Aká budúcnosť čaká našu krajinu po voľbách? Na túto tému diskutovali lídri politických strán spolu so zamestnávateľmi združenými v Republikovej únii zamestnávateľov. Debatu organizovanú Denníkom SME moderovala Zlatica Puškárová.
Diskutovali Richard Sulík (SaS), Eduard Heger (Demokrati), Milan Majerský (KDH), Peter Pellegrini (Hlas), Mikuláš Dzurinda (Modrí, Most-Híd), Michal Truban (PS) a Miroslav Kiraľvarga (RÚZ). “Predvolebných debát je v posledných dňoch skutočne veľa. Všade je to o tom, že sa pomenujú existujúce problémy, ktoré však všetci poznáme. Možno by bolo lepšie venovať čas riešeniam,” uviedol na úvod Richard Sulík.
Slovensko má dnes jeden z najvyšších nákladov na kapitál a jednu z najnižších návratností podnikových investícií. Bude čas realizovať veľké vízie, alebo prichádzame do obdobia uťahovania opaskov? “Chceme sa opäť vrátiť k rovnej dani, ktorá v minulosti preukázateľne fungovala. To, čo vieme urobiť navyše, aby sa podnikom lepšie fungovalo, je významné rušenie odpisových sadzieb. Potom vieme obce motivovať, aby chceli, nech sa firmám na ich území darí. Je to opatrenie, ktoré vieme spraviť rýchlo a nevyžaduje si veľké finančné ani personálne investície,” vysvetlil predseda SASKY.
Kľúčovou témou pre budúcnosť krajiny je vzdelávanie. Čo chce priniesť Sloboda a Solidarita v oblasti školstva? “Duálne vzdelávanie bolo dlhodobo zanedbávané. Program SASKY pre školstvo bol vyhodnotený ako najlepší. V rámci vysokoškolského vzdelávania chceme, okrem iného, navrhnúť dve dôležité veci. Budeme vyhodnocovať, akí úspešní sú absolventi danej školy. Sociálna poisťovňa má všetky potrebné dáta. Následne zvýšime normatív tým školám, ktoré produkujú úspešnejších absolventov. Naopak, tým, ktoré produkujú menej úspešných absolventov, ho znížime,” povedal v debate Sulík.