dotknem osobitne situácie v Banskej Bystrici. Je tam možné, že sa strana SaS dohodne na nejakom jednom kandidátovi vrátane Smeru, aby nevyhral Kotleba?
Richard Sulík: Moment, treba najskôr povedať, že to zrušenie dvojkolovej voľby najviac Banskej Bystrici napomáha, najmä teda Mariánovi Kotlebovi. Mňa nikto nepresvedčí, že Smer nepečie s Kotlebom. Sú určite dávno dohodnutí, lebo jednokolovú voľbu by nikto iný nemal dôvod urobiť.
Zuzana Martináková: Predseda SNS Andrej Danko v parlamente dosť silne komunikuje, že chce pripraviť zákon o politických stranách, ktorý by bol akýmsi bičom na strany, ktoré síce sedia v parlamente, majú podporu verejnosti, ale nemajú členov, hovorí o tom, že sa treba vrátiť k tomu, že tá politická strana je nejaké spoločenstvo ľudí, ktorého predseda by si mal pýtať mandát. Je v tom nepriamo aj strana SaS tým, že síce pracuje s voličom dosť efektívne, ale tých vlastných členov má veľmi málo.
Zdvihnúť počet členov nebude pre SaS problém
Richard Sulík: Po prvé, by som chcel povedať, že Andrej Danko rozpráva nezmysly, lebo či má strana 200; 500 alebo 5000 členov, nič nehovorí o kvalite tejto strany. Pozrime sa na SNS. Tá má údajne 5000 členov a neboli schopní postaviť jediného ministra a jediného štátneho tajomníka z vlastných radov. Toto ukazuje tú úbohosť strany najviac. Strana SaS ako súčasť vlády, ak bude treba, postaví všetkých ministrov s vlastnými členmi. To je jedna vec. A druhá vec je, v poriadku, tak zdvihneme to na 500. Okrem členov máme totiž Priateľov slobody, tých máme vyše 6000 tisíc po celom Slovensku. SaS má medzičasom najviac vybudované regióny. Máme Okresných predsedov, krajské kancelárie a máme po celom Slovensku Priateľov slobody. Čiže z dvihnúť počet členov z 200 na 500 pre nás nebude žiadny problém. Ale ak by mal takýto zákon prejsť, budeme sa ho snažiť napadnúť na Ústavnom súde SR. Považujem za protiústavné, za hlboké porušenie politických práv, aby nemohla existovať strana s menej ako 500 členmi.
Marián Kotleba vyrástol na tom, že sa u nás strašne kradne
Zuzana Martináková: Už včera som zachytila vaše vyjadrenie k návrhu generálneho prokurátora na zrušenie strany Kotleba-ĽSNS. Aký je váš postoj k tomuto kroku?
Richard Sulík: Po prvé, zákon má byť dodržaný. Ak teda generálna prokuratúra dospela k záveru, že ĽSNS porušuje zákon a toto má byť tá sankcia, tak v poriadku, zákon má byť dodržaný. Z politického hľadiska som trochu skeptický, lebo si myslím, že úplne zbytočne robíme z Mariána Kotlebu martýra. Už jednu stranu v minulosti zakázanú mal, veľmi ho to neodradilo od jeho politických aktivít a hlavne, dostáva silné náboje vo forme toho, že môže rozprávať: „No vidíte, my sme jediní proti systémoví, systém sa proti nám spikol a teraz ide proti nám.“ Pritom si myslím, že to treba robiť inak. Treba s Mariánom Kotlebom diskutovať, treba ľuďom ukázať, aké nezmysly má popísané v programe. Preto som napr. aj prijal pozvanie v nedeľu do TA3. A Marián Kotleba vyrástol na tom, že sa u nás strašne kradne. Slovensko je jedna z najskorumpovanejších krajín v Európskej únii. Robert Fico je 10 rokov pri moci. Tým pádom je, samozrejme, hlavný zodpovedný za tento stav a na Ficovi vyrástol Kotleba, lebo povedal, že spraví so zlodejmi v politike poriadok.