Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík odpovedal na otázky Petra Hanáka v rozhovore pre Aktuality. V relácii Na rovinu hovoril o budúcnosti SaS, svojich prioritách, ktorým sa chce venovať v prípade zvolenia do europarlamentu či o dianí na domácej politickej scéne.
Richard Sulík na tlačovej konferencii oznámil, že po 15 rokoch končí vo funkcii predsedu strany Sloboda a Solidarita. Čo ho viedlo k tomuto rozhodnutiu? „Treba vedieť, kedy skončiť. To však nie je jediný dôvod. 15 rokov vo funkcii je dostatočne veľa, je to celkom vyčerpávajúce. Na druhej strane, voličom, ktorí volia SASKU kvôli mne, by som rád povedal, že neodchádzam zo strany. Ostávam jej členom, momentálne som tiež poslancom Národnej rady za SaS. Ak voliči rozhodnú, od budúceho júna budem poslancom v europarlamente, rovnako za SaS. Dúfam, že na marcovom kongrese ma kolegovia zvolia za čestného predsedu. Ak budem v europarlamente, novému predsedovi sa otvorí priestor na domácej scéne a zároveň bude mať moju plnú podporu. Myslím si, že práve takto by mala prebiehať každá výmena lídra v politickej strane,“ myslí si Sulík. Bývalý minister hospodárstva v rozhovore uviedol, že svoju podporu jednému z kandidátov na post predsedu Slobody a Solidarity vyjadrí po uzavretí prihlášok, t. j. zhruba mesiac pred marcovým kongresom. „Ak by sa ktokoľvek z našich členov stal novým lídrom, išlo by o kvalitného človeka. Nemám obavu,“ uzavrel Sulík.
V prípade, ak sa Richard Sulík stane opätovne europoslancom, bude reprezentovať aj zahraničnopolitickú orientáciu strany Sloboda a Solidarita. Za niektoré vyjadrenia v tejto oblasti bol predseda SASKY v minulosti kritizovaný, a to napríklad bývalými spolustranníkmi. Vyzná sa líder liberálov v zahraničnej politike? „Vyznám sa najmä v tom, čo tvrdím. Uvediem príklad. Povedal som, že ak nebude iná možnosť pre získanie plynu na Slovensko, budeme platiť v rubľoch. To bola veľmi kritizovaná veta. Garantujem vám, že či už páni Klus, Poliačik alebo pani Nicholsonová by veľmi rýchlo zmenili rétoriku v prípade, ak by mali v byte štyri stupne. Kritizovali by ministra hospodárstva za to, že nevedel zaobstarať plyn,“ vysvetlil Sulík. Ďalším z výrokov, kvôli ktorým čelil predseda SaS kritike, bol, že Rusi nikdy nevrátia Krym Ukrajine. „Máte pocit, že ho vrátili? Máte pocit, že ho idú vrátiť? Čo je na tomto výroku fakticky nesprávne? Dovolil som si povedať iba holý fakt. Samozrejme, obsadenie Krymu bolo v rozpore s medzinárodným právom, k tomu som sa už veľakrát v minulosti vyjadril,“ povedal líder SASKY. Richard Sulík v rozhovore zdôraznil, že podporil každú jednu vojenskú pomoc pre Ukrajinu a nikdy nespochybnil potrebu podporovať nášho východného suseda, ktorý bol napadnutý Ruskom.
V rozhovore pre Denník N Richard Sulík uviedol, že Ivan Korčok pôvodne prisľúbil svoju kandidatúru v septembrových parlamentných voľbách, v dôsledku čoho vznikla kampaň „Meníme hru“. Svoje rozhodnutie postaviť sa na čelo kandidátky SaS však následne zmenil. „20. marca mi napísal, že áno, ide s nami do toho. O deväť dní neskôr mi napísal, že si to rozmyslel. Dnes ho vnímam najmä ako človeka, ktorý ide kandidovať za prezidenta. Myslím si, že zmena jeho rozhodnutia v marci súvisela aj s tým, že mu z prezidentského paláca oznámili, že Zuzana Čaputová nebude po druhýkrát kandidovať. Asi tam videl ľahšiu cestu k úspechu. Každopádne, už to je za nami, i keď ma to mrzelo. Prišli sme s tým, že meníme hru a ideme vyhrať voľby. S Ivanom Korčokom na čele by to bola výrazná zmena hry,“ vysvetlil Sulík v rozhovore pre Aktuality.