Strana SaS | Politický rok 2017 bol na slovenskej scéne mimoriadne turbulentný. Strana SaS pod vedením jej predsedu Richarda Sulíka funguje už vyše osem rokov a za posledný rok zažila odchody i príchody členov, expertov či tímlídrov, zaznamenala úspech vo VÚC voľbách …
… predložila množstvo návrhov zákonov, odvolávala vládny predstaviteľov či vystupovala proti rozpočtu 2018. O uplynulom roku 2017, ale aj o plánoch a víziách strany SaS do budúcna, sa rozprával Richard Sulík s Norom Dolinským v špeciálnom vianočnom vydaní relácie V Politike na TA3.
Strana SaS vznikla na zelenej lúke
Noro Dolinský: Strana SaS funguje už niečo vyše 8 rokov, z toho ste boli vo vláde len rok a pol. Nie je to trošku málo?
Richard Sulík: Robíme všetko pre to, aby to bolo viac.
Noro Dolinský: Volieb už bolo viacero. Znamená to, že to obdobie pre stranu SaS bolo skôr v opozícii ako v koalícii. V čom vidíte možno príčiny?
Richard Sulík: V tom, že strana SaS ako jediná strana za posledných 25 rokov vznikla naozaj na zelenej lúke a v tom prípade je dosť náročné tú stranu tak vypiplať, aby bola schopná prevziať vládu. A toto strana SaS dnes je, trvalo to chvíľu, ale my sme poctivo pripravená strana na to, aby sme prevzali zodpovednosť za Slovensko.
Keď niekto odíde, nie je to koniec strany
Noro Dolinský: Percentuálne naozaj rastiete. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO ste niečo pod 18 %. Vo voľbách v roku 2012 to bolo menej ako 6 %. Ale napriek tomu dvaja z kľúčových členov SaS opustili v priebehu tohto roka stranu SaS. Nie je čas na nejakú sebareflexiu? Je aj vnútorná politika strany nastavená správne?
Richard Sulík: Ľudia prichádzajú, ľudia odchádzajú, opustili nás niektorí členovia, ale zase aj prišli. Prišiel expert na eurofondy Ján Rudolf, tímlíderka pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová, Boris Draškaba atď. Je tam nejaký vývoj, nejaká fluktuácia, ale keď niekto odíde, hoci významnejší, to predsa nie je koniec strany.
Noro Dolinský: Ale pán Mihál bol v SaS pilierom pre sociálne témy a myslím, že aj vy ste ho označili ako veľkého odborníka, že bude takýto pilier, ak to tak môžem povedať, chýbať tejto strane. Pán Poliačik bol zase zástupca liberálneho krídla. Pán Mihál kritizoval najmä to, že váš osobný slovník sa zradikalizoval a je iný ako v roku 2009. Vy si to pripúšťate?
Richard Sulík: Za posledné dva roky máme témy, ktoré sme v minulosti nemali, preto som aj v minulosti napr. k migrantskej kríze nevyjadroval. Ale keď poviem, že nechcem, aby sa na Slovensku rodilo viac moslimských detí ako nemoslimských, tak niekto to vníma ako radikálny výrok. Ja si nemyslím, že je to radikálny výrok. V každom prípade platí, že odchod Jozefa Mihála ma mrzí a v prípade Martina Poliačika, on je vlastne ľavičiar a jemu v tom Progresívnom Slovensku, ktoré je ľavicovou stranou, bude oveľa lepšie.
Noro Dolinský: Pán Poliačik je liberálny politik, on sa stále staval do tejto pozície. V našich rozhovoroch ste hovorili,, že je to to druhé krídlo a vták musí mať dve krídla. Nebude teraz chýbať také druhé krídlo pre stabilitu strany?
Ak si tu vpustíme veľa migrantov, zníži to slobodu jednotlivca
Richard Sulík: Strana SaS bude hovoriť oveľa viac jednotným jazykom, to je dôležité. A Martin Poliačik je ľavičiar, preto odišiel. Ja som liberál, ja bojujem za slobodu jednotlivca. Ale, samozrejme, rozchádzajú sa názory. A ja napr. tvrdím, že keď si tu vpustíme veľa migrantov, a dokonca si ešte povieme, že my ich musíme robiť šťastnými, tak to vo výraznej miere zníži slobodu jednotlivcov, ktorí už na Slovensku žijú, teda občanov Slovenska.
Noro Dolinský: A sú migranti podľa vás otázkou dňa? Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker často hovorí o tom, že národné politiky stavajú na tom politický marketing. Je to téma dňa pre Slovensko?
Richard Sulík: Povedal som to ako príklad, ale rozhodne to témou dňa je, lebo dnes Európska komisia oznámila, že ide žalovať Poľsko, Česko a Maďarsko, že odmietli prijímať migrantov. Európska komisia ich ide donútiť. Toto je témou dňa, aj keď sa o tom nehovorí denno-denne, ale tu treba byť na pozore a treba zaujať jasný postoj.
Koho chce strana SaS osloviť
Noro Dolinský: Ako by ste definovali vašu stranu SaS, možno koho chcete osloviť?
Richard Sulík: My sme pravicová a liberálna strana. Pravicová preto, lebo bojujeme za ekonomické slobody – za lepšie podnikateľské prostredie, za nižšie dane a liberálna preto, lebo bojujeme za osobné slobody – registrované partnerstvá, dekriminalizácia marihuany, atď. A chceme osloviť všetkých ľudí, ktorí súhlasia s nami v tom, že sloboda, či už ekonomická alebo osobná, je najvyššia hodnota v spoločnosti. Takto je aj strana SaS definovaná a ľudí, ktorí sa s týmto stotožňujú, chceme osloviť.
Dekriminalizácia marihuany je dnes niečo úplne bežné
Noro Dolinský: Keď spomínate dekriminalizáciu marihuany, prípadne registrované partnerstvá, zatiaľ sa vám to veľmi nedarí presadiť do nášho právneho poriadku. Chýba na to nejaká strana, ktorá by súhlasila s takýmto programom?
Richard Sulík: Z opozície sa to všeobecne ťažko presadzuje, ale dnes je napr. dekriminalizácia marihuany niečo úplne bežné a je to aj zásluhou SaS, že táto vládna koalícia SaS, konkrétne pani Žitňanská, ide predložiť návrh na dekriminalizáciu marihuany. Ten vplyv bezpochyby máme a ten pomáha k tomu, že nakoniec sa niektoré naše myšlienky podarí zrealizovať.
OĽaNO je pre SaS blízky partner
Noro Dolinský: Poďme sa rozprávať o koaličnom potenciály. Neopýtam sa s kým si to viete predstaviť, lebo je známe, že mi poviete, že okrem Smeru a kotlebovov nemáte problém.
Richard Sulík: A nie je to pekné, že dlhodobo máme krásny, konzistentný postoj, nemeníme, nekľučkujeme, jasne hovoríme, ako sa veci majú, a preto to aj ľudia o nás vedia a vedia, že sa na nás môžu spoľahnúť. To je dôležité!
Noro Dolinský: A je pre vás Igor Matovič dôveryhodný partner?
Richard Sulík: Strana OĽaNO vrátane Igora Matoviča je jeden z tých blízkych partnerov pre SaS.
Rozpočet 2018 a štátom organizované výpalníctvo
Noro Dolinský: Rozpočet 2018 zožal aj od vás veľkú kritiku. Je to až tak zlé pre Slovensko?
Richard Sulík: Tu nejde len o ten jeden samotný rozpočet. Kebyže sa pozerám len na rozpočet 2018 a verím tým číslam, ktoré sú tam napísané, tak poviem: „Fajn, rekordne nízky deficit.“ Ale aká je skutočnosť ? Skutočnosť je taká, že už niekoľko rokov po sebe Peter Kažimír preložil pekné čísla, ale v štátnom záverečnom účte, teda na konci rozpočtového obdobia, to dopadlo výrazne horšie. A za toto nás kritizuje už aj Európska únia, že my dodáme nejaké haus numera a realita je niekde inde. Toto je prvá vec, za ktorú kritizujeme Petra Kažimíra. Druhá vec je, že dosahuje nízky deficit preto, lebo žmýka ľudí. Veď práve za Petra Kažimíra bolo zavedených niekoľko nových daní – daň z dividend, poistný odvod, niekoľko daní bolo zvýšených. On je celý čas ministrom financií, tak neviem, čo tu máme chváliť. Dosiahnuť vyrovnaný rozpočet nie preto, že šetrí, ale preto, že žmýka ľudí? Oni síce hovoria: „My chceme pomáhať ľuďom,“ ale pritom k zamestnávateľom sa správajú ako výpalníci. Toto je štátom organizované výpalníctvo, keď Robert Fico presadí zákon, že musí stúpnuť minimálna mzda povedzme o 50 eur, ktorá spôsobí zamestnávateľom vyššie náklady o 70 eur, takže zamestnávatelia sú obratí o 70 eur, z toho iba 29 eur dostane naozaj zamestnanec a 41 eur zinkasuje štát. To je štátne výpalníctvo, čo sa tu deje. A Robert Fico, asi ako jediný, to nazýva sociálna politika vlády.
Odvodový bonus strany SaS
Noro Dolinský: Predpokladám, že neupierate právo ľuďom, keďže sa krajine ekonomicky darí, aby mohli mať vyššie mzdy. Je to jeden z nástrojov, ako príplatky, ktoré tuším aj vy máte vo svojom programe, takže nie je to nič nové, príplatky za prácu v noci alebo cez víkendy. Čiže, akým spôsobom by ste to vy vyriešili inak, ako je to nastavené teraz?
Richard Sulík: My by sme zrealizovali zásadnú reformu odvodov, ktorá medziiným tie odvody výrazne znižuje. To je to, čo nechá ľuďom naozaj viac peňazí v peňaženke. Nie vypaľovať zamestnávateľov, to nie je riešenie, lebo v dobrých časoch to môže fungovať, keď budú zlé časy, tak sa nám to všetkým vypomstí napr. tým, že bude vyššia miera nezamestnanosti. Takisto vo veľkom štýle zjednodušujeme celý systém, odbúravame množstvo povinností, znižujeme počet odvodov, všetko v tejto reforme odvodový bonus. Toto treba spraviť, lenže na toto by Robert Fico nemal odvahu, keby to mal aspoň rozpracované, ale táto vláda je úplne bezradná. Na Slovensku je veľký dopyt po pracovnej sile. Už dnes by to viedlo k tomu, že by musela rýchlejšie rásť priemerná mzda. Keď ale vláda zároveň donesie 10; 15; 20 tisíc pracovníkov zo Srbska, tak sa tá nízka mzda zabetónuje, nebude rásť.
Noro Dolinský: Ak by prišli pracovníci zo Srbska, tak by mali minimálnu slovenskú mzdu, aby nepodhodnocovali cenu práce.
Richard Sulík: Ale za minimálnu slovenskú mzdu robí málo ľudí. Priemerná mzda alebo dokonca tá, ktorá je vyplácaná najčastejšie, to je median, tá je citeľne vyššia. Tam už štát nezasahuje, tam ale zasiahne trh a ten by zatlačil zamestnávateľov k tomu, že ak chcú pracovníkov, musia zdvíhať mzdy, ale to sa teraz nedeje, lebo ak oni chcú pracovníkov, nemusia zdvihnúť mzdu, stačí sa obrátiť na nejakú pofidérnu agentúru, ktorá donesie tisíce ľudí zo Srbska, ktorí sú ochotní robiť za oveľa lacnejší peniaz. Toto nie je sociálna politika. To, čo bude robiť SaS ako súčasť vlády je, že budeme systematicky a programovo zvyšovať životnú úroveň občanov Slovenska.