Predseda liberálnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík nedávno absolvoval diskrétne stretnutie s Andrejom Dankom v Hainburgu. Šéf SNS túto skutočnosť vyzradil v diskusnej relácii RTVS „O 5 minút 12“. Hoci on sám bol iniciátorom tohto stretnutia, o jeho obsahu …
… klamlivo zavádzal. Predseda liberálov nevidí problém v samotnom stretnutí s Andrejom Dankom, ale v tom, že líder národniarov klamal. Viac podrobností nielen o stretnutí s Andrejom Dankom Richard Sulík prezradil v rozhovore s Ľuboslavom Kačalkom pre HN Televíziu.
Stretnutie s Andrejom Dankom – prečo Hainburg?
Ľuboslav Kačalka: Vy ste nedávno sedeli v Hainburgu, kde ste sa rozprávali s Andrejom Dankom, šéfom koaličnej SNS. Prečo sa politici nestretávajú v Bratislave, ale povedzme v Hainbugu?
Richard Sulík: Najprv by som chcel povedať to, že v tomto prípade sa jedná o hrubú indiskréciu zo strany Andreja Danka. Toto stretnutie s Andrejom Dankom inicioval on sám, on vybral miesto stretnutia Hainburg, zrejme preto, že nechcel byť so mnou videný, a potom to on vykváka v priamom prenose. Nerozumiem tomuto postupu, nestalo sa mi to prvýkrát. A teraz k vašej otázke, prečo sa politici stretávajú v Hainburgu? Preto, lebo to chcú uchovať v určitej diskrétnosti. Je to úplne pochopiteľné.
Ľuboslav Kačalka: Koľko percent stretnutí politikov sa odohráva tak, že ľudia o tom ani nevedia?
Richard Sulík: 90 alebo 70, ja to teraz nerátam až tak presne, ale väčšina mojich stretnutí je takých, že nemedializujem ich. Práve naopak, to je výnimočné, že o tom vydáme tlačovú správu, napíšem status na Facebooku alebo sú tam novinári následne prítomní, keď idem k prezidentovi a odtiaľ odchádzam, tak sú tam novinári, ale normálne takéto stretnutia nie sú určené na medializáciu. Ale keď to výjde von, ako stretnutie s Andrejom Dankom, tak v priadku, ja s tým problém nemám.
Problém bol, keď Procházka začal klamať
Ľuboslav Kačalka: Bol problém stretnutie krátko po voľbách, ktoré mali predstavitelia Siete so Smerom?
Richard Sulík: Ja si nemyslím, že to bol problém. Problém bol, až keď Procházka začal klamať. Keby on povedal: „Áno, stretol som sa s ním,“ ďalšia otázka by bola zrejme: „A prečo na Úrade vlády SR a bočným vchodom a večer?“ No tak povedal by: „Lebo som nechcel, aby ste to vedeli.“ A bolo by to zo sveta, ale dodnes sa to s ním vlečie, lebo on tam klamal. Toto ja nerobím, keď to raz vylezie von, tak to priznám.
Nemám vo zvyku zverejňovať obsahy stretnutí
Ľuboslav Kačalka: Predmetom takých utajených stretnutí je zostavenie možno budúcej vlády, povalenie tej súčasnej alebo sa možno dohadujú aj nejaké pakty o neútočení?
Richard Sulík: Nemám vo zvyku zverejňovať obsahy stretnutí, ktoré ne sú plánované ako verejné, ale, bohužiaľ, pán Danko nielenže o tom stretnutí povedal, ale začal ešte hovoriť aj klamlivo o obsahu toho stretnutia a už mi neostalo nič iné, ako celé to dať na pravú mieru, to som spravil na Facebooku jedným statusom. Pán Danko inicioval to stretnutie, lebo sa ma chcel spýtať, aký bude mať postoj SaS k predčasným voľbám.
Ľuboslav Kačalka: To bolo medializované, ja som sa skôr pýtal všeobecne k týmto stretnutiam.
Richard Sulík: Všetko možné rozoberáme, to skrátka patrí k politickému životu.
Ľuboslav Kačalka: Sú tam aj pakty o neútočení, povedzme, my na vás nevytiahneme túto kauzu a vy na nás túto?
Richard Sulík: Ja som takýto pakt neuzavrel s nikým, ale viem si predstaviť, že aj toto je obsahom stretnutia. Alebo dohody o tom, ako budeme postupovať v koalícii. Napríklad dnes na obed, keď odtiaľ odídem, budem mať stretnutie s Igorom Matovičom. Tiež to nie je verejné stretnutie a s Igorom Matovičom sa budem baviť o VÚC voľbách. Ale toto je pre mňa tiež také diskrétne stretnutie a nejdem ho rozprávať do médií.
Ľuboslav Kačalka: Čo sa týka vášho vzťahu s Andrejom Dankom, poznačilo ho to trvalo? Viete si predstaviť, že by ste po ďalších voľbách išli do koalície s ním?
Vylučujeme Smer a Mariana Kotlebu
Richard Sulík: K tomu vzťahu sa musíte pýtať v prvom rade jeho. Ja s tým nemám žiadny problém. My vylučujeme Smer a Mariana Kotlebu z koalície. Máme na to jasné dôvody a žiadnu inú stranu nevylučujeme a ani SNS. Jeden Danko tam pri takomto strategickom postoji nehrá veľkú rolu.
Ľuboslav Kačalka: Smer je zatiaľ jedinou ľavicovou stranou, ktorú na Slovensku máme. S inou ľavicovou stranou, ak by sa objavila, by ste boli ochotní ísť do koalície?
Richard Sulík: Áno boli, zrejme narážate na Progresívne Slovensko. Ja som sa už párkrát vyjadril na ich adresu. Ivana Štefunka pokladám za schopného a slušného človeka a jasné, že by tam boli ideologické rozdiely, ale o tom je koalícia, že si skrátka sadnete za stôl a urobíte nejakú dohodu. Každá strana musí urobiť kompromisy, potom je na svete dohoda a tej sa musia všetci držať.
K predčasným voľbám pravdepodobne nedôjde
Ľuboslav Kačalka: A keď už hovoríme o tých voľbách, budú v riadnom termíne alebo očakávate predčasné voľby?
Richard Sulík: Pád vlády neznamená automaticky predčasné voľby. Kľudne môžu dnešní poslanci, ktorí sú zvolení na štyri roky do marca 2020, vysloviť dôveru inej vláde a môže dôjsť iba k rekonštrukcii vlády tým pádom. A preto si myslím, že zväčšia sa problémy v koalícii, budú sa ešte viac hádať. Predpokladám, že po predsedníctve v Rade Európy sa tie vzťahy zhoršia, ale kšefty spájajú, k predčasným voľbám pravdepodobne nedôjde.
Ľuboslav Kačalka: Tam sa spomína aj ďalší dôležitý termín, čo je dočerpávanie eurofondov, čo je asi ten tmel koalície. Môže to byť aj takto vnímané?
Richard Sulík: Veď hovorím, kšefty spájajú.
Ľuboslav Kačalka: Vy ste naznačili, že ak by sa aj vláda rozpadla, neznamená, že budú predčasné voľby. To znamená, že pripúšťate možnosť, že sa ešte v tomto volebnom období ocitnete vo vláde?
Richard Sulík: Myslím si, že skôr nie. Ale toto sú otázky skôr na nich.
Sloboda je zákonite spojená so zodpovednosťou
Ľuboslav Kačalka: V názve máte Sloboda a Solidarita, najmä tá sloboda ma zaujíma. Nedávno vyšiel celkom zaujímavý prieskum, kde ľudia až tak veľmi neodmietajú totalitu, práve naopak, sú ochotní ju tolerovať ako politický systém. Čo to hovorí o Slovensku?
Richard Sulík: V tom prieskume, pokiaľ viem, 25 % ľudí by si vedelo predstaviť aj diktatúru. Ale ja by som rád vedel, čo hovoril taký istý prieskum pred rokom, pred piatimi rokmi, pred desiatimi, lebo len z jedného čísla veľa povedať neviete. Keby sme mali nejaký trend, že to stúpa alebo klesá, potom sa k tomu vieme rozumnejšie vyjadriť. Ja vám neviem povedať, či v tejto súvislosti je 25 % veľa alebo málo. Vždy budete mať v obyvateľstve nejaké percento, ktoré chce diktatúru.
Ľuboslav Kačalka: A koľko ľudí chce úplne slobodnú spoločnosť?
Richard Sulík: Ja si myslím, že slobodu chce každý, ale sloboda je zákonite spojená so zodpovednosťou. A tú už každý nechce, hlavne zodpovednosť za svoj osud, za svoj život. Je veľa ľudí takých, ktorí povedia: „Radšej menej slobody, ale nech sa štát o mňa postará.“ A už takto keď je postavená otázka, tak to už nie je, že 100 % ľudí chce slobodu a zároveň tú zodpovednosť s ňou spojenú. V zásade si myslím, že to percento ľudí, ktorí chcú slobodu a sú pripravení prevziať aj zodpovednosť za svoj osud, je ďaleko väčšie.
Jasná rétorika voči migrantom
Ľuboslav Kačalka: Vy máte ostrú rétoriku voči migrantom.
Richard Sulík: Akú ostrú, ja mám jasnú rétoriku. Ja hovorím, že skrátka migrantov nechceme.
Ľuboslav Kačalka: Je toto podľa vás ten moment, ktorý vám pomáha dostať sa cez tých 8 liberálnych percent na povedzme dvojnásobok?
Richard Sulík: To je otázka na politológa, to vám neviem povedať. Každopádne, ten náš postoj je preto taký, lebo my obhajujeme slobodu jednotlivca, samozrejme slobodu slovenských občanov. Ja nebojujem za slobodu všetkých ľudí na svete. Ja žijem tu na Slovensku. Mňa volia občania Slovenskej republiky a ja bojujem za ich slobodu. A keď by sem teraz prišlo obrovské množstvo migrantov, tak to zákonite obmedzí slobodu slovenských občanov. Napríklad v tom, že by sme museli od nich vybrať viac daní, aby sme mali čo tým migrantom dať jesť, poskytnúť zdravotnú starostlivosť alebo nejaké bývanie im zabezpečiť. Čím viac daní, tým menej slobody. To je jedna vec. Druhá vec je bezpečnosť, nárast kriminality atď. Takže toto všetko sú momenty, ktoré obmedzujú slobodu slovenských občanov, a preto my sme proti migrantom. A potom je tu ešte tretia vec, zdieľanie verejného priestoru. Verejný priestor sme budovali my, naši predkovia a nie oni. A verejný priestor je niečo, čo je veľmi cenné.
Čo ovplyvní rok 2017
Ľuboslav Kačalka: Skúsme sa pozrieť na rok 2017, čo nás čaká. Čo ho podľa vás z politického hľadiska najviac ovplyvní?
Richard Sulík: Koniec predsedníctva v Rade EÚ, očakávam, že sa v koalícii budú viac hádať. No a potom koncom roka VÚC voľby, tie budú, samozrejme, top politická udalosť a keďže samotné VÚC voľby až tak strašne významné nie sú, tak aj rok 2017 nebude nejako super významný. A čo sa týka mňa osobne, ja mám dve ambície. Budem viesť kampaň našim kandidátom, Juraj Droba v Bratislavskom kraji, Martin Klus v Banskobystrickom kraji a Renáta Kaščáková v Trenčianskom kraji. A budem viesť tím pre zdravotníctvo. Chcem náš zdravotnícky tím predstaviť v januári. A takto o rok by sme chceli predstaviť už nejakú hotovú reformu zdravotníctva, aby sme mali čo meniť, keď budeme vo vláde po najbližších voľbách.
Ľuboslav Kačalka: V tom budúcom roku bude Martin Poliačik ešte členom SaS alebo bude ombudsmanom?
Richard Sulík: Neviem sa vám v tomto momente k tomu vyjadriť. Neviem vám ani povedať, či bude oficiálnym kandidátom SaS, toto rozhodnutie musí spraviť poslanecký klub. Pýtate sa ma priskoro, priveľa.